مصاحبه کاری دارم. حالا چی بپوشم؟

سه شنبه, اسفند 5, 1393 - 14:26 توسط تحریریه بادبادک

اولین باری که قراراست با کارفرما یا صاحب‌کارتان دیدار داشته باشید نخستین تصویری که از شما در ذهن او نقش می‌بندد حتی پیش از آن‌که لب به سخن بگشایید ظاهر و نوع پوشش شماست.
۳۳٪ از كارفرماها مدعی هستند كه در زمان مصاحبه بعد از گذشت ۹۰  ثانيه اول تصميم می‌گيرند كه طرف مقابل را استخدام كنند يا نه. بر طبق آمار ۵۵٪ پوشش ، رفتار و نحوه وارد شدن شما به داخل اتاق، و تنها ۷٪ گفتار شما بر فرد مصاحبه کننده تأثیردارد. همچنین ۶۵٪ از كارفرماها بيان كردند كه مدل لباس افراد می تواند عامل مهمی برای انتخاب بين دو كانديدا باشد.
از نظر تصویری، ظاهر شما بیش‌تر از گفتارتان از شما اطلاعات می‌دهد؛ و از میان همه‌ی آن‌چه که از گنجه لباس درمی‌آید، رنگ حرف اول را می‌زند. افزون‌بر ویرایش رزومه و آماده کردن توانایی‌هایتان در هنگام مصاحبه، انتخاب لباس مناسب عامل موثری در پیدا کردن شغل جدید به شمار می‌رود.
در روز مصاحبه حتما توصیه می‌شود که لباس رسمی بپوشید، لباس رسمی به كارفرما اين حس را القا می‌كند كه شما كارمندی هستيد خواستار ترقی، يادگيری و رشد.بهترین انتخاب برای لباس رسمی کت وشلوار محسوب می‌شود.
اگر برای روز مصاحبه کت وشلوار مناسبی ندارید و یا فکر می‌کنید کت وشلوار مناسب محیطی که برای مصاحبه شغلی می‌روید نیست بلوز مردانه آستين بلند می تواند جايگزين مناسبی باشد.

لباس های رسمی ویژگی بارزی که دارند این است که مرتب‌اند و از نظر همه ظاهر مستحکم تری به افراد می دهند. یا برای خانمها لباس های رسمی مانتو و شلوارهایی که رنگهای تیره داشته و ساده‌ترند. 
جوراب سفيد نپوشيد. رنگ جوراب ترجيحاً تيره و ست كت و شلوارتان باشد. البته اگر فكر مي كنيد لباس های شما خيلی يكدست و خسته كننده شده است انتخاب جوراب با رنگ هایی مثل زرشكی يا سبز پررنگ به ظاهر شما روح می‌بخشد.


خانم‌ها در مصاحبه کاری:
- ست بپوشید
- رنگ بسیار تیره یا بسیار روشن نپوشید
- برای محیط های دولتی به صورت مانتو شلوار و مقنعه لباس انتخاب کنید.
- برای شرکت های خصوصی علاوه بر مدل قبل می توانید از شال نیز استفاده کنید.
- سعی کنید لباس هایتان در یک طیف باشد ( مثلا قهوه ای روشن و تیره ) یا اینکه کاملا متضاد بپوشید. مثلا سفید و قهوه ای یا سفید و خاکستری .
- توجه داشته باشید لباس را متناسب با رنگ صورت بعد از آرایش انتخاب کنید. ( سبزه ها و برنزه ها رنگ گرم و افراد سفید و بلوند از رنگ روشن و سرد تر استفاده کنند)
- اگر از رنگ متضاد استفاده می کنید رنگ شال با شلوار یک رنگ و رنگ کفش و مانتو یک رنگ باشد.
- از مانتو هایی با چین و مدل های زیاد استفاده نکنید.
- مانتو کاملا ساده نیز استفاده نکنید.
- از مانتوی خیلی کوتاه یا خیلی بلند اجتناب کنید.
- مانتویی بپوشید که در زمان نشستن ر رو صندلی احساس راحتی کنید.
-از مانتو به همراه ساپورت استفاده نکنید.


 

در مطالب بعدی از رنگ‌هایی که بهتر است برای مصاحبه‌های کاری بپوشید برایتان خواهیم گفت.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید