برداشت آب‌های زیرزمینی باید ۱۱میلیارد مترمکعب کاهش یابد

شنبه, دى 30, 1396 - 13:18 توسط تحریریه بادبادک

در پی پیدایش فروچاله‌های گسترده‌ای که بر اثر حفاری چاه‌های زیرزمینی، اخیرا در ایران ایجاد شده است، رحیم میدانی،‌ معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اعلام کرد: برداشت آب‌های زیرزمینی براساس برنامه ششم توسعه، باید ۱۱میلیارد مترمکعب کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رحیم میدانی با اشاره به اینکه باید سالانه حدود ۲ میلیارد مترمکعب از برداشت آب زیرزمینی کم شود، گفت: «با کاهش درآمد نفت تخصیص بودجه به این طرح نیز کاهش یافته است.»

میدانی تخصیص بودجه به آب‌های زیرزمینی را در سال‌جاری ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار ذکر کرده و افزود: «تاکنون ۱۷۲ میلیارد مترمکعب از محل اسناد خزانه به این  طرح تخصیص یافته است که در مقایسه با سایر طرح ها تخصیص ۴۳ درصد اعتبار طرح تعادل بخشی به آب‌های زیرزمینی تخصیص خوبی است.»

وی با اشاره به این‌که طرح تعادل بخشی طرحی نیست که آن را بتوانیم به آینده موکول کنیم، خاطر‌نشان کرد: «اجرای طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی در۳۱ استان کشور تاثیرگذار خواهد بود و هیچ وقفه‌ای در اجرای آن نباید اتفاق بیفتد.»

همچنین معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از مسدود کردن ۱۵ هزار چاه غیرمجاز خبر داده و افزود: «تاکنون ۹ هزار و ۴۰۰ حلقه چاه مسدود شده است.»

همچنین به گفته‌ی عیسی فرهادی،‌ فرماندار تهران در سال جاری، کم‌ترین میزان بارندگی طی نیم قرن گذشته در ایران، ثبت شده‌است.

وی تاکید کرده است: « اگر بارندگی‌ها در تهران به همین روند باشد، ۵۲ درصد مردم تهران بدون آب شرب خواهند بود.»

به گفته فرماندار تهران، آب  ۱۷ میلیون نفر جمعیت شهر تهران و البرز از سدها تامین می‌شود.

دیدگاه‌ها

متاسفانه در سال بارشی جدیدی که هستیم مقدار بارش کاهش زیادی داشته و باز متاسفانه بحران آبی به شدت در حال گسترش هست. در این بین دوباره دولت تدبیر و امید بجای تدبیر در امور و قبول مسئولیت شروع به فرافکنی کرده و با انتشار مطالب غیر علمی و برانگیختن احساس مردم سعی دارد بار کم کاری خود را به دوش مردم بیاندازد و مقصر اصلی را مردم جلوه دهد. در حالیکه میزان مصرف آب شرب و مصرفی مردم در نرم جهانی است و سهم آن از کل آب مصرفی فقط 10 تا 12 درصد است. پس بهتر است دولت دست از سر مردم بردارد و دنبال راهکاری در بخش کشاورزی باشد که سهم 85 تا 90 درصدی در مصرف آب دارد. کشوری که دچار کمبود در منابع آبی دارد چه ضرورتی دارد که محصولات پرآب را خودش تولید کند؟؟؟ چرا کشور باید گندمی تولید کند که هر کیلوی آن 1300 لیتر آب مصرف می کند؟؟؟ چرا یکسال کشت گندم را متوقف نمی کنند و بجای آن محصولاتی دیگر از جمله سیفی جات کاشت نمی کنید که برای تولید هر کیلو 700 لیتر آب مصرف می شود؟؟؟ خوب است بدانید تولید گندم کشور 20 میلیون تن در سال است و اگر بجای گندم سیفی جات کشت شوند 12 میلیارد متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی میشود. گندم را هم می شود وارد کرد. خوشبختانه رابطه مان با همسایه شمالی (روسیه) آنقدر خوب است که دچار مشکل در تامین گندم نشویم . این را آنقدر نشر دهید تا برسد به دست آن وزیر بی دانشی که دارد با سماجت بر کشت گندم منابع آب کشور را نابود می کند

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید