چطور فرش‌ها و موکت‌ها را مثل روز اول تمیز و براق کنیم؟

يكشنبه, دى 24, 1396 - 03:22 توسط تحریریه بادبادک

 امروز بادبادک نکاتی در زمینه ی شست و شوی فرش و موکت را در اختیار شما قرار می دهد با ما همراه باشید.

استفاده از جوش شیرین و سرکه: کمتر چیزیست که نتوان با جوش‌شیرین و سرکه تمیز کرد ، خوشبختانه لکه‌های فرش هم از این امر مستثنی نیستند. برای تمیز کردن فرش فقط کافیست پودر جوش‌شیرین را روی لکه فرش بریزید و سرکه سفید را اضافه کنید. بعد از تمام شدن یک دستمال را که قدرت جذب بالایی دارد، روی فرش بکشید تا سرکه را جذب کند، بگذارید این قسمت خشک شود. با جاروبرقی باقی‌مانده جوش‌شیرین را جمع کنید. برای لکه‌های بزرگ‌تر از جوش‌شیرین به تنهایی استفاده کنید. آن را روی فرش بپاشید و حداقل بعد از نیم ساعت جاروبرقی بزنید. 

استفاده از نمک: تمیز کردن فرش با نمک مخلوط سرکه و نمک نیز از بین‌برنده لکه فرش است. این دو ماده را به صورت خمیر درآورید و روی لکه بریزید، بگذارید تا جذب شوند. دستمال مرطوب را روی محل مورد نظر بمالید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید. 

استفاده از بخار: برای تمیز کردن فرش با بخار آب را داخل دستگاه بخارشور بریزید. کاتالوگ دستگاه را با دقت بخوانید. در صورت اجازه استفاده از مواد شیمیایی، بهتر است به جای آن از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید. 

 استفاده از پراکسید هیدروژن: پراکسید هیدروژن تمیزکننده فوق‌العاده‌ای به خصوص برای لکه‌های پروتئین و خون است. با ریختن این ماده روی فرش، شاهد از بین رفتن لکه خواهید بود. 

 استفاده از زمین شوی: با استفاده از زمین شوی هم می‌توانید فرش را تمیز کنید. ۲ پیمانه جوش‌شیرین را با ¼ تکه‌های صابون یا پودر بوره مخلوط کنید، به این مواد ۲۰-۱۰ قطره اسانس معطر دلخواه اضافه کنید. معمولا از اسطوخودوس یا لیمو استفاده می‌شود. مواد را خوب به هم بزنید و با اسپری روی فرش بپاشید. در مرحله بعد ¼ پیمانه آب گرم را با ۱ پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید. زمین‌شوی اسفنجی را داخل آن کنید و روی مواد ریخته شده قبلی بکشید. بگذارید فرش حداقل ساعت خشک شود سپس جاروبرقی بکشید. 

استفاده از پودر ذرت: چه باور کنید یا نه پودر ذرت هم به تمیز کردن فرش شما کمک می‌کند. ۱ پیمانه از آن را با یک پیمانه بوره و ½ پیمانه جوش‌شیرین مخلوط کنید و روی فرش بپاشید. با کشیدن یک پارچه مرطوب یا زمین شوی اسفنجی روی فرش آن را تمیز کنید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.

برای از بین بردن انواع لکه‌ها چه کنید؟
لکه های قهوه و چای
لکه های چای و قهوه غیر قابل اجتناب هستند اما اگر بلد باشید پاک کردن آن ها غیر ممکن نیست. بیشتر قهوه ها لکه قهوه ای یا زرد مایل به قهوه ای روی فرش ایجاد می کنند و اگر زودتر آن را تمیز نکنید پاک کردنشان به مرور زمان سخت تر می شود.

برای انواع لکه های قهوه و چای کمی سرکه سفید را با آب ترکیب کنید و روی لکه بریزید و با یک پارچه تمیز روی آن ضربه بزنید تا لکه محو شود. حواستان باشد که پارچه را روی فرش نکشید چون لکه پخش می شود. برای این کار می توانید از دستمال، حوله یا اسفنج استفاده کنید.

لکه های غذا و یا ادرار حیوانات خانگی
این لکه ها روی فرش بوی بدی ایجاد می کنند. بلافاصله بعد از ریختن غذا با قاشق آن را جمع کنید و کمی هم روی فرش بکشید تا لکه راحت تر تمیز شود. سپس با یک دستمال مرطوب و تمیز روی لکه را با حالت ضربه ردن تمیز کنید. اگر لکه تنها با دستمال مرطوب تمیز نشد کمی جوش شیرین روی لکه بریزید و سپس با جارو برقی جارو بکشید. جوش شیرین قوی ترین ماده برای از بین بردن لکه ها و میکروب هاست.

آب گازدار هم برای از بین بردن لکه های ادرار بسیار موثر است. یک عدد پارچه تمیز را به آب گاز دار آغشته کنید و با آن روی لکه ضربه بزنید تا لکه کاملا از بین برود.

لکه آدامس
یکی از لکه هایی که به سختی از روی فرش پاک می شود لکه آدامس است.اگر آدامس را زودتر از روی فرش پاک نکنید به فرش می چسبد و به سختی از بین می رود. برای از بین بردن لکه های آدامس یک قطعه یخ داخل پلاستیک قرار دهید و روی لکه بکشید. سپس با چاقو آدامس را از فرش جدا کنید.

لکه های لاک و رنگ
لکه های لاک و رنگ را با محلول مایع شوینده و سرکه از بین ببرید. ۱ و ½ قاشق چای خوری سرکه، مایع شوینده و آب را با هم ترکیب کنید و قبل از این که لکه سفت شود آن را با اسفنج آغشته به این محلول بشوئید. سپس با آب گرم روی فرش را پاک کنید. برای این کار می توانید از حلال رنگ هم استفاده کنید. کمی از حلال را روی لکه بریزید و با دستمال روی آن بکشید تا لکه کاملا پاک شود.

لکه آبمیوه
برای آبمیوه های رنگی یک یا دو قطره مایع ظرفشویی روی لکه بریزید و با دستمال روی آن آرام ضربه بزنید تا لکه از بین برود. مراقب باشید که دستمال را محکم روی فرش نکشید چون لکه بزرگ تر می شود.

لکه جوهر
برای لکه های جوهر از ترکیب شیر و نشاسته ذرت استفاده کنید. این ترکیب لکه جوهر و هر نوع لکه چرب و روغنی را به راحتی از بین می برد. ابتدا محلول را روی لکه بریزید و بعد از چند ساعت با جارو برقی روی آن جارو بکشید.

لکه های چرب و روغنی
پاک کردن لکه های چرب و روغنی شاید کمی سخت باشد اما با خمیر اصلاح به راحتی می توان آن ها را از بین برد. معمولا لکه های چرب از روغن غذا، لوازم آرایشی یا واکس روی فرش ایجاد می شود که خمیر اصلاح به راحتی می تواند تمام این لکه ها را از بین ببرد.

لکه رنگ
شاید فکر کنید این نوع لکه ها هرگز از بین نمی روند اما تمیز کردنشان کار بسیار آسانی است. انواع رنگ ها که معمولا در غذاها وجود دارند با ترکیب سرکه و مایع ظرفشویی از بین می روند. زمان در این کار نقش مهمی دارد. هر چه زودتر برای پاک کردن لکه اقدام کنید لکه های کمتری روی فرش باقی می مانند.

لکه خون
نگران نباشید لکه های خون را به راحتی می توانید با آب اکسیژنه از بین ببرید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید