با این داروهای گیاهی در پاییز سرما نخورید

شنبه, مهر 1, 1396 - 20:08 توسط تحریریه بادبادک

با درمان‌های گیاهی سرماخوردگی خودتان را از شر داروهای شیمیایی نجات دهید!
هوا کم کم  دارد به روزهای خیلی سردش نزدیک می‌شود، درجه هوا در بعضی از شهرها به زیر صفر درجه رسیده و شهروندانی که تا دیروز هنوز درگیر سرد و گرم شدن هوای پاییز بودند امروز باد سردی توی سرشان خورده و ممکن است تا شب سرما خورده باشند. 
اگر سرماخوردید به جای این‌که اول سراغ جعبه قرص‌های توی یخچال بروید یک سر به کمد داروهای گیاهی خانه بزنید. 
زیاد استراحت کنید و مایعات فراوان بنوشید، خوردن مایعات گرم به شما در درمان زودتر سرماخوردگی کمک می‌:ند.
مجاری تنفسی‌تان را با سرم نمکی  و یا محلول آب و نمک گرم در طول روز بشویید تا ضد عفونی شوند.
اما چه درمان‌های طبیعی را پیش بگیرید؟

آویشن از گیاهانی‌ست که برای درمان سرماخوردگی  و برطرف کردن خشکی سینه کاربرد بسیاری دارد. این روزها هم شربت‌ها و قرص‌های فراوانی از این گیاه درست شده که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اما چرا تا زمانی که آویشن طبیعی و عصاره آن در دسترس است چرا قرص‌ و شربت ؟

ختمی را که همه ما به خوبی می‌شناسیم. گیاهی که از همه قسمت‌های آن می‌شود برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده کرد. البته بیشترین کاربرد آن در درمان مشکلات تنفسی و برونشیت است. از این گیاه در درمان سرماخوردگی و گلودرد هم استفاده فراوان می‌شود. برای پایین آوردن تب هم از خیسانده ختمی غافل نشوید. اگر حال و حوصله این کار را ندارید عصاره ختمی را هم از عطاری‌ها و داروخانه‌ها به آسانی می‌توانید پیدا کنید .


برای کم کردن سرفه و گلو درد و حتی برای جلوگیری از گسترش سرما خوردگی مخلوط ِ آب گرم، لیموترش، عسل و دارچین را فراموش نکنید. معجزه می‌کند.
خب البته که شلغم هم پیش‌رو در درمان سرماخوردگی و عوارض آن است . شلغم را می‌توانید به تنهایی بپزید و بخورید و یا اگر دوست ندارید آن را به انواع آش و سوپ  اضافه کرده  و میل کنید.
به: لعاب دانه به یا به دانه و بارهنگ برای سرماخوردگی و گلودرد سودمند است.
عناب: از موادی است که در رفع گرفتگی سینه تأثیر چشمگیری دارد. عناب در واقع به شکل دانه های سرخ رنگ سنجدمانند بوده و به صورت جوشانده توأم با شیر اثربخش است.

اما برای درمان چه ویتامین‌هایی را بدن بیش‌تر از بقیه نیاز دارد؟

   ویتامین «ث»: مصرف متعادل آن در از بین بردن سرماخوردگی و در درمان حالت هایی از آن همچون زکام های ناشی از حساسیت (آلرژی) مانند تب تابستانه مفید است. منابع ویتامین یادشده عبارتند از: انواع مرکبات (مخصوصا پرتقال و لیموشیرین)، کلم، گوجه فرنگی، جعفری، توت فرنگی و فلفل سبز.

 ویتامین «آ»: میان سرماخوردگی و مصرف این ویتامین، هیچ رابطه ای وجود ندارد ولی کسانی که در غذایشان مقدار بیشتری ویتامین «آ» باشد، دوران سرماخوردگی کوتاه تری دارند. مواد غذایی و گیاهی ویتامین «آ» عبارتند از: اسفناج، هویج خرد شده، گل کلم، بامیه، نخودفرنگی، زردآلو، انبه، هندوانه، هلو، طالبی، زرده تخم مرغ و جگر، حاوی ویتامین «آ» هستند. ویتامین «آ» موجود در هویج رنده شده بیش از هویج تکه تکه شده در بدن مصرف می شود.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید