کافه‌ها پلمب می‌شوند و ضرر می‌دهند

شنبه, شهريور 7, 1394 - 03:09 توسط تحریریه بادبادک

تعطیلی کافه‌های زیادی در ماه گذشته خبرساز شد. به گزارش مریم مهتدی در آیکافی، در کمتر از ۲ هفته، بیش از ۲۰ کافه در سراسر کشور پلمب شد. 

این پلمب از کافه‌هایی که قلیان می‌دادند آغاز و به کافه‌های دیگر سرایت کرد. فروش قلیان بجز در فروشگاه‌های صنف قهوه‌خانه‌ داران، ممنوع است و این مسئله گاهی در سال به صورت جدی‌تر دنبال می‌شود.

از طرف دیگر، عکسی این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که ناشی از عادی بودن این روند تعطیلی‌ها داشت. یک کافه به نام کافه ون که در خیابان کریمخان قرار دارد و پلمب شده است کاغذی روی شیشه‌اش چسباند که با یک چشمک همراه بود: «پلمب شدیم زودی برمیگردیم.» 

موضوعی که در گزارش آیکافی مورد توجه قرار گرفته است ضرر اقتصادی ناشی از این تعطیلی کافه‌هاست. این سایت از قول امید، یکی از کافه‌دار ها می‌نویسد: «تراز مالی ما بعد از پلمب منفی شد. به‌خصوص که ما قسط‌های یک وامی را هم پرداخت می‌کردیم و با بسته شدن کافه پرداخت‌هایمان هم عقب افتاد. اما شما باید تاثیر این اتفاق را در بلند مدت هم ببینید. مشتری چهار روز می‌آید و می‌بیند کافه بسته است، می‌رود کافه‌ی دیگری و می‌شود مشتری آن کافه. ما یک ضرر کاسبی نکردن در طول بسته بودن کافه را داشتیم و یک ضرر بعد از بازگشایی که دخل‌مان از نصف هم کمتر شده بود و چهارماه طول کشید تا بتوانیم به درآمد سابق‌مان برسیم. ۷۲ ساعت قبل از پلمب اخطار می‌دهند که مواد اولیه را جمع کنیم. اما ضرری که برای مواد اولیه متحمل می‌شویم در مقابل ضررهای دیگر اصلا قابل اعتنا نیست. کافه‌داری در دنیا یک شغل است. باریستا بودن در دنیا شغل است. ولی در ایران به عنوان کار تفریحی به آن نگاه می‌شود.»

شمار کافه‌ها در طی سال‌های گذشته در شهرهای بزرگ از جمله تهران، رشدی صعودی داشته است.

عکس‌ها از: آیکافی

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید