از مغز خود درست نگهداری کنید

شنبه, ارديبهشت 5, 1394 - 04:18 توسط تحریریه بادبادک

ذهن، بدن و روان جدایی ناپذیرند، از گذشته‌های دور گفته‌اند عقل سالم در بدن سالم است و صد البته که برعکس این موضوع هم صادق است سلامت مغز شما باعث بهبود کارکرد سایر اعضا بدن می‌شود، با این گزینه‌ها از مغزتان نگهداری کنید:

مسئولیت پذیر باشید.
این‌که مردم به راحتی از شر دردها خلاص می‌شوند رفته رفته باعث شده است تا در برابر سلامتی خود احساس مسئولیت نکنند. سودمندی کتاب‌های داروشناسی در این است که مردم یاد گرفتند چگونه از زیر بار مسئولیت این ‌که چه بخورند وچه اندازه؟ چه بنوشند و تا چه میزان؟ چگونه کار کنند و چه بازی‌هایی انجام دهند شانه خالی کنند. 
عادت‌های ناسالم پذیرفته شدند و آسیب‌های وارده از آن‌ها تنها با استفاده از قرص‌های جورا‌واجور به یک‌باره از بین می‌رفت.
نیازی نیست در مورد پیچیدگی‌های بدن‌، ذهن، احساس‌ها و روانمان و رابطه‌ آن‌ها با هم چیزی بدانیم چون شخص دیگری هست تا در این باره آموزش دیده باشد و در هنگام روبرویی با مشکلات چه کاری انجام دهد. این تنبلی فکری به مغز ما آسیب می‌رساند. 

اضافه وزنتان را کاهش دهید.
کم کردن ۵ الی ۱۰ درصد وزن اضافی بدن موجب تنظیم فشارخون، کاهش کلسترول بد بدن (LDL)  تری‌گلیسیرید و قند خون می‌شود و در نتیجه خطرهای ناشی از اضافه وزن کم می‌شود.

مصرف داروهای شادی بخش را کم کنید.
استفاده زیاد از داروهای شادی بخش از توان جذب انرژی و انگیزه از محیط می‌کاهد و در نتیجه توانایی فرد برای بالا بردن گنجایش ذهنی را از بین می‌برد.بررسی مغز آن دسته از افرادی که از این داروها استفاده می‌کنند نشان داده است که مخچه آن‌ها کارکرد کمی دارد.

سیگار نکشید.
سیگار کشیدن مسیر خون‌رسانی به مغز را کم می‌کند و منجر به پیری زود‌رس مغز می‌شود. مواد شیمیایی که در دود سیگار یافت می‌شود باعث لخته شدن خون و افزایش احتمال سکته مغزی می‌شود.

مصرف کافئین را کاهش دهید.
این ماده روی دستگاه عصبی مرکزی ، سیستم گوارشی و سوخت و ساز بدن تاثیر می‌گذارد.  این ماده که در دانه‌های کاکائو، قهوه و برگ چای یافت می‌شود باعث افزایش فشار خون صربان قلب و میزان سرتونین در مغز می‌شود. مصرف مافئین یک تا سه فنجان در روز پیشنهاد شده است.

از استرس‌های همیشگی بپرهیزید.
الگوی غذایی چرب  به همراه تنش‌ها و استرس‌های پیوسته، کارکرد مغز را دچار مشکل می‌کند و میزان یادگیری را کاهش می‌دهد.

سکته مغزی را بشناسید.
سلول‌های مغز اکسیژن مورد نیازشان را از خون تامین می‌کنند، هنگامی‌که سرعت خون‌رسانی به مغز کاهش می‌یابد سلول‌های مغز ناتوان شده و رفته رفته از بین می‌روند، سکته مغزی شرایطی است که سلول‌های عصبی به کندی یا یک‌باره ضعیف می‌شوندو می‌میرند.

آلزایمر را بشناسید.
امروزه آلزایمر بزرگ‌ترین دلیل اختلال کارکرد مغز در افراد بالای ۶۵ سال است. مغز بیماران آلزایمری دربردارنده پروتئین‌های غیرطبیعی و ناهنجاری است که گره مغزی و پلاک نام دارند. بخش‌های مربوط به حافظه بیش از دیگر بخش‌ها مورد حمله پلاک‌ها و گره ها قرار می‌گیرند.

میزان جیوه موجود در الگوی غذاییتان را کاهش دهید.
جیوه در سلول‌های عصبی باعث ساخته شدن پلاک‌ها و گره‌های مغزی می‌شود که در بروز آلزایمر نقش به‌سزایی دارند. جیوه در خون افراد آلزایمری سه برابر افراد طبیعی است.

سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهید.
غذای سالم بخورید، ورزش کنید و سوخت و ساز بدنتان را تا جایی که امکان دارد افزایش دهید تا انرژی و اکسیژن لازم به سلول‌های مغزیتان برسد.

خواب به هنگام داشته باشید.
هنگامی‌که در خواب هستید بدن شما، به ویژه مغزتان خودش را بازسازی می‌کند. هر فردی باید شبانه ۷ تا ۹ ساعت را پیوسته در خواب باشد. 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید