زنان ایرانی ۳۰ درصد از درآمد قابل تصرف خود را خرج محصولات زیبایی می‌کنند

جمعه, تير 2, 1396 - 06:54 توسط تحریریه بادبادک

حسین دکمه چی، رئیس اتحادیه خرازی فروشان و وابسته تهران، همچنین گفته است: «۱۰ تا ۱۲ درصد بازار ادکلن سهمِ تولید داخل است که می‌آورند و داخل بسته‌ها را پر می‌کنند و ۸۵ تا۹۰ درصد متعلق به جنس‌های خارجی است که از این ۸۵ درصد جنس‌های وارداتی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد اجناس به صورت قاچاق و غیررسمی وارد بازار می‌شود.»

آمارها نشان می‌دهد زنان ایرانی رتبه بالایی در مصرف لوازم آرایش را به خود اختصاص داده‌اند.

نزدیک‌ترین آماری که از سال ۲۰۱۵ وجود دارد، مربوط به سایت مجله «Beauty world middle East»  است که دفتری در امارات متحده عربی دارد. این سایت می‌گوید: «ایران دومین رکورددار مصرف  لوازم  آرایشی و بهداشتی در خاورمیانه و هفتمین کشور رکورددار در این زمینه در سطح جهان است.» تخمین این سایت از بازار لوازم آرایشی و بهداشتی کشور ایران، ۳.۶۸ میلیارد دلار معادل ۱۲ هزار و ۶۹۶ میلیارد تومان است.

به تعبیر این مجله اینترنتی، زنان ایرانی ۳۰ درصد از درآمد قابل تصرف خود را خرج محصولات زیبایی می‌کنند و مصرف‌کنندگان محصولات زیبایی در ایران، سالانه ۲۳ بطری عطر می‌خرند.

آماری را نیز ایرنا اعلام کرده که می‌گوید فقط در نیمه اول سال ۹۴، به میزان ۵۹ میلیون دلار معادل ۲۰۳ میلیارد تومان، محصول آرایشی و بهداشتی وارد ایران شده است.

در این میان بخش قابل توجهی از لوازم آرایش مصرفی ایرانیان تقلبی است و نظارتی بر پخش و فروش این سطح لوازم آرایش تقلبی در ایران نمی‌شود.

به گزارش روزنامه آفتاب، بین ۸۰ تا ۹۰ درصد لوازم و کالاهای آرایشی در ایران به صورت قاچاق از طریق مرزهای شرقی و غربی وارد ایران می‌شوند و آن دسته از محصولات که دارای مارک‌های معروف اروپایی یا آمریکایی هستند تقریبا همه قلابی بوده و در چین، تایلند و ترکیه جعل‌شده و روانه بازار ایران می‌شوند.

این در حالیست که پزشکان در ایران می‌گویند با توجه به وجود بیش از ۸۰۰ ترکیب شیمیاییِ دارای سموم عصبی در مواد آرایشی و عطرهای صنعتی و استفاده مداوم از اینگونه لوازم آرایشی موجب جذب سالانه دو کیلو و ۵۰۰ گرم مواد شیمیایی به بدن می‌شود که سلامتی مصرف‌کننده را تهدید می‌کند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید