خانم‌ها ! این شایعات تلگرامی را باور نکنید

يكشنبه, مهر 12, 1394 - 22:56 توسط تحریریه بادبادک

شاید در یکی از گروه‌های وایبر یا تلگرام هر روز متن‌های مختلفی را می‌خوانید که به نظرتان بسیاری از آن‌ها درست و واقعی به نظر می‌رسندِ اما واقعیت این است که باور کردن توصیه‌هایی که در این شبکه‌های اجتماعی و بدون ذکر منبع و ماخذ دست به دست می‌چرخند در بسیاری از موارد باعث ایجاد ضرر‌های جبران ناپذیری می‌شود.

 در این‌جا به سه مورد از این شایعه‌ها اشاره می‌کنیم:

نگهداری حیوانات خانگی مثل گربه، منجر به نازایی زنان و دختران جوان می‌شود.
خیر این شایعه درست نیست، نوعی انگل به نام توکسوپلاسما می‌تواند در بعضی از گربه‌های خانگی وجود داشته باشدکه در بعضی از خانم‌های جوان بیماری توکسوپلاسموز را باعث می‌شود، این انگل باعث نازایی نمی‌شود بل‌که در صورت بارداری ممکن است باعث سقط جنین شود.ابتلا به این بیماری بیشتر از طریق گربه و سبزیجات نشسته اتفاق می‌افتد. البته همه گربه‌ها آلوده به این انگل نیستند. پس اگر گربه در خانه دارید حواستان به واکسن‌ها و قرص‌های ضد انگلش باشید.

 

اکثر مواد غذایی موجود در بازار مثل نوشابه‌های گازدار، غذاهای آماده و غیره حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که باعث اختلال در هورمون‌ها شده . مشکلاتی را در بدن خانم‌هایی که در بدو ورود به دوران یائسگی هستند به وجود می‌آورد.
چیزی که در نوشابه‌های گازدار خطرناک است، مقدار قند زیاد آن‌هاست که باعث چاق شدن، بزرگی شکم و تنبلی تخمدان می‌شود. همین تنیلی تخمدان ممکن است نازایی ایجاد کند. 
در دروان یائسگی هم منجر به چاقی شده و پوکی استخوان را در خانم‌های یائسه تشدید می‌کند.

سرطان سینه کاملا ارثی‌ست، یعنی با کنترل وزن، مصرف پروتئین‌های گیاهی،‌ورزش کردن، عدم استعمال سیگار و در صورت باردار شدن و تغذیه نوزاد با شیر هم نمی‌توان از بروز سرطان سینه جلوگیری کرد.
خیر. درصد کمی از سرطان‌های سینه ارثی‌ست حتی کم‌تر از پنج درصد.
نوع ژن در برخی خانواده‌ها احتمال ابتلا به سرطان سینه را بالا می‌برد. این موارد بسیار اندک است که در این شرایط حتی اگر فردی مراقب رژیم غذایی و ورزشش باشدهم نمی‌تواند خطر سرطان را حذف کند که نمونه بسیار معروف آن در آنجلینا جولی است. در اغلب موارد، عوامل محیطی بسیار موثر است، یعنی خانم‌ها با رعایت رژیم غذایی، ورزش و تغییر سبک زندگی می‌توانند ابتلا به سرطان پستان را تا حد زیادی کنترل کنند.  

در این صفحه و این‌ سایت درباره سرطان پستان بیشتر بخوانید.

 


 


 


 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید