بهترین کرم ضد آفتاب کدام است؟

يكشنبه, مرداد 1, 1396 - 06:52 توسط تحریریه بادبادک

به دنبال این هستید که برای در امان ماندن پوستتان از آفتاب سوزان تابستان کدام کرم ضد آفتاب بهتر است؟ 
در این‌جا آخرین حقایق روز درباره خرید ضدآفتاب را با هم مرور می‌کنیم.

انتخاب ضدآفتاب دیگر به آسانی قدیم‌ها نیست. برای بسیاری از مردم مقایسه چندین کرم ضدآفتاب از مارک‌های مختلف بسیار سخت و گیج‌کننده است. از آن‌جایی که انتخاب بهترین کرم ضدآفتاب بسیار مهم است باید آن را با وسواس و دقت انجام داد، کاری که بسیاری از ما انجام نمی‌دهیم. بنابراین قبل از این‌که پوستتان را در معرض این آفتاب سوزان روزهای مرداد قرار بدهید یا بچه‌ها را برای بازی به پارک یا ساحل ببرید بهترین ضد آفتاب را برای محافظت پوست انتخاب کنید.

چطور بهترین ضد‌آفتاب را پیدا کنیم؟
ضدآفتاب‌ها به دو روش لایه محافظی روی پوست شما در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید می‌کشند، بعضی از آن‌ها با منعکس کردن نور خورشید از پوست شما این اشعه‌ها را دفع می‌کنند و برخی دیگر اشعه فرابنفش را پیش از رسیدن به پوست شما جذب می‌کنند.

تا همین چند سال پیش انتخاب ضدآفتاب خوب به این معنی بود همان کرمی را انتخاب کنی که «SPF» یا درصد محافظت از آفتابش از بقیه بیش‌تر باشد، گفته می‌شد که این معیاری است برای محافظت بیش‌تر پوست در برابر اشعه سرطان‌زای فرابنفش در حالت کلی،  در صورتی‌که اشعه فرابنفش سه طول موج دارد UVA,UVBو UVC.
اشعه فرابنفش با طول موج بلند که UVA نام دارد از جو زمین و لایه ازون عبور می‌کند و به زمین می‌رسد، این اشعه یکی از عوامل اصلی ایجاد سرطان و چین و چروک پوست شناخته می‌شود اما اشعه فرابنفش با طول موج بلند باعث سوختگی پوست نمی‌شود. اشعه فرابنفش با طول موج متوسط که UVB نام داردبه میزان زیادی توسط لایه اوزون جذب می‌شود اما باز هم به زمین می‌رسد، SPF بالای ضدآفتاب لزوما قادر به جذب UVB نیست.

و اما بهترین ضد آفتاب برای شما چیست؟
به وضوح ضدآفتابی که شما به آن نیاز داریدِ ضد آفتابی است که طیف گسترده‌ای از اشعه‌های خورشید را پوشش دهد، محافظی هم برای UVA و هم برای UVB.

 عملکرد یک ضدآفتاب چند طیفی چگونه باید باشد؟
این ضد آفتاب بایستی SPF ۱۵ و یا بالاتر برای محافظت در برابر اشعه UVB داشته باشد.
فاکتور SPF مشخص می‌کند که ضد‌آفتاب چقدر در برابر اشعه سوزاننده UVB چقدر از پوست شما محافظت می‌کند.
اگر پوست شما در حالت معمول طی ۱۰ دقیقه در برابر نور خورشید می‌سوزد SPF۱۵ به شما می‌گوید که با عدد ۱۵ شما می‌توانید ۱۵۰ دقیقه بدون این‌که پوستتان بسوزد در آفتاب باقی بمانید.

برای بسیاری از مردم SPF ۱۵ انتخاب خوبی است. اما کسانی که دارای پوست بسیار حساس و با سابقه خانوادگی سرطان پوست هستند بایستی از ضدآفتاب با SPF ۳۰ و بالاتر استفاده کنند.

به خاطر داشته باشید SPF بالاتر فواید خیلی بیش‌تری به همراه ندارد. اگر چه عدد ۳۰ دوبرابر عدد ۱۵ است، اما در واقع SPF ۳۰ دوبرابر قوی‌تر از SPF۱۵ نیست. اگر SPF ۱۵ نود و پنج درصد پوست را در برابر UVB حفاظت می کند SPF۳۰ تنها ۲درصد بیش‌تر و با نود و هفت درصد از پوست شما محافظت می‌کند.

محافظت از پوست در برابر UVA
در واقع هیچ معیاری برای این‌که به شما بگوید یک ضدآفتاب چقدر در محافظت پوست در برابر UVA خوب است وجود ندارد. بنابراین زمانی‌که حرف طول موج بلند اشعه فرابنفش است شما باید به مواد تشکیل دهنده ضدآفتاب توجه کنید.
به دنبال ضدآفتابی باشید که حداقل این موارد در مواد تشکیل دهنده‌اش وجود داشته باشند:
-اکسامیل
-آوبنزن
-اکسی بنزن
-دی اکسید تیتانیوم
-سولیسوبنزن
- زینک اکسید

ضدآب و ضدعرق:
اگر شما برای ورزش از خانه بیرون می‌روید و یا زیر نورآفتاب شنا می‌کنید بایستی ضدآفتابی ضدآب و ضدعرق تهیه کنید.
سازمان دارویی آمریکا درباره این گروه از ضدآفتاب‌ها اعلام کرده که این ضدآفتاب‌ها باید حداقل ۴۰ دقیقه مقاومت داشته باشند. این یعنی ضدآفتاب بایستی با حداقل ۴۰ دقیقه در آب ماندن بر روی پوست باقی مانده و پوست را محافظت کنند.
اگر ضدآفتاب عنوان ضدآب قوی داشته باشد باید تا ۸۰ دقیقه بر روی پوست شما در هنگام شنا باقی بماند. 
از برندی استفاده کنید که دوستش دارید
اگر همه متخصصان و آشنایان و دوستان شما برندی را به شما پیشنهاد می‌دهند که شما آن را دوست ندارید از آن برند استفاده نکنید.
انتخاب شخصی شما بسیار مهم است.

برای بچه‌ها از ضدآفتاب‌های مخصوص کودکان استفاده کنید
پوست حساس کودکان به سادگی تحت تاثیر مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی بهداشتی بزرگسالان قرار می گیرد. ضد آفتاب کودکان به صورت کرم یا ژل یا لوسیون یا اسپری در بازار موجود است که از هر نوعی که باشد باید آن را به شکلی انتخاب کنید که استفاده از آن راحت بوده و ضد آفتاب به داخل چشم و یا دهان آن‌ها وارد نشود. حتما از محصولات مخصوص کودکان استفاده کنید چراکه این محصولات ملایم‌تر و مناسب‌تر هستند. سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که بر روی آن‌ها از برچسب‌های بدون مواد تحریک کننده”non-irritating” و یا بدون عطر مواد خوشبو کننده “” “fragrance free ویا” ضد حساسیت” (hypoallergenic) استفاده شده باشد.

ضدآفتاب‌ها برای مشکلات پوستی و حساسیت‌های پوستی
افرادی که حساسیت پوستی دارند و یا دچار بیماری‌های پوستی مانند رزاسیا هستند بهتر است که از محصولاتی که برای کودکان تهیه می‌شوند استفاده کنند.

بعضی از انواع ضدآفتاب‌ها هم هستند که که دارای مرطوب‌کننده و یا موادی دیگر برای افراد با پوست خشک و یا چرب هستند. شما می‌توانید از این محصولات مادامی که دارای مواد محافظ در برابر UVA و UVB باشند هم استفاده کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید