کلش آو کلنز، بلای جان کارنامه‌ها

يكشنبه, خرداد 17, 1394 - 00:00 توسط تحریریه بادبادک

می‌دانستید در سل گذشته از یک میلیون و سیصد هزار  دانش‌آموزشی که امتحان نهایی داده‌اند، ۸۰ درصد آن‌ها معدلشان ۱۲ بوده است؟ این افت تحصیلی چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ یکی از مهم‌ترین آن‌ها به نظر می‌رسد شبکه‌های اجتماعی و بازی کامپیوتری است.

بنیاد علوم رفتاری در سال ۹۲ و ۹۳ پژوهشی انجام داده که گفته است دانش‌آموزان و کودکان یکه پدر و مادر شاغلی دارند ۴ برابر دیگر کودکان از بازی‌های ویدئویی و کامپیوتری استفاده می‌کنند.

خبرگزاری مهر هم در این رابطه نوشته است: «جدیدا نیز شاهد نفوذ بازی اینترنتی «کلش آو کلنز» در میان جوانان و نوجوانان هستیم بطوریکه اکثر دانش آموزان با بازی اینترنتی  کلش آو کلنز آشنا هستند و در تبلت و گوشی های آنان نصب است اما هنوز آماری  از تعداد کاربران منتشر نشده است اما مشاهدات میدانی خبرنگارمهر و سخنان معلمان آنها حکایت از آن دارد که اکثر دانش آموزان وقت زیادی را صرف این بازی و شبکه های اجتماعی که در گوشی های تلفن همراه و تبلت نصب شده است، می کنند

مدیر یکی از مدارس به این خبرگزاری گفته است درسی جدید لازم است تا در زمینه استفاده ازشبکه‌ها و بازی‌های اینترنتی به کودکان آموزش دهد.

ناهید رضایی یکی از معلمان با سابقه مقطع ابتدایی هم گفته است: استفاده بیش از حد از این بازی ها سبب برخوردهای فیزیکی و خشن و تیک های عصبی در دانش آموزان شده است. البته نمی توانیم جلوی پیشرفت تکنولوژی را بگیریم اما والدین باید اطلاعات جدید را بیاموزند و با مشاوره در خصوص تأثیرات نرم افزارهای ارتباطی و بازی های رایانه ای سطح آگاهی خود را بالا ببرند. باید والدین با آموزش های لازم، در مواجهه با اینترنت مراقب فرزندان خود باشند و جلوی انحرافات را بگیرند.

وی تاکید کرد: آشنا شدن با بازی‌ها و نرم افزارهای جدید برای دانش آموزان مفید است، اما بیش از حد وابسته شدن آنها باعث می شود تا مطالعه آنان کم شود و این تأثیر زیادی بر درس خواندن دارد.

خطرناک تر از اعتیاد، استفاده دانش آموزان از فضای مجازی است و باید به داد مردم و دانش آموزان برسیم این بخشی از سخنان مدیرکل مشاوره و امور تربیتی آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران است.

مسئولان وزارت آموزش و پرورش با شبکه های اجتماعی موجود مخالف هستند و معتقدند باید شبکه اجتماعی بومی راه اندازی شود بنابراین حمیدرضا کفاش نیز از راه اندازی شبکه اجتماعی دانش آموزی(شاد) در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ خبر داده و گفته است که دانش آموزان موفق و ممتاز در رشته های مختلف فرهنگی، هنری، قرآنی و علمی با در اختیار گرفتن فضایی آثار خود را در زمینه های مختلف به نمایش می گذارند و با دانش آموزان دیگر ارتباط برقرار می کنند.

شبکه اجتماعی (شاد) کاربران خاص خود را خواهد داشت و اکنون مشخص نیست این طرح آموزش و پرورش در جذب دانش آموزان موفق خواهد بود یا خیر؟

  •  

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید