بابونه این مرهم سبز چه کاربردهایی دارد؟

يكشنبه, مرداد 15, 1396 - 04:41 توسط تحریریه بادبادک

بابونه شاید شناخته شده ترین گیاه دارویی در نیمکره شمالی باشد. یونانیان باستان این گیاه را به دلیل بوی خاص آن "سیب زمین" می نامیدند و ریشه لغوی Chamomile نیز از زبان یونانی گرفته شده و به همین معناست. بابونه برای مصریان و رومیان باستان یک گیاه شناخته شده بود و آن را به الهه خورشید تقدیم می کردند چون بابونه را داروی همه دردها میدانستند و از آن به عنوان آرام بخش و تسکین دهنده استفاده می کردند . از نظر آنگلو ساکسون ها بابونه یکی از 9 گیاه مقدسی بود که خدایی به نام ودن (Woden) به مردم داده بود.

گلهای بابونه حاوی مواد موثره ارزشمندی است و از اسانس و مواد موثره این گل نه تنها داروهای مختلف بلکه موادی جهت حفاظت پوست و مو نیز استخراج می شود .

- گلهای بابونه دارای اسانس روغنی حاوی "کامازولن" و " بیسابلول" می باشد و رنگ اسانس به مقدار کامازولن موجود در آن بستگی دارد. در صورتی که اسانس به روش تقطیر با بخار آب استخراج شود" پروکامازولن" بی رنگ به " کامازولن" آبی رنگ تبدیل می شود. هر چقدر مقدار کامازولن بیشتر باشد اسانس به رنگ آبی تیره (شبیه جوهر آبی) مایلتر است.
- ترکیبات موجود در این گیاه خواص ضد التهاب، ضد اسپاسم، آرامبخشی و مانع از استفراغ دارند.
- بابونه یک گیاه دارویی مقوی و تب بر است، ضمن آنکه باعث تقویت اعصاب نیز می شود. ترکیبات موجود در این گیاه از پیشرفت ورم جلوگیری میکند و رشد باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها که میتواند عامل درد باشد را متوقف میسازد.
- در کشور ما از این گیاه پمادی برای درمان سوختگی پوست (از جمله ادرار سوختگی کودکان) ساخته شده است. همچنین افشره این گیاه نیز به بازار عرضه شده است.
- چنانچه مقداری از چند قطره افشره گل بابونه را با کمی آبلیمو روی صورت بمالید اثر نیکویی در رفع تیرگی پوست و روشن شدن رنگ آن دارد.
- برای تسکین درد، چند قطره اسانس بابونه را با یک قاشق روغن بادام مخلوط کرده و روی محل های دردناک بمالید، این کار درد را تخفیف میدهد.
- کمپرس چند قطره افشره بابونه برای درمان ورمهای ملتهب چشم نافع بوده و میتوانید آن را برای تسکین نیش حشرات،زخم و اگزمای خارش دار نیز مصرف نمائید.
- جهت درمان بی اشتهایی و میل به غذا میتوانید هر روز ۱ ساعت قبل از غذا چند قطره از افشره بابونه را همراه با نوشیدنی میل نمائید.

- تا کنون انواع شامپوها و لوسیون های پوست از این گیاه تولید شده است ولی شما میتوانید برای تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش آن گل بابونه را دم کنید و در آب آن حنا را خیس کرده و سپس بر سر بمالید (البته اگر موی شما رنگ شیمیایی دارد احتمالاً رنگ آن تغییر می کند). عصاره گیاه بابونه که به بازار عرضه شده است برای رویش مو و ابرو بسیار مفید و موثر میباشد.
- با گلهای بابونه می توان موی سر را به رنگ طلایی در آورد به ویژه اگر با گل ریواس مخلوط شود.
-بخور گل بابونه جهت بهبود آکنه و جوش های صورت نیز توصیه شده است .

- در کشورهای اروپایی وان حمام را با افشره بابونه معطر مینمایند. برای این منظور ۱۵ سی سی از افشره بابونه را در وان پر از آب حمام ریخته و مدت یک ربع در آن دراز بکشید. اثر خوبی در رفع خستگی و آرامش اعصاب خواهد داشت. همچنین اضافه کردن آن به آب حمام بچه، خوابیدن کودک را تسهیل مینماید.
-همچنین استفاده از افشره بابونه برای درمان ترک پوست ناشی از سرما بسیار مفید میباشد.

تذکر :
استفاده از افشره بابونه برای زنان باردار جایز نیست زیرا ممکن است محرک انقباض رحم باشد.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید