راز رسیدن و ماندن در وضعیت تناسب اندام

يكشنبه, آذر 23, 1393 - 10:09 توسط تحریریه بادبادک

هیچ رازی وجود ندارد:یک شرایط بدنی خوب حداقل لازمه تاثیرات آن است. دکتر کسکوآ، پزشک ورزشی مطلبی نوشته است تا با فعالیت های ورزشی به شما در حفظ روحیه و سلامت تان کمک کند.


چگونه شرایط بدنی تان را ارزیابی کنید؟
با توجه به وزن-قد یا شاخص چربی بدن، وزن خود را بر مجذور قدتان تقسیم کنید:و نتیجه آن باید بین 18 تا 25 باشد. شما می توانید تناسب اندامتان را از روی ضخامت پوستتان نیز به دست آورید. شکم باید بیش از دو سانتی متر نباشد. متخصصین قلب زمانی که شروع به ارزیابی می کنند، حالت تنگی نفس تان را هم ارزیابی می کنند. شما اگر 6 مرحله را بدون مشکل سپری کنید از تناسب اندام مناسبی برخوردار هستید. در پایان تنگی نفس طبیعی است. توقف در مسیر نشانه خوبی نیست. توجه کنید، فرق واضحی بین تناسب اندام و سلامتتان وجود دارد. می توانیم سالم باشیم ولی از تناسب اندام نامناسبی برخوردار باشیم و برعکس آن هم ممکن است. به همین دلیل در شروع دوره ورزشی تان نیاز به بررسی یک پزشک دارید. پزشک شما می تواند توصیه هایش را با توجه به نگرانی هایتان و سابقه پزشکی تان ارائه دهد.

چگونه به صورت روزانه این وضع را نگه داریم؟
پیام دولت برای سلامتتان این است که روزی 30 دقیقه پیاده روی داشته باشید. این پیام بیشتر در ایالات متحده است که چاقی به طور گسترده ای بین مردمش رایج است. اما در کشور ما انتظار می رود که بهتر باشد. می بایست راه بروید، به جای استفاده از آسانسور از پله استفاده کنید، تمام بهانه ها برای حرکت دادن خود در طی روز کاریتان بسیار خوب است. بهترین مثال ها فعالیت هایی در ارتباط با کار های روزمره تان است و هم چنین استفاده از وسایل نقلیه عمومی باعث تحرک بیشترتان می شود که شما مجبور می شوید مسافتی را به عنوان مثال از خانه تا ایستگاه طی کنید. یک مطالعه نشان داده که افرادی که در شهر زندگی می کنند نسبت به آن هایی که در خارج شهر هستند به علت حمل و نقل با وسیله نقلیه خودشان از تحرک کمتری برخورداراند. در کل، ما خیلی کم تحرک هستیم. اما این کم تحرکی در ژن هایمان وجود ندارد. پیاده روی کمترین فعالیتی است که می توان با آن شروع کرد، اما این هم کافی نیست. در حالت ایده آل، برای داشتن تناسب اندام و ماندن در همان حالت، باید سه روز درهفته بین 30 دقیقه تا 1 ساعت فعالیت بدنی داشته باشید. این بخش ناچیزی از وقتمان را به خود اختصاص می دهد. و زمان هم مشکل نیست: برای داشتن وقت، فقط لازم است که برنامه ریزی کنید. ما فعالیت های استقامتی مانند شنا، دوچرخه سواری یا راه رفتن با سرعتی بالا و هم چنین باشگاه رفتن را پیشنهاد می کنیم. 

مزایای ورزش چیست؟
ورزش برای سلامت و داشتن یک زندگی با کیفیت و محافظت در برابر بیماریها بسیار مفید است. خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش داده و به ترک سیگار هم کمک می کند.  عدم فعالیت بدن از سیگار هم مضرتر است. ورزش هم چنین با پوکی استخوان، درد کمر و مفاصل مقابله کرده، و به قدرت بدنی نیز کمک می کند. و هم چنین بر روش عملکرد فیزیولوژیک و هورمونی در مقابله با اضطراب و افسردگی تاثیر می گذارد، از جنبه های دیگر، در بهبود خواب و کیفیتش نقش به سزایی دارد.  
  

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید