چند راه‌کار برای مقابله با آلودگی هوا

شنبه, آبان 13, 1396 - 01:13 توسط تحریریه بادبادک

این روزها با شروع سرمای هوا و نزدیک شدن به فصل زمستان شاهد روزهای بسیار آلوده در شهر تهران هستیم. تا جایی که خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند که هوا برای افراد حساس بسیار ناسالم است.
اما اگر شما مجبور هستید که از خانه بیرون بروید و در معرض هوای آلوده قرار بگیرید، در این‌جا راه‌کارهایی برایتان داریم تا بتوانید با این آلودگی مقابله کنید.
۱- از ماسک مناسب استفاده کنید
از ماسک‌های فیلتردار و ماسکی که دهان و بینی را به طور کامل پوشش دهد استفاده کنید.

۲- پنجره‌های خانه را بسته نگه دارید 
بستن پنجره‌ها در زمان آلودگی هوا به کاهش آلودگی هوای منزل کمک می‌کند. بهتر است که حداقل در داخل خانه هوای تمیزتری را تنفس کنید.

۳- در خانه از گیاهان زیادی استفاده کنید
گیاهان می‌توانند هوای اطرافشان را از آلاینده‌های‌ محیطی پاک کنند.

۴- بهداشت فردی
تعویض لباس‌ها و دوش گرفتن پس از ورود به منزل می‌تواند روند تاثیرگذاری آلایندهایی که روی بدن و لباستان نشسته است را متوقف کنند.

۵- مصرف بیش‌تر میوه و سبزیجات تازه
در هنگام آلودگی هوا از میوه‌ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنید. 
آنتی اکسیدان‌های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه‌ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه‌ها دارند.

۶- مصرف مایعات به میزان زیاد
مصرف مایعات در روزهای آلوده یکی از راه‌کارهای کاهش عوارض آلودگی هواست.
توصیه می‌شود در روزهای آلوده مصرف شیر و آب را از یاد نبرید.

۷- مصرف ویتامین‌ها
در روزهای آلوده مصرف ویتامین‌های C,D و E  را فراموش نکنید.
چه در خانه هستید، چه در محل کار و چه پشت فرمان، از مواد غذایی مثل: کرفس، اسفناج، گوجه‌فرنگی، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و برگه سبز کاهو استفاده کنید که غنی از ویتامین C هستند. البته مصرف جوانه گندم، روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز که منابع ویتامین E هستند را هم فراموش نکنید. به خصوص اگر شغل‌تان طوری است که باید بیشتر در هوای آزاد باشید؛ این ویتامین می‌تواند مسمومیت ناشی از آلودگی هوا را خنثی کند.منابع مناسب ویتامین D هم شیر، کره و زرده تخم‌مرغ هستند که باید در برنامه غذایی روزانه‌تان باشند.

۸- سیگار نکشید الکل ننوشید
الکل و دخانیات جز عوامل مخرب محیطی محسوب می‌شوند. در روزهای آلوده از مصرف آن‌ها خودداری کنید.

 ۹- سیلیمارین به دلیل داشتن خواص آنتی اكسیدانی به از بین بردن آلودگی‌ها در بدن شما کمک می‌کند. سیلیمارین سلولهای كبد را در برابر هرگونه آسیب نابود كننده حاد یا مزمن محافظت می كند. همچنین در كاهش كلسترول خون ، افزایش سیستم ایمنی بدن ، درمان انواع سرطان ، كاهش عوارض جانبی در بیماران تحت درمان با شیمی درمانی برای سرطان و سنگ كیسه صفرا نیز اثرات جالب توجهی دارد.

۱۰-  مواد غذایی که سرشار از پکتین هستند، سرب موجود در هوا را می‌گیرند و مانع از نفوذ سرب به سلول‌های بدن می‌شوند؛ مصرف روزانه یک عدد سیب می‌تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کاهش داده و میوه‌هایی مانند پرتقال و توت‌فرنگی نیز سرشار از پکتین بوده و برای کاهش عوارض آلودگی هوا مفید هستند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید