با رژیم‌های غذایی عجیب و غریب دنیا آشنا شوید

سه شنبه, مهر 25, 1396 - 01:56 توسط تحریریه بادبادک

البته که همه ما به دنبال ساده ترین، سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه برای از بین بردن چربی‌های اضای بدن و کاهش وزن می‌گردیم. 

بماند که خیلی از ما دنبال این هستیم که “چی بخوریم که لاغر شیم؟” نه این‌که از کدام مواد غذایی صرف نظر کنیم و یا از مقدار غذایی که می‌خوریم کم کنیم یا بیش‌تر ورزش کنیم.
به همین دلیل بازار عجیب و غریبی راه افتاده به نام رژیم‌های غذایی که در آن هرکسی سعی می‌کند با برنامه‌ریزی رژیم‌های غذایی عجیب و غریب از دیگری پیشی بگیرد و نامش در میان مردم معروف شود.
این رژیم‌ها ندرتا معقول هستند و حتی ندرتا هم سالم. محققان اخیرا فهرستی از بدترین رژیم‌های موقتی و بیهوده را ارائه کرده‌اند که در ادامه با تعدادی از آن‌ها و عوارض‌شان آشنا می‌شویم.

رژیم لیموناد 

رژیم لیموناد که براساس کتاب Master Cleanse نوشته استنلی باروز شکل گرفت، برای مدتی توانست محبوبیت قابل توجهی در بخش‌هایی از جهان به‌دست بیاورد، چون ادعا می‌کرد که خیلی سریع و راحت به کاهش وزن منجر می‌شود. با این‌حال، تب پیروی از آن هم بعد از مدتی مانند همه رژیم‌های موقتی (fad diets) فروکش کرد. اکسیر معجزه‌آسایی که در این رژیم مطرح است، فقط ترکیباتی مانند آب، آب لیمو، فلفل قرمز و شربت افرا دارد. متخصصان تغذیه می‌گویند که این نوشیدنی با کاهش آب بدن همراه است، اما این کاهش زیاد دوام نمی‌آورد. درواقع، بعد از مدتی نه‌تنها همه وزن ازدست‌رفته برمی‌گردد، بلکه با شروع استفاده از مواد غذایی جامد، از وزن قبلی‌تان هم عبور می‌کنید. دکتر آلیس لوین (متخصص تغذیه) می‌گوید: «همچنین ممکن است که کاهش وزن‌تان در آینده سخت‌تر پیش برود، چون این رژیم کم‌کالری باعث می‌شود که توده عضلانی بدن‌تان کاهش بیابد و حتی متابولیسم شما هم را ضعیف می‌کند».

رژیم سوپ کلم

در این رژیم موقتی و ناسالم، فرد فقط باید از چند گروه محدود مواد غذایی استفاده کند و با کمتر از یک هزار کالری در هر روز به زندگی خودش ادامه بدهد. با این‌حال، متخصصان تغذیه تاکید می‌کنند که اعمال محدودیت‌های شدید در رژیم غذایی اصلا کار درستی نیست. دکتر ارین پالینسکی (متخصص تغذیه) می‌گوید: «زندگی کردن صرفا با سوپ کلم و چند ماده غذایی دیگر، آن هم برای یک دوره طولانی، راه نادرستی برای کاهش وزن است. سبزی‌ها حاوی کالری ناچیزی هستند ولی حجم زیادی دارند. نه‌تنها کالری این مواد غذایی بسیار کم است، بلکه متابولیسم را هم ضعیف می‌کنند. به‌علاوه، این رژیم ناسالم به اندازه‌ای محدود است که در درازمدت فرد را به کمبودهای تغذیه‌ای خطرناک مانند کمبود پروتئین و اسیدهای چرب ضروری مواجه می‌سازد».

رژیم گریپ‌فروت

اوج تمایل مردم جهان به پیروی از رژیم گریپ‌فروت به دهه ۱۹۳۰ میلادی برمی‌گردد، اما این رژیم موقتی و ناسالم هنوز هم محبوبیت خاص خودش را حفظ کرده است. بنیان و اساس این رژیم کاملا ساده و روشن است: اگر قبل از خوردن هر چیز دیگری فقط یک عدد گریپ‌فروت بخورید، مقدار زیادی آب بنوشید، مصرف کربوهیدرات را ممنوع کنید و فقط پروتئین بدون چربی بخورید، سریعا همه چربی‌های بدن را از بین می‌برید. طرفداران این رژیم نادرست می‌گویند که اگر شما این کار را فقط ۱۰ روز ادامه بدهید، وزن‌تان را حدود ۵ کیلوگرم کمتر می‌کنید. دکتر پالینسکی درباره این رژیم می‌گوید: «تصور می‌شود که خوردن گریپ‌فروت می‌تواند به لاغر شدن و کم کردن وزن بدن کمک کند. مهم‌ترین عامل موثر در این تصور نیز خاصیت ادرارآور گریپ‌فروت است که بدن را به دفع آب وادار می‌سازد. به‌علاوه، این میوه دارای حجم زیاد و کالری ناچیز است و درنتیجه توانایی حفظ سیری را هم دارد. با این‌حال، پیروی از این رژیم کاملا نادرست و فرد را با مشکلات مختلفی مواجه می‌کند».

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید