درمان گیاهی عفونت تنفسی

شنبه, آذر 4, 1396 - 01:47 توسط تحریریه بادبادک

ریه یکی از مهمترین اعضای بدن است که مسئول ورود اکسیژن به بدن و خارج کردن دی اکسید کربن است، این عضو از هزاران کیسه هوایی کوچک تشکیل شده است که با انقباض و انبساط هوا را به درون بدن کشانده و پس از دریافت اکسیژن دی اکسید کربن را از بدن خارج می کند.

محققان توصیه می کنند عفونت ریه را جدی بگیرید و از شدت یافتن و پیشروی آن در بدنتان پیشگیری کنید. این عارضه خطرات جانبی زیادی برای سلامتی در بر دارد که از آن جمله می توان به آسم، برونشیت مزمن، بیماری انسدادی مزمن ریوی، برونشیت حاد، آمفیزم، ذات الریه، سل و اِدم ریوی به دنبال عفونت ریه اشاره کرد.

انجمن ریه آمریکا برای پیشگیری از عفونت ریه توصیه های زیر را ارائه میکند:

- سیگار نکشید، و در صورت سیگاری بودن، ترک کنید.

- از قرارگیری در معرض آلودگی هوا بپرهیزید.

- مرتباً دست هایتان را با اب و صابون بشویید.

- بهداشت دهان تان را به خوبی رعایت کنید. حداقل روزی دو مرتبه دندان هایتان را مسواک بزنید و هر شش ماه یکبار به دندانپزشک تان مراجعه کنید.

- هرسال واکسن آنفولانزا بزنید.

- در صورت بیمار شدن، در منزل مانده و استراحت کنید تا زودتر بهبود یابید.

اما برای درمان گیاهی این نوع از عفونت چه باید بخورید؟

گیاه سرخارگل تا اواسط قرن بیستم در اروپا و آمریکا از جایگاه خاصی در درمان بیماری های عفونی برخوردار بود. اما از اواسط قرن بیستم با ورود انواع آنتی بیوتیکهای سنتتیک به بازار دارویی، از اهمیت سرخارگل کاسته شد.

در سال 1938 دکتر "مادائوس" (Gerhard Madaus) پزشک معروف آلمانی اقدام به انجام تحقیقات علمی در خصوص این گیاه ارزشمند نمود. امروزه نیز بیشترین تحقیقات صورت گرفته روی این گیاه دارویی مرهون دانشمندان آلمانی است. استفاده از این گیاه در آلمان چنان رایج گردید که تأمین آن از آمریکا به مشکل برخورد و دکتر "مادائوس" تصمیم گرفت آنرا در سطح وسیعی در اروپا کشت نماید.

امروزه درپی بروز علائم مقاومت باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک ها، استفاده از سرخارگل نه تنها در اروپا بلکه در آمریکا نیز بسیار رایج گردیده بطوریکه سرخارگل به یکی از 5 گیاه دارویی پر فروش دنیا تبدیل شده است.

در 50 سال اخیر تحقیقات زیادی در خصوص خواص تقویت کنندگی سیستم ایمنی بدن بر روی گونه های مختلف سرخارگل صورت گرفته است و بیشترین این تحقیقات بر روی گونه "پور پورئا" انجام یافته است.

تحقیقات اخیر (مربوط به ماه دسامبر 2010) نشان داده است افرادی که از عصاره این گیاه برای درمان سرماخوردگی استفاده نموده اند زودتر از سایرین بهبود یافته و مصرف این عصاره در کاهش مدت و شدت سرماخوردگی تواماً موثر می باشد. 
ز مهم ترین خواص این گیاه که از جمله گیاهان منتخب سازمان جهانی بهداشت (WHO) است، تقویت سیستم ایمنی بدن است. مصرف عصاره سرخارگل موجب افزایش تولید ایمونوگلوبولین ج در خون گشته و باعث تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن می گردد. ایمونوگلوبولین ج با اتصال به بسیاری از انواع ویروس ها، باکتری ها و قارچ های بیماری زا، آنها را بی اثر کرده و بدین ترتیب موجب حفظ سلامتی بدن می گردد.

خواص این گیاه در ترمیم زخم موجب گردیده که عصاره آن در فرمولاسیون خمیر دندان نیز مصرف گردد تا چنانچه بر اثر مسواک زدن آسیبی به بافت دهان وارد شود، مواد موثره سرخارگل سریعاً آنرا ترمیم نمایند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید