غوغای «فروشنده» در شبِ اسکار، این‌جا لندن است

يكشنبه, اسفند 8, 1395 - 12:41 توسط تحریریه بادبادک

میدان مشهور ترافالگار در قلب لندن عصر روز یکشنبه شاهد استقبال گرم از فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی کارگردان ایرانی و نامزد جایزه اسکار در هوایی سرد و ابری است.

به‌رغم اینکه به شروع برنامه کمتر از یک ساعت باقی‌ مانده است، هزاران نفر که در میان آنها شمار زیادی از ایرانیان مقیم انگلیس دیده می‌شوند، به میدان ترافالگار آمده‌اند.

نمایش این فیلم همزمان با شروع مراسم اسکار در هالیوود و با حمایت صریح صادق خان شهردار مسلمان لندن که حرکتی اعتراضی به سیاست‌های تفرقه‌افکنانه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا است، صورت می‌گیرد.

صادق خان و جمعی از دست‌اندرکاران صنعت سینمای انگلیس از جمله ' لیلی کول ' هنرپیشه، 'کتی ویلسون تهیه‌کننده و 'مارک دونی ' فیلم‌ساز، نمایش این فیلم برای عموم مردم به صورت رایگان، به‌ عنوان یک حرکت در حمایت از تنوع ( قومیت‌ها و مذاهب ) در عین وحدت میان آنها، سازمان‌دهی کرده‌اند.

صادق خان شهردار لندن مجددا در یادداشتی که روز یکشنبه در تارنمای' ایونینگ استاندارد' منتشر شد، با اشاره به تشدید آشفتگی‌ها و جداسازی‌ها بعد از برگزیت و سیاست‌های عوام گرایانه دونالد ترامپ، از نمایش فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی در میدان ترافالگار به‌ عنوان حرکتی در جهت 'وحدت و جشن تنوع لندن' یاد کرد.

صادق خان در این یادداشت عنوان کرد:' جهان به نحو فزاینده‌ای در حال آشفته شدن و جداسازی مکان‌ها و افراد است. بعد از برگزیت، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و تشدید سیاست‌های عوام گرایانه، به نظر می‌رسد که در حال حاضر بیش از وحدت ما، تفرقه بچشم می‌خورد. اما در واقع، چیزی جز حقیقت نمی‌تواند وجود داشته باشد.'

شهردار لندن افزود: 'این به ما ثابت می‌کند که بهترین پاسخ به تغییرات اقتصادی باز کردن فضا است و نه انزوا گرایی.' صادق خان پیشتر نیز در پیامی ویدئویی به لندنی نشینان و سایر مردم انگلیس گفته بود: یکشنبه شب 26 فوریه، شب برگزاری مراسم اسکار ، میدان ترافالگار را برای یک رویداد خاص، به بزرگترین سینمای لندن تبدیل خواهیم کرد. نخستین نمایش از فیلم اسکار 'فروشنده ' که توسط اصغر فرهادی دارنده جایزه اسکار از ایران کارگردانی شده است.' 'از تمام مردم پایتخت و فراتر از آن استقبال می‌کنیم که در این جشن لندن، به‌عنوان قطب بین‌المللی خلاقیت و نشانه‌ای برای سیاست پذیرش آزاد و تنوع، شرکت کنند.'

انتظار می رود که علاوه بر صادق خان، شماری از هنرمندان و متصدیان صنعت سینمای انگلیس از جمله ' مایک لی ' برنده جایزه نخل طلایی، برای تماشاگران فیلم اصغر فرهادی در میدان ترافالگار سخنرانی کنند. علاوه بر نمایش فیلم فروشنده در میدان ترافالگار، این فیلم قرار است در سایر شهرهای انگلیس توسط یک شرکت پخش فیلم این کشور به نمایش گذاشته شود. این حرکت پس ‌از آن صورت می گیرد که اخیرا برخی از هنرپیشه‌ها و فیلم‌ سازان انگلیسی از جمله 'جولی کریستین '، 'کوین مک دونالد ' ، 'ریدلی اسکات ' و 'تری گلیام ' در نامه‌ای به 'دوک وستمینستر' خواستار اجازه پخش فیلم اصغر فرهادی در میدان روبروی ساختمان سفارت آمریکا در لندن، در اعتراض به سیاست‌های ضد مهاجرتی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از جمله ممنوعیت ورود شهروندان هفت‌کشور مسلمان از جمله ایران به خاک آمریکا شده بودند.

فرمان جنجال برانگیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر ممنوعیت سه ماهه صدور ویزا و ورود اتباع هفت کشور از جمله ایران، مانع از حضور اصغر فرهادی و گروه بازیگران فیلم فروشنده در مراسم اسکار ۲۰۱۷ شد. فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان در جشنواره اسکار شده است. میدان ترافالگار که در سال ۱۸۴۵ میلادی ساخته‌شده است، یکی از مشهورترین میدان‌های شهر لندن هست و از جاذبه‌های توریستی این شهر به شمار می‌آید. تعدادی از ساختمان‌ها و بناهای یادبود معروف لندن همچون نگارخانه ملی لندن، کلیسای 'سنت مارتین' و ستون 'نلسون' در این میدان که به مناسبت بزرگداشت پیروزی دریاسالار' نلسون' در نبرد ترافالگار ، چنین نام‌گذاری شده است، قرار دارند. برپایی بسیاری از جشن‌ها و بزرگداشت‌ها از سوی شهرداری لندن و نیز اغلب گردهمایی‌ها، اعتراضات و راهپیمایی‌های سیاسی و غیرسیاسی در این میدان که در نزدیکی ساختمان نخست‌وزیری انگلیس (داونینگ استریت) و ساختمان پارلمان (وستمینستر) قرار دارد، صورت می‌گیرد.

شهرداری منطقه وستمینستر لندن از عصر روز گذشته کار آماده سازی میدان ترافالگار برای نمایش فیلم اصغرفرهادی را شروع کرده بود. انتظار می‌رود که بیش از ده هزار نفر در شب نمایش فیلم فروشنده در این میدان بزرگ، حضور یابند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید