با این غذاها انرژی روزانه خود را افزایش دهید

سه شنبه, تير 27, 1396 - 04:14 توسط تحریریه بادبادک

بدن انسان برخی ازمواد مورد نیازش را ذخیره می‌کند و در زمان نیاز از آن‌ها به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند. اما بعضی دیگر از این مواد غذایی که قابل ذخیره شدن در بدن نیستند بایستی به صورت روزانه مصرف شوند و این دریافت برای داشتن بدنی سالم از اهمیت فراوانی برخوردار است.

- گروه نان و غلات منبع کربوهیدرات های پیچیده و فیبر هستند و مواد غذایی این گروه بیشتر نقش تامین انرژی بدن را به عهده دارند. موادغذایی این گروه حاوی ویتامین های گروه B ، آهن و پروتئین بوده و میزان توصیه شده برای مصرف روزانه آنها ۶ تا ۱۱ سهم از این گروه است.

- سبزی ها حاوی ویتامین ها ، املاح و فیبر مورد نیاز بدن هستند، سبزیجات و میوه جات غنی از ویتامین C شامل گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای ، اسفناج ، سیب زمینی و کلم بروکلی و مواد غذایی غنی از ویتامین A شامل هویج، اسفناج ، سیب زمینی و سایر سبزی ها از جمله کرفس، بادمجان، کدو سبز، قارچ، پیاز و ... است. افراد در طول روز بهتر است از انواع سبزیجات در قالب سالاد ، سبزی خوردن ‌، سبزیجات آب پز یا بخار پز، استفاده کنند.

-میوه ها حاوی انواع ویتامین ، املاح و فیبر مورد نیاز بدن هستند که توصیه می شود روزانه از انواع میوه های فصل به صورت تازه استفاده شود.

- گروه لبنیات شامل شیر، ماست، کشک و بستنی انرژی زا هستند و بخش مهمی از نیاز بدن به مواد به مواد مغذی مهم نظیر پروتئین ، کلسیم ، فسفر و بعضی از انواع ویتامین های گروه B، A و D را تامین می‌کنند. بهتر است از از محصولات کم چرب لبنیات استفاده کنید و مصرف بستنی به علت چربی و شیرینی زیاد و مواد افزودنی، باید محدود شود.

- گوشت های قرمز (گوسفند و گوساله )گوشت های سفید (مرغ، ماهی و پرندگان ) تخم مرغ، حبوبات( نخود لوبیا عدس باقلا لپه ماش ) ومغزها (گردو بادام فندوق پسته وانواع تخمه ) مواد مغذی مهم آنها شامل پروتئین،آهن، روی و بعضی از انواع ویتامین های گروه B می شود و روزانه باید سهمی از دریافت پروتئین به پروتئین گیاهی یعنی حبوبات و آجیل اختصاص یابد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید