دختر ۱۵ ساله سوری در حال تشکیل کمپینی برای مبارزه با ازدواج کودکان است

شنبه, فروردين 28, 1395 - 04:12 توسط تحریریه بادبادک

او با برگزاری کلاس‌ها و ارائه درس‌های تصویری در کمپ پناهندگان “زا عطاری “ اردن، تلاش می‌کند تا دختران نوجوان را از گرفتن تصمیم این‌چنینی باز دارد.

در چند سال اخیر در همین کمپ که ۸۰ هزار پناهنده دارد، اومیما دیده است که بسیاری از هم‌کلاسان و هم‌سن‌های او به ناگهان ناپدید شده و به اجبار خانواده‌هایشان به عقد مردانی بسیار بزرگ‌تر درآمده‌اند.

زمانی‌که یکی از بهترین دوستان اومیما قبل از این‌که ۱۴ ساله شود مجبور به ازدواج شد او تصمیم گرفت که کاری انجام دهد. 

اومیما می‌گوید: من درد را در چشم‌های دوستم می‌دیدمو تنها چیزی که توانستم به او بگویم این بود که ازدواج برای سلامت روح و جسم تو ضرر دارد. اما به زودی فهمیدم که نصیحت کردن به تنهایی هیچ فایده‌ای ندارد.

اومیما برای جلوگیری از ازدواج دیگر دخترکان کمپ، به دنبال اطلاعاتی درباره خطر ازدواج زودرس برای آن‌ها بود و برای نشر این اطلاعات از راه‌هایی نظیر نقاشی کشیدن، برگزاری جمع‌های دخترانه و صحبت در این باره،بازی‌ها و خواندن سرودهایی درباره خطر این ازدواج شروع کرده است.

اُومیما می‌گوید: بدن آن‌ها برای تحمل بارداری آماده نیست، همین‌طور آن‌ها از نظر روحی هم آمادگی همسر و مادر بودن را ندارند.

بسیاری از این دختران نوجوان که مجبور به ازدواج می‌شوند نمی‌توانند به درس خواندنشان ادامه دهند و به همین دلیل توان آموزش صحیح به فرزندانشان را هم ندارند.

“مادر برای فرزندش مثل یک مدرسه است، بنابراین اگر خود او آماده و تربیت شده باشد می‌تواند فرزندان درستی را تربیت کند”

اومیما می‌گوید ملاله یوسف‌زی الهام بخش او در این کار بوده است .او می‌خواهد این جدال را بر ضد ازدواج کودکان و برای دست‌یابی به حقوق زنان ادامه دهد. 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید