چگونه احساساتتان شما را پنهانی پیر میکنند

جمعه, آذر 28, 1393 - 11:36 توسط تحریریه بادبادک

احساسات ما و نحوه ابراز آنها به طور جدا ناپذیری با هم ارتباط دارند. با خواندن این مقاله دربیابید آیا آنها دارند شما را سریعتر از سنتان پیر میکنند یا نه.

"به نظر سرحال میای، رفته بودی تعطیلات؟ چه لبخند زیبایی! خیلی خوشحال، هیجان‌زده، خسته، ناراحت به نظر میای..."

وقتی دیگران به ما میگویند که زیبا به نظر میاییم تقریبا همیشه با احساساتمان در ارتباط است، و دلایل خوبی برای این پدیده وجود دارد. به طور کلی بیشتر آدم‌های شاد نسبت به آن‌هایی که همیشه پر از استرس و عصبانی یا ناراحت هستند جوان‌تر به نظر میایند. البته هیچ شخصی همواره در یک محدوده احساسی زندگی نمیکند و خوشبختانه خیلی از ماها توانایی برقراری تعادل میان این طیف وسیع از احساسات را داریم. با این وجود، احساسی که معمولا دارید (و در حالت صورت معمول شما دیده میشود) میتواند زودتر از سنتان شما را پیر کند. شناخت این احساسات نه تنها میتواند بر ظاهر شما تاثیر بگذارد بلکه در احساسی که دارید هم خود را نشان میدهد.

مطالعات نشان میدهد که احساسات و چهره شما به طرز نزدیکی به هم مرتبط هستند و چیزی که بسیاری از بیماران به من میگویند است که فقط ابراز کردن آنها میتواند بیشتر از آنچه که بدانند آنها را پیر کنند. خبر خوب این است که برای رفع این مشکل راه‌‌حل‌های بسیاری وجود دارد و بهتر از همه اینکه اثرات جوان کننده آن میتواند آنی باشد.

با درس ساده‌ای در مورد آناتومی صورت شروع میکنیم: خیلی از ماهیچه‌های صورت برای ابراز میل به غذا خوردن، حرف زدن، باز و بسته کردن چشم‌ها و ابراز احساسات شما به پوست وصل هستند. شبیه‌سازی یک احساس با صورت گاهی میتواند یک احساس به اندازه آن احساس واقعی بسازد. این به این معناست که اگر شما کاری به سادگی تغییر حالت صورتتان انجام بدهید میتوانید روی احساسات خود تاثیر بگذارید. همین الان امتحان کنید، لبخند بزنید. احساس کمی بهتری ندارید؟ حالا اخم کنید. احساس خشم یا ناراحتی نمیکنید؟

مردم تمایل دارند که با ایده خوب به نظر رسیدن احساس بهتری به شما میدهد بجنگند، انگار که میل به بهترین ظاهر خود را داشتن پوچ و مغرورانه است. پوست و ظاهر ما از نظر احساسی وظایف مهمی برای ما ایفا میکنند. بیشتر وقت‌ها این حالت‌های چهره لازم و مناسب است اما بعضی وقت‌ها از حد خود میگذرند و به جایی میرسد که این احساسات پوست شما را پیر کرده و ممکن است دارای چین و چروک های غیر ضروری شوید.

اگر احساساتتان را به جای بروز دادن درون خود نگه دارید ممکن است دندان‌هایتان را به هم بسابید و فکتان را قفل کنید که ممکن است باعث رشد این عضلات مربوط به فک شده (بعضی‌ از آن‌ها همان عضلاتی هستند که برای جویدن از آن‌ها استفاده میکنید) و به صورتتان ظاهری مربع‌مانند و بزرگتر در قسمت فوقانی صورت بدهند که باعث میشود مسن‌تر به نظر بیایید. ما به صورت طبیعی در وسط صورتمان حجم از دست میدهیم بنابراین ترکیب این از دست دادن به علاوه‌ی پایین صورت سنگین‌تر خیلی پیرکننده است.

یا آیا هنگامی که کسی با شما صحبت میکند یا میخواهید تفکر کنید اخم میکنید و ابروهایتان را درهم میکشید؟ این عادت میتواند باعث چین افتادن دائمی بین چشم‌هایتان بشود و میتواند از اواخر دهه سوم زندگی آغاز شده و به تدریج عمیق‌تر شود. این منطقه مورد علاقه من برای درمان اصلاح کننده با مواد تزریقی است چون میتواند این خطوط را ملایم کرده و به شما یادآوری کند که هنگامی که میخواهید این حالت را به چهره خود بدهید ریلکس شوید و در برابرش مقاومت کنید. تحقیقات نشان داده که درمان این منطقه باعث میشود که مردم کمتر احساسات منفی داشته باشند و بتوانند در مجموع خوشحال‌تر باشند. بعضی از این تحقیقات پیشنهاد میکنند که تزریق بوتاکس در پیشانی ممکن است درمانی برای افسردگی نیز باشد.

یک نکته دیگر: آیا شما زیادی احساسات خود را ابراز میکنید؟! آیا وقتی شگفت زده میشوید چشمان خود را میمالید، وقتی دیدتان تار میشود چشمان خود را لوچ میکنید و برای کوچکترین غم در فیلم‌ها گریه میکنید؟ اگر این‌طور است احتمال به وجود آمدن حلقه‌های سیاه زیر چشم، خط لبخند و چروک شدن کنار‌ه‌های چشمتان بیشتر است. تنها آگاه بودن از بیش از حد احساساتی بودن خودتان میتواند به شما کمک کند تا این حالت‌های اغراق‌آمیز که پوست شما را پیر میکند کمتر کنید و برعکس، احساس شادمانی خود را دو چندان کرده و ظاهرتان را جوان و زیبا نگه میدارد.

مهم‌ترین قدم برای شروع شناخت الگوی احساسی خودتان و به صورت آگاه لبخند بیشتر زدن و کمتر اخم کردن است. این برای شروع یک قدم ساده است اما بسیار قوی‌تر از هر گونه درمان آرایشی و مصنوعی که میتوانید انجام بدهید است. زیباترین چیزی که میتوانید داشته باشید یک لبخند است!

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید