با زیره چربی‌های شکمی‌ را آب کنید

يكشنبه, خرداد 28, 1396 - 01:47 توسط تحریریه بادبادک

زیره سبز به عنوان یک گیاه دارویی و ادویه‌ای از روزگاران کهن مورد استفاده بوده است. قدیمی‌ترین اثری که از زیره سبز در تاریخ به دست آمده است نشان می‌دهد که سابقه مصرف این گیاه به ۵هزار سال قبل بر می‌گردد.  زیره ضد تشنج، ضد صرع و آنتی باکتریال است و علاوه بر بهبود عفونت‌های باکتریایی دستگاه گوارش، برای بهبود سوهاضمه، نفخ و اسپاسم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیره سبب کاهش وزن می‌شود و علاوه بر آن قند خون را هم کاهش می‌دهد. 

در طب سنتی هند از زیره سبز جهت دفع سنگ کلیه و مثانه و بهبود اسهال مزمن، جذام و بیماری‌های چشم استفاده می‌شود.

از آنجایی‌که یکی از عوامل افزایش تری‌گلیسرید خون، افزایش اسیدهای چرب و ورود به کبد برای تبدیل تری‌گلیسرید است، مواد موثر در اسانس زیره با کم کردن اسیدهای چرب آزاد خون، سبب کاهش سنتز تری‌گلیسرید می‌شوند.

مواد موثر زیره سبب افزایش پاک‌سازی، تحریک و افزایش رسپتورهای سطح سلولی و کاتابولیسم و تجزیه LDL  می‌شود.
ترکیبات موجود در قطره خوراکی زیره سبب کاهش اسپاسم عضلات صاف دستگاه گوارش گردیده و از نفخ جلوگیری می‌کند.

زیره دمای بدن را افزایش می دهد. این ادویه سوخت وساز بدن را زیاد می کند. زمانی که سوخت وساز بدن زیاد شود می تواند به کاهش وزن کمک نماید. زیره در آشپزی می تواند همراه با ادویه های دیگری مانند فلفل سیاه، زنجبیل، زردچوبه و شنبلیله استفاده شود و بدین ترتیب برای هضم غذا عالی است. زیره فرآیند هضم و جذب مواد غذایی را بهبود می بخشد. درنتیجه جذب مواد غذایی در بدن بهتر می شود و این امر مانع از نگهداری چربی در بدن خواهد شد. درنتیجه وزن شما کم می شود.

زیره و چربی ها

زیره طبیعتاً چربی سوز است و با سرعت زیادی چربی نواحی شکم را می سوزاند. در حقیقت زیره می تواند توانایی سوزاندن چربی در بدن را ۲۵ درصد افزایش دهد.
همزمان زیره فرآیند گوارش غذا را سرعت می بخشد و از بدن در مقابل بیماری ها محافظت می نماید. برای تأثیر بیشتر در کاهش وزن می توان زیره را با ادویه های دیگری مانند رازیانه، زنجبیل و خردل ترکیب نمود.
زیره همچنین فرآیند دفع مواد زائد را سرعت می بخشد. با توجه به سرعت زیره در دفع مواد زائد و فرآیند گوارش هیچ غذای هضم نشده ای در بدن جمع نمی شود. یعنی زیره به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد.

رژیم غذایی شما باید دارای زیره باشد. زیرا زیره ایمنی بدن را زیاد کرده، میزان سوخت وساز بدن را افزایش داده، چربی ها را سریع تر سوزانده و به دفع مواد زائد از بدن کمک می کند. از طرفی زیره عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد و می تواند با خیال راحت توسط افرادی که حساسیت های دارویی دارند استفاده شود.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید