نخستین جایزه رهبری ارکستر آلمان به موسیقیدان ایرانی‌تبار رسید

دوشنبه, مهر 10, 1396 - 00:44 توسط تحریریه بادبادک

در نخستین دوره از رقابت‌های بین‌المللی رهبری ارکستر در آلمان، که همین هفته  برگزار شد، حسین پیشکار، موسیقی‌دان ۲۸ ساله ایرانی‌ ساکن دوسلدورف از بین ۱۲ رهبر ارکستر برگزیده، جایزه نخست را دریافت کرد.

مراسم معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز برندگان نخستین مسابقه رهبری ارکستر آلمان شامگاه جمعه در شهر کلن برگزار شد. این رقابت‌ها را شورای موسیقی آلمان با همکاری ارکستر فیلارمونیک و اپرای شهر کلن، ارکستر گورتسه‌نیش این شهر و ارکستر سمفونیک رادیوی جنوب آلمان سازماندهی می‌کنند.

به گزارش منابع خبری ریاست هیئت داوران این رقابت‌ها را لوتار تساگروزک، رهبر ارکستر آلمانی بر عهده داشت که در دو دهه گذشته سه بار از سوی مجله‌ "جهان اپرا" به عنوان رهبر برتر ارکستر سال معرفی شده است.

در مراسم جمعه شب، جایزه نخست رهبری ارکستر آلمان در سال ۲۰۱۷ نصیب حسین پیشکار شد که موفق شده با اجرای دو قطعه از روبرت شومان و جوزپه وردی هیئت ژوری را در مورد توانایی‌های خود متقاعد کند.

جایزه نقدی این رقابت‌ها برای نفر اول ۲۰ هزار یورو است. علاوه بر این یک اجرا در اپرای کلن، ضبط موسیقی با ارکستر سمفونیک رادیوی جنوب آلمان و دستیاری در ارکستر گورتسه‌نیش نیز نصیب حسین پیشکار شده است.

حسین پیشکار متولد سال ۱۳۶۷ در ایران است. او آموزش موسیقی را از چهار سالگی با راهنمایی و سرپرستی ناصر نظر آغاز و در ۱۶ سالگی برای نخستین بار اركستر هنرستان موسیقی تهران را رهبری کرده است. پیشکار نواختن برخی سازهای سنتی از جمله تار و سه تار و آموزش ردیف موسیقی ایرانی را نزد استادان نامداری مانند حسین علیزاده، داریوش طلایی و محمدرضا لطفی پی گرفته است.

برنده ایرانی جایزه رهبری ارکستر آلمان، فارغ‌التحصیل هنرستان عالی موسیقی تهران است و دوره کارشناسی ارشد موسیقی را در دانشگاه تهران گذرانده است. او که مدتی ارکسترهای مختلف از جمله ارکستر زهی ایران را رهبری کرده، مدتی است به دلیل فشار و خفقان سیاسی حاکم در ایران و فضای بسته برای فعالان هنری و موسیقی تن به مهاجرت داده و اکنون ساکن دوسلدورف در آلمان است. آقای پیشکار در دانشگاه روبرت شومان دوسلدورف تحصیلات خود در رشته رهبری ارکستر را ادامه می‌دهد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید