آیا گریه کردن در لحظات شاد غیرعادی است؟

چهارشنبه, آذر 19, 1393 - 04:54 توسط تحریریه بادبادک

به شادترین لحظه‌ی زندگی‌تان فکر کنید، شاید این لحظه مراسم ازدواج یا یکی از جشن‌های تولدتان باشد. در این لحظاتی که زندگی تان را تغییر می دهند، خیلی بی جا نیست که گریه کنید. هنگامی که این اتفاق می افتد به احتمال زیاد احساس حماقت می کنید، مخصوصا اگر شما فردی باشید که با دیدن ویدئوهای احساسی به شدت قلبتان به وجد آمده و حس نهفته در ویدئو را می گیرید. اما معلوم شده که با این حال گریه کردن در زمان‌های شاد اصلا احمقانه نیست. یک مطالعه در مجله علم روانشناسی چاپ شده که در آن مشخص کرده افرادی که در هنگام شادی گریه می کنند در واقع در تنظیم احساساتشان بسیار موفق ترند.
محققان حالات دودیسی را بررسی کرده اند که یک عبارت فنی است برای زمان هایی که از احساسات شدیدی برخوردار هستید (مانند شادی) اما در کل دو احساس با هم بیان می شوند (مانند خنده و گریه). برای پی بردن به این مساله، از افراد مختلف پس از دیدن عکس‌های یک کودک سوالاتی پرسیده شد، و نیمی از آن ها با کمی تغییر چهره و بزرگ شدن چشمانشان عکس‌العمل نشان دادند.


همانطور که انتظار می رود، نوزادن با ویژگی‌های خاص‌شان بیشتر باعث ایجاد واکنش‌های قوی در ما می‌شوند، و نیمی از شرکت کنندگان با دیدن عکس این کودک گفتند که نه تنها احساس شادی می کردیم بلکه در این احساس غرق شده بودیم. اما جالب این است که بیشتر افرادی که در گروهی که در احساساتشان غرق شده بودند، حضور داشتند نیز یک نوع حس پرخاشگری به آن تصویر داشتند. (عده ای می خواستند یک مشت به تصویر بکوبند.) اوریان آرگون روانشناس دانشگاه یل این تحقیقات اظهار کرده که افرادی که از حالات دودیسی برخوردارند در تنظیم احساساتشان موفق‌تر بوده‌اند.
آراگون توضیح می دهد "افرادی که بعد از دیدن تصویر کودک احساساتشان به اوج خود می رسد در واقع در برگشت از این تجربه بهتر بوده اند."


محققان هم چنین می گویند که افرادی که احساس پرخاشگری داشتند به احتمال زیاد می خواستند نوعی گریه را در زمان شادی را ابراز کنند (مانند دوباره دیدن فردی که دوست دارید)، با این حال تحقیقات انجام شده برای موقعیت های بسیاری کاربرد دارد، از خنده های عصبی تا فریادهای ناگهانی شخصی که همسرش فلج بوده و برای اولین بار ایستاده که با او برقصد.


پس دیگر در چنین موقعیت‌هایی احساس خجالت زدگی نکنید بگذارید که احساساتان بیرون بریزد و مطمئن باشد که همه چیز به شکل اول برمی‌گردد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید