خبر بد برای نابغه ایرانی

پنجشنبه, تير 22, 1396 - 02:33 توسط تحریریه بادبادک

مریم میرزاخانی، ریاضیدان نابغه ایرانی‌آمریکایی که برنده عالی ترین نشان علمی در رشته ریاضیات است، به دلیل بیماری سرطان در بیمارستان بستری شده است.

یکی از نزدیکان خانم میرزاخانی از وخیم بودن بیماری این دانشمند ایرانی خبر داده و به یک خبرگزاری داخلی در ایران گفته: «هم اکنون مریم میرزاخانی به دلیل بیماری سرطان در یکی از بیمارستان‌های تخصصی بستری شده است.»
مریم میرزاخانی متولد۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران، ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد در شمال کالیفرنیااست. وی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر موضوع «دینامیک و هندسه سطوح ریسمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.

با این حال در فاصله کوتاهی پس از این موفقیت علمی اخباری درباره محدودیت بازگشت او به ایران و سنگ اندازی دفتر حافظ منافع ایران برای صدور پاسپورت ایرانی برای فرزند خانم میرزاخانی منتشر شد.
لازم به یادآوری است زمینه تحقیقاتی مریم میرزاخانی مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولی، نظریه ارگودیک و هندسه هم‌تافته است.

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمره کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمره کامل گرفت.

خانم میرزاخانی در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.
از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس و ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد.

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است.

وی از سپتامبر ۲۰۰۸ در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات است.۲

در همین زمینه در بادبادک بخوانید:

حمله طب سنتی به سرطان
این علائم را، جدی بگیرید
سه راه پیشگیری از سرطان پستان
 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید