سازمان بهداشت جهانی امروز ۲۸ جولای را روز جهانی هپاتیت اعلام کرده است

جمعه, مرداد 6, 1396 - 03:33 توسط تحریریه بادبادک

سازمان بهداشت جهانی ۲۸ جولای را روز جهانی هپاتیت نامگذاری کرده است. هپاتیت باعث عفونت و التهاب کبد میشود.
درحال حاضر۴۰۰میلیون نفر مبتلا به هپاتیت هستند وسالانه رقمی بین ۶ تا۱۰میلیون نفر بر تعداد مبتلايان به هپاتیت افزوده میشود.
هپاتیت از تزریق مواد با سرنگ آلوده مشترک، انتقال از مادر به فرزند در بارداری وزایمان، تزریقات و مراقبت های پزشکی غیربهداشتی و.. منتقل میشود.
بیش از۹۰٪ مبتلایان به هپاتیت C با درمان صحیح بین سه تا شش ماه بهبودمی‌یابند. درمان هپاتیت BوC خطر ابتلا به سیروز و سرطان کبد را ازبین می‌برد.
در حال حاضر در ایران در حدود ۲ میلیون نفر مبتلا به هپاتیت B و بین سیصد تا چهارصد هزارنفر به هپاتیت C مبتلا هستند.

اما هپاتیت چیست؟
هپاتیت، التهاب کبد است. التهاب باعث درد و تورم خواهد شد.عوامل ایجاد کنندهٔ هپاتیت متعدد هستند. هپاتیت عمدتاً توسط یکی از ۶ ویروس هپاتیتی ( E,D,C,B,A یا G ) ایجاد میشود. عامل ایجاد کنندۀ هپاتیت هر چه که باشد باعث التهاب کبد خواهد شد و کارکرد آن را مختل خواهد کرد.
فقدان خون‌رسانی به کبد، سم، اختلالات خودایمنی، مصرف افراطی الکل، آسیب به کبد و مصرف بعضی داروهای خاص نیز میتواند باعث هپاتیت شود. با احتمال کمتر، عفونتهای ویروسی مثل منونوکلئوز و سایتومگالویروس نیز میتواند باعث هپاتیت شود.
  هپاتیت به دو شکل اساسی نمایان میشود: هپاتیت حاد (کوتاه مدت) و هپاتیت مزمن (متجاوز از ۶ ماه). در هپاتیت حاد، ممکن است کبد، بصورت خیلی ناگهانی ملتهب شود و تهوع، استفراغ، تب و بدن درد عارض شود و یا اینکه هیچ یک از این علائم ظاهر نشود. هپاتیت حاد در طی چند روز تا چند هفته بهبود می یابد . چنانچه التهاب، در طی ۶ ماه بهبود نیابد، هپاتیت، مزمن خواهد بود.
 

چگونه هپاتیت، کبد را تحت تا ٔثیر قرار میدهد؟
  کبد، ضایعات موجود در خون شما را متلاشی میکند. زمانی که کبد ملتهب میشود، وظیفه خود را در پاکسازی خون، بخوبی انجام نمیدهد.
یکی از ضایعات خونی، بیلی روبین نام دارد که در صورتی که کبد بدرستی کار نکند شروع به افزایش در خون و بافتها میکند، در نتیجه پوست شخص مبتلا به هپاتیت به رنگ زرد پرتقالی در می آید.
این حالت، یرقان نامیده میشود. بیلی روبین و مابقی ضایعات باعث خارش، تهوع، تب و بدن درد میشود.

راه‌های درمان خانگی هپاتیت
اگر شما به این بیماری‌ دچار هستید و یا در اول راه دست و پنجه نرم کردن با این بیماری هستید می‌توانید از طریق این راه‌حل‌ خانگی و طبیعی به جنگ آن بروید.

سیلیمارین عصاره گیاه  ماریتیغال (خار مریم) است، بخشی از گیاه كه برای خواص درمانی استفاده می شود دانه آن است و ماده موثر درمانی آن سیلیمارین نامیده می شود. مهمترین كاربرد درمانی این گیاه اثر محافظتی روی كبد است.

مصرف سیلیمارین در درمان بیماری كبدی مانند سیروز، هپاتیت ویروسی و سمی مزمن ، كبد چرب و التهاب مجرای صفرا موثر بوده است كه دلیل آن را خواص آنتی اكسیدانی این ماده می دانند. سیلیمارین سلولهای كبد را در برابر هرگونه آسیب نابود كننده حاد یا مزمن محافظت می كند. همچنین در كاهش كلسترول خون ، افزایش سیستم ایمنی بدن ، درمان انواع سرطان ، كاهش عوارض جانبی در بیماران تحت درمان با شیمی درمانی برای سرطان و سنگ كیسه صفرا نیز اثرات جالب توجهی دارد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید