همه آن چه که لازم است درباره شوید بدانید

چهارشنبه, دى 27, 1396 - 01:22 توسط تحریریه بادبادک

شوید از سبزیجات معطر و پرخاصیت بوده که در پخت انواع غذاهایی ایرانی مصرف فراوان دارد. علاوه بر ارزش تغذیه‌ای شوید، این سبزی دارای خواص درمانی و موارد مصرف طبی بسیار بوده، در طب سنتی از برگ، ساقه و تخم شوید در درمان بیماری ها استفاده بسیار میشود. خواص شوید و کاربردهای دارویی آن در غالب گیاه دارویی، شامل خاصیت ضد نفخ، ضد اسپاسم، شیرافزا، معطر، مدر، محرک، خواب آور، ضد میکروب و آنتی اکسیدان است. در این مطلب خلاصه‌ای از مهمترین خواص شوید برای درمان بیماری‌ها در طب سنتی گردآوری شده است.

گیاه شناسی شوید

شوید  گیاهی علفی، یکساله با برگهای سوزنی و گلهای چتری سفید تا زرد با دانه‌های ریز است. در اکثر کشورها از تخم شوید نیز به عنوان ادویه استفاده میشود ولی در کشور ما بیشترین استفاده از برگ و ساقه شوید بوده در بیشتر غذاها از آن استفاده میشود.

پزشکی گیاهی ایران خواص فراوانی را برای شوید قائل است مثلاً در مورد درد شدید و ورم معده از دم کرده شوید بهره می‌جستند که اثر آرام بخش فوری دارد.

ارزش غذایی و ترکیبات موثر شوید

سبزی شوید  منبع خوبی برای آهن، کلسیم، منیزیم، منگنز و فیبر غذایی است. فلاونوئیدها، کومارین، اسیدهای فنولیک و پارافین ها از دیگر مواد موثر موجود در این سبزی پرخاصیت و معطر است.

جدول ارزش و مواد غذایی شوید

 مواد و محتویات مقدار در 100 گرم 

 انرژی

43 کیلوکالری 

 چربی

6/41 گرم 

 پروتئین

3/46 گرم 

 کربوهیدرات

7/02 گرم 

 فیبر

2/1 گرم 

 قند

 سدیم

61 میلی گرم 

 پتاسیم

738 میلی گرم 

 کلسیم

208 میلی گرم 

 آهن

6/59 میلی گرم 

 فسفر

66 میلی گرم

 منیزیم

55 میلی گرم 

فولات

150 میکروگرم

 ویتامین آ

771 واحد 

 ویتامین ث

85 میلی گرم

 خواص شوید  (طبیعت و خواص درمانی)

شوید دارای طبعی گرم و خشک است. برخی از مهمترین خواص درمانی گیاه شوید عبارتند از:

یکی از خواص شوید که در طب سنتی از آن استفاده میشود درمان مشکلات خواب و بی خوابی است، به این منظور برای درمان بی خوابی، قبل از خواب مقداری از برگهای تازه شوید را بجوید، همچنین به کسانی که در خواب خوروپف میکنند توصیه میشود، قبل از خواب کمی تخم شوید را جویده و با کمی آب بخورند. لازم به ذکر است استفاده از این درمان را نباید بیش از یک هفته ادامه داد.

استفاده از دم کرده شوید برای منظم کرن قاعدگی مفید است.

در طب سنتی از خواص شوید برای رفع دل درد و نفخ استفاده میشود.

شوید خاصیت ضد چربی داشته و مصرف آن در کاهش چربی خون مؤثر است.

گیاه شوید ، افزایش دهندة شیر مادر بوده و جالب است بدانید شیر حاصله بعد از مصرف این سبزی خاصیت ضد کولیک در نوزادان دارد. و به تسکین دل درد نوزاد کمک میکند.

از دیگر خواص شوید در طب سنتی، استفاده از آن برای درمان تنگی نفس، ضعف معده، کبد، طحال و سنگ کلیه و مثانه است.

در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاه دارند بهترین درمان مصرف دم کرده شوید است .

تخم شوید اشتها را زیاد کرده، باعث تقویت معده شده و به بدن انرژی میدهد.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید