بهترین زمان روز برای ورزش کردن چه زمانی است؟

چهارشنبه, آذر 8, 1396 - 00:28 توسط تحریریه بادبادک

همه کارها در زندگی به زمان بندی مربوط می شود. از خوردن قهوه و نوشیدنی های کافئین دار هنگام شب پرهیز می کنیم تا برای خوابمان مشکل به وجود نیاید. در یک زمان مشخص، خانه را ترک می کنیم تا به اتوبوس یا مترو برسیم. از خوردن یک وعده بزرگ قبل از ورزش خود داری می کنیم تا ورزشی با سرعت و مفید داشته باشیم.

پس به عنوان یک مربی فیتنس ایرادی ندارد که هر چند وقت یک بار، چنین سوالی بپرسم: بهترین موقع ورزش کردن در طول روز چه زمانی است؟ برخی افراد با شنیدن صدای زنگ ساعت، بلافاصله از رخت خواب جدا می شوند در حالی که بعضی قبل از بیدار شدن 25 مرتبه زنگ ساعت را به تعویق می اندازند. برای چنین افرادی مسلما خواب از ورزش در هنگام صبح، خوشایند تر است.

بنابراین آیا ورزش کردن هنگام صبح از ورزش کردن در شب بهتر است؟ خب بستگی دارد این سوال را از چه کسی می پرسید. اما به نظر خودم اگر اولین کارتان هنگام صبح ورزش باشد، بیشتر از مزایای آن بهره خواهید برد. در ادامه اصلی ترین دلایلم را به شما خواهم گفت:

1- وقتی صبح به عنوان اولین کار ورزش می کنید، سرعت سوخت و سازتان تقویت می شود.

می پرسید چرا این موضوع اهمیت دارد؟ بسیار خب، وقتی از همان ابتدای صبح سوخت و سازتان فعال شود در ادامه روز نیز کالری بیشتری خواهید سوزاند، حتی وقتی پشت میز خود نشسته باشید. این موضوع خوب نیست؟ بدنتان تبدیل به کارخانه چربی سوزی می شود.

2- ورزش کردن باعث ترشح اندورفین می شود.

اندورفین را معمولا با نام هورمون شادی می شناسند و اگر هنگام صبح، این هورمون در بدنتان ترشح شود در ادامه روز نیز پیوسته شاد و سرحال خواهید بود. با کمی ورزش کردن هنگام صبح می توانید به سادگی سطح اندورفین را در بدن بالا ببرید. این یعنی به خاطر یک اشتباه، به همکارتان غر نخواهید زد و یا چون عصبی هستید به پرخوری رو نمی آورید.

3- ورزش کردن در صبح، موجب خواب بهتر در هنگام شب می شود.

تحقیقات نشان داده وقتی افراد هنگام صبح ورزش می کنند، شب ها راحت تر می توانند بخوابند. این در صورتی است که ورزش در دیگر زمان ها چنین تاثیری ندارد (برای مثال ورزش کردن قبل از خواب باعث می شود نتوانید درست بخوابید). ورزش به دلایل فراوانی برایمان ضروری است، اما اگر هدفتان کاهش وزن است درست استراحت کردن می تواند قدرت انتخاب بهتری به شما بدهد. اگر خوابی با کیفیت نداشته باشید، این موضوع روی هورمون های مسئول اشتها تاثیر می گذارد و در نتیجه هوس غذاهای ناسالم و پرکالری خواهید کرد.

4- اگر می خواهید عادتی جدید برای خود بسازید، بهترین زمان آن در هنگام صبح است.

کورتیزول همیشه چیز خوبی نیست، اما وقتی نوبت به ساخت یک عادت می رسد، می تواند واقعا کمک کننده باشد. وقتی سطح کورتیزول بدنمان بالا می رود اطلاعات را ساده تر می آموزیم. هنگام صبح، سطح کورتیزول موجود در بدن بسیار بالا است. بنابراین فرصت دارید تا از این هورمون، بهترین استفاده را بکنید. اگر ورزش  را تبدیل به اولین کار روزتان کنید، دیگر برای به یاد آوردن و انجامش نیازی به فکر کردن ندارید.

با  وجود این مواردی که گفتم اگر کسی بیاید و بگوید تنها زمانی که من می توانم ورزش کنم، شب است به او می گویم هیچ ایرادی ندارد! همین کار را انجام بده. چون ورزش کردن در شب، از هرگز ورزش نکردن بسیار بهتر است.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید