راه‌های مقابله با افسردگی زمستانی

يكشنبه, آذر 23, 1393 - 09:07 توسط تحریریه بادبادک

خیلی از افراد دچار افسردگی های فصلی هستند، این روحیه پایین عمدتا علتش کمبود روشنایی است. حالا در اینجا چندین توصیه برای بیرون آمدن از این افسردگی را آورده ایم:

هر سال در همین زمان، دور روز بعد از شروع زمستان مانون آنچه را که غم زمستان می نامند با سرعت به سمت او می آید و او می گویید که هیچ خواسته ای ندارد جز اینکه در خانه بنشیند و شکلات بخورد و سریال های مورد علاقه اش را در کامپیوتر ببیند. سدریک نیز در همین حال است که تصور می کند که ماه های دسامبر و نوامبر از همه دیر تر می گذرد. و سدریک هم نمی تواند به پروژه هایش در این ماه برسد چرا که در آن ها وقفه ایجاد شده است. مانون و سدریک هر دو از افسردگی فصلی رنج می برند. کم شدن نور خورشید، خستگی آخر سال میلادی و کوتاه شدن روز ها علت این افسردگی برای آن ها است. و اگر در این سه ماه همیشه به بن بست می رسید راه حل هایی هم هست که می توان با استفاده از آن ها از این دوره عبور کرد. و در اینجا چندتایی از این راه حل ها را با کمک روان درمانگر امانوئل لاکورا و دکتر تغذیه آریان گرومباش آورده ایم.

فرقی بین افسردگی زمستانی با افسردگی واقعی قائل شوید

اگر فکر می کنید که زمستان بهانه خوبی است که به خاطر کمبود نور و روشنایی دچار افسردگی شوید سخت در اشتباه اید. امانوئل لاکورا می گوید که افسردگی های جزیی فصلی در مقایسه با افسردگی های واقعی اصلا به حساب هم نمی‌آیند. این نوع افسردگی ها به علت خستگی بدنی، کج خلقی، کمبود نور و همین طور در خانه ماندن زیاد به وجود می آید. و همینطور خوردن زیاد شکلات هم مزید بر علت است. افسردگی واقعی نشانه هایش این است که دیگر به هیچ فعالیتی علاقه نشان نمی‌دهید و یک ناراحتی دائمی را شامل می شود. حداقل برای افسردگی باید 5 تا از علائمی که در اینجا آورده ایم را داشته باشد: خلق وخویی دائما افسرده؛ اظطراب یا کند شدن ذهن؛ فکر کردن زیاد به مرگ؛ وزن کم کردن بدون رژیم غذایی؛ کمبود یا نبود خواب؛ مشکلات در تمرکز.

سعی کنید حرکت داشته باشید

یکی از موثرترین روش ها برای جلوگیری از افسردگی فصلی به خصوص زمستان فعالیت بدنی است( هفته ای 3 بار حدود 30 دقیقه پیاده روی کنید) و درمان طبیعی که اجتناب ناپذیز است. ما هنگام قدم زدن از فکرهای سرگردان رهایی می یابیم و متوجه رنگ های اطراف مان در این فصل شده و می فهمیم که این فصل آنقدر ها هم که فکرش را می کردیم نفرت انگیز نیست. همینطور بیرون رفتن با یک دوست برای خارج شدن از انزوا مناسب است.

خوابیدن

خوابیدن باعث می شود که لبخند به لب هایمان باز گردد. اگر شما عادت به غمگین بودن در این فصل دارید خوابیدن در ساعات اولیه شب باعث شادابی بیشترتان می شود. دکتر لاکورا می گوید" من همیشه فکر می کردم که زود خوابیدن علت این افسردگی بوده اما زمانی که شروع به خوابیدن قبل از نیمه شب کردم بهبود را در خودم احساس کردم."

در آغوش کشیدن

لاکورا ابراز کرد " همدیگر را در آغوش بکشید نه به منظور جنسی بلکه به صورت بغل کردن دوستانه. همدیگر را در آغوش بگیرید چرا که گرمای طبیعی بدن، در شما احساس بهتری ایجاد می‌کند."

سعی به نور درمانی کنید

اگر این نوع افسردگی دوباره برای سال بعدی برگشت، کمی نوردرمانی به شما کمک می کند. اشعه نوری خورشید در صبح به شما کمک می‌کند که خودتان را بهبود دهید. لاکورا این ها را مشخص کرده است.

غذا زیاد از حد نخورید

افسردگی زمستان از خوردن زیاد هم نشات می گیرد چرا که ما با خوردن زیاد به این فکر هستیم که کمبود انرژی مان را بر طرف کنیم، اما اگرتوجهی به سرمای موجود و پیاده روی در خیابان کنید متوجه می شوید که جز زمان گرسنگی اصلا احتیاج به خوردن بیش از حد ندارید. و اگر به این رویه خوردن ادامه دهیم به وخیم شدن وضع تان هم ادامه دادید چرا که با خوردن دائمی درواقع وقت بیشتری را در خانه سپری می کنید. پس حواستان را جمع کنید تا شیرینی ها وسوسه تان نکنند چراکه در بیشتر شدن افسردگی تان تاثیر به سزایی دارند.

غذاهای حاضرآماده را بیشتر استفاده کنید

گرومباش اضافه می کند که منظور از این است که در این دوره خوردن غذاهای آماده بسیار رایج است. به طور عجیبی ما نمی توانیم هویج رنده شده و کاسنی فرنگی آپز را به عنوان غذا ببینیم اما این ها غذاهای های این فصل هستند. 

ما می توانیم با خوردن غذاهایی که به ما احساس مثبت تری می دهند شروع کنیم  مانند غذاهایی که به کودکانتان می دهید : خوراک ها، ماکارونی، پودینگ برنج و غیره ...و به مقدار کافی هم بخورید، چرا که این نوع غذا ها اصلا تاثیرات منفی نشان نمی دهند. هم چنین می توانید این را به عنوان قدمی در تغذیه سالم در نظر بگیرید. اما خوردن غذاهای شیرین به عنوان شام به جای صبحانه اصلا توصیه نمی شود به عنوان مثال تارت های شکلاتی. اما خودتان را هم محدود نکنید و سعی کنید که تنها در رژیم غذایی تان تعادلی ایجاد کنید. اگر هم در وعده ای از سبزیجات استفاده نکردید اصلا مشکلی نیست.

گرامبوش در ادامه می گوید که گاهی اوقات ممنوعیت غذایی هم لازم است چرا که یکی از روش های شناخته شده‌ی مبارزه با افسردگی است. غذاهایی مانند سیب زمینی با پنیر یا لازلنیا هم ممکن است تا حدی در کم کردن غم تان کمک کند. اما نباید بترسید، چرا که با خوردن تنها بخشی از آن نیازتان بر طرف می شود و سعی نکنید با خوردن زیادی هم خودتان را خفه کنید که این نوع خوردن همانطور که خاطر نشان کردیم باعث بیشتر شدن افسردگی فصلی تان می شود.

قدردانی خود را نشان دهید

اگر شما دارای چندین دفترچه خاطرات هستید نوشتن سه جمله در مورد اینکه چه چیزهایی در زندگی تان وجود دارد که قدردرانشان هستید زیاد هم سخت نیست. شاید این ها اشعه نور خورشید، شکلات شیری ، یا سر وقت رسیدن اتوبوس یا خودتان به قرارتان باشند. لاکورا می گوید که یادآوری اتفاقات خوش آیند و اینکه به یاد داشته باشید که بودن نور خورشید در اتفاق افتادن این خاطرات ضروری هم نیستند کمک کننده بهبود وضعتان است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید