مواد غذایی لازم برای بیماران تیروئیدی

سه شنبه, آبان 2, 1396 - 01:59 توسط تحریریه بادبادک

میلیون ها نفر دچار مشکلات تیروئیدی هستند اما اکثریت آنها از آن بی خبرند. تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در گردن قرار گرفته است، غده مهم در متابولیسم و سوخت وساز بدن محسوب می شود. وقتی غده تیروئیدتان خوب عمل نکند، می تواند بر هر جنبه از سلامتیتان، به ویژه وزن، افسردگی و سطح انرژی تان اثر بگذارد.
ازآنجاکه مشکلات تیروئیدی که تشخیص داده نشده اند می تواند به شدت موجب چاقی، بیماری های قلبی، افسردگی، اضطراب، ریزش مو، ناکارایی جنسی، ناباروری و علائم و مشکلات دیگر شوند، خیلی مهم است که مراقب وضعیت سلامتی خودتان باشید.
مقدار بیش از اندازه زیاد هورمون تیروئید، آهنگ سوخت و ساز را بسیار سریع می سازد و به نام پرکاری تیروئید شناخته می شود. در این شرایط فرد دچار پریشانی، اضطراب، و تکرر اجابت مزاج می شود. پرکاری تیروئید کاهش وزن را به همراه دارد، حتی در شرایطی که به طور مرتب غذا می خورید. همچنین، در این شرایط عضلات ضعیف می شوند و فرد دچار لرزش دست می شود.

برخی مواد مغذی از اهمیت ویژه ای برای بیماران مبتلا به تیروئید برخوردار هستند. در ادامه با برخی از این مواد مغذی کلیدی بیشتر آشنا می شویم.

ویتامین D
سطوح پایین ویتامین D با بیماری های خودایمنی تیروئید پیوند خورده است. در شرایطی که بیشتر ما می توانیم با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 15 تا 20 دقیقه توانایی بدن در تولید این ویتامین را تقویت کنیم، بسیاری از مردم نیز از مزایای مصرف مکمل ویتامین D بهره‌مند می شوند.

ید
ید برای تولید هورمون تیروئید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ید توسط بدن به عنوان یک ماده خام برای تولید هورمون تیروئید استفاده می شود. از این رو، کمبود ید می تواند عملکرد تیروئید را مختل سازد، زیرا بدن به اندازه کافی مواد خام برای تولید هورمون تیروئید در اختیار ندارد. این در شرایطی است که میزان بیش از اندازه زیاد ید نیز می تواند مشکل آفرین باشد و به گواتر یا بزرگ شدن تیروئید منجر شود و به طور بالقوه زمینه ساز شعله‌ور شدن و وخیم‌تر شدن بیماری خودایمنی تیروئید شود.

سلنیم
سطوح پایین ماده معدنی سلنیم با خطر افزایش یافته ابتلا به بیماری تیروئید، تبدیل بی اثر T4 به T3، و خطر افزایش یافته بیماری های خودایمنی تیروئید پیوند خورده است.
آجیل برزیلی یکی از بهترین منابع برای تامین سلنیم است، اما به طور معمول دریافت سلنیم به اندازه کافی دشوار است و ممکن است به مصرف مکمل نیاز باشد. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که مقدار بیش از حد زیاد سلنیم می تواند سمی باشد. کارشناسان توصیه می کنند بیش از 400 میکروگرم سلنیم در روز مصرف نشود. پیش از مصرف مکمل با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

روی
روی یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای تولید و پردازش هورمون تیروئید است. سطوح پایین روی می تواند زمینه ساز کم کاری تیروئید شود. با افزودن مواد غذایی حاوی روی به رژیم غذایی یا مصرف مکمل ها می توانید نیاز روزانه خود به این ماده معدنی را تامین کنید.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها غذاها و مکمل هایی سرشار از باکتری های خوب هستند که به حفظ تعادل جمعیت باکتریایی روده کمک می کنند. پروبیوتیک های درست می توانند به تقویت سیستم ایمنی، بهبود گوارش، مبارزه با اسهال و یبوست، و مقابله با عفونت ها کمک کنند.

فریتین
فریتین شاخص پیش ماده ذخیره شده برای آهن بدن شما است. سطوح فریتین باید مناسب باشند تا سلول ها توانایی جذب و پردازش درست هورمون تیروئید را داشته باشند. برای جبران سطوح پایین، باید مواد غذایی حاوی آهن را به رژیم غذایی خود اضافه کرده یا از مکمل ها استفاده کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید