ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز برای سلامت پوست

يكشنبه, خرداد 21, 1396 - 02:33 توسط تحریریه بادبادک

 بدن ما صرفاً سپری در برابر دنیای بیرون نیست؛ بلکه اساساً با آنچه درون ما رخ میدهد نیز مرتبط است. بواسطه‌ی غذاهایی که میخوریم، میزان ورزشی که میکنیم، محیطی که در آن زندگی مینماییم و حتی دفعات استراحتمان روی سلامت و ظاهر پوستمان تأثیر میگذاریم. به همین دلیل توجه به موادی که بدن برای رشد به آن احتیاج دارد، ضروری است.
یکی از مواردی که همواره نادیده گرفته می‌شوند اما برای سلامت پوست ضروری است، ویتامینها میباشند. مواد دیگری که برای سلامت پوست حائز اهمیت میباشند مواد معدنی است.


تأثیر تغذیه‌ی نامناسب روی پوست
پوست شما نه تنها نقش مهمی در ظاهر شما خواهد داشت بلکه روی احساس شما نیز تأثیرگذار خواهد بود.
پوست سالم همچون یک مانع مناسب بین اندام داخلی شما و محیط پیرامونتان عمل میکند و منجر به خروج عوامل بیماریزا و سموم از بدن میشود. در حالی که عوامل متعددی همچون ژنتیک، بهداشت و سایر عادات مرتبط با سبک زندگی با سلامت پوست اشخاص مرتبط است، اما تغذیه‌ی نامناسب، تأثیر منفی بر بافت پوست میگذارد.

برای مطالعه‌ی بیشتر تأثیر تغذیه بر سلامت پوست، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی «سلامت پوست در گرو مراقبت از پوست، مراقبت از پوست در گرو تغذیه‌ی سالم و مناسب» را مطالعه بفرمایید.
همانگونه که در بالا اشاره شد، ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامت پوست حائز اهمیت هستند.
 
ویتامینها
ویتامینها ترکیبات شیمیایی هستند که بدن برای عملکرد بهتر در مقادیر محدود به آنها نیاز دارد؛ اما خود قادر به تولید آن‌ها نیست. این بدین معناست که میبایست این مواد را از جای دیگری هم‌چون رژیم غذایی و محیط اطرافمان تأمین نماییم.

ویتامینهای لازم برای سلامت بدن شامل ویتامین  A، B، C، E، K میباشد.

ویتامین A : 
ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد. این ویتامین بواسطه‌ی ترمیم سلولهای پوستی، تولید آنزیمهای متعادلکننده ساخت کلاژن و کمک به حفظ رطوبت پوست نقش مهمی در ظاهر پوست ما ایفا میکند.
کمبود این ویتامین در بدن منجر به خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست شما میشود. به علاوه این ویتامین به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل کرده و به مبارزه در برابر آسیب رادیکالهای آزاد کمک میکند. ویتامین A را میتوان در میوه و سبزیجات نارنجی رنگ، طالبی، انبه، سیب زمینی شیرین، کدو، جگر و سبزیجات سبز پر برگ یافت.

ویتامین B کمپلکس:
منظور از ویتامین B کمپلکس مجموعهای از هشت ویتامین B ضروری برای بسیاری از فرایندهای بدن است. این ویتامین محلول در چربی به بدن در تولید سلول جدید، اجتناب از پیری زودرس، تنظیم خلق و خو و الگوی خواب انسان کمک میکند. این هشت ویتامین که به گونهای هماهنگ در بدن فعالیت میکنند، مزایایی بیشتری را برای پوست فراهم میکند. طبق تحقیقات صورت گرفته ویتامینهای B به آبرسانی پوست کمک کرده و ساختار اولیه سلولهای پوست، ناخن و مو را تشکیل میدهد. انواع ویتامین B در تخم مرغ، شیر، حبوبات، غلات کامل، آجیل و دانه های دیگر موجود است.

ویتامین C:
این ویتامین محلول در آب که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل میکند به حفاظت از سلولهای ما، تقویت سیستم ایمنی بدن و اجتناب از چین و چروک و آسیبهای ناشی از آفتاب کمک میکند. به علاوه این ویتامین به بدن در تولید کلاژن کمک میکند، کلاژن مادهای است که پوست برای انعطاف پذیری و تقویت به آن نیاز دارد. ویتامین C را میتوان در مرکباتی چون پرتغال، نارنگی و...، فلفل دلمهای، اسفناج، گوجه فرنگی، کلم بروکلی یافت.
 
ویتامین E:
ویتامین E ویتامین محلول در چربی است. بدین معنی که بدن شما این ویتامین را ذخیره کرده و در صورت نیاز از آن استفاده میکند. ویتامین حاضر از پوست شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده و به پوست در ترمیم سلولهای آسیب دیده پوست کمک میکند. در حالی که کمبود ویتامین E به ندرت اتفاق میافتاد، مصرف بیش از حد این ویتامین هنگام دریافت آن از منابع غذایی بعید به نظر میرسد. ویتامین E را میتوان موادی چون آجیل، روغن های سالمی چون (آفتاب گردان، ذرت و گلرنگ)، سبزیجات تیره، آوکادوو یافت. به علاوه زمانی که روغن E به صورت موضعی مورد استفاده قرار میگیرد به کاهش ظاهر زخم کمک میکند.

ویتامین K:
وجود ویتامین k برای سلامت استخوانها و انعقاد خون در بدن ضروری است. نقش این ویتامین در سلامت گردش خون ما با شهرت آن در کاهش ظهور دایرههای مشکی زیر چشم و کبودیهای روی سطح پوست مرتبط است. این ویتامین به التیام پوست و کاهش تورم کمک میکند. به تازگی این ویتامین به دلیل توانایی خود در افزایش قابلیت ارتجاعی پوست و پیشگیری از چین و چروک شناخته شده است.  این ویتامین در سبزیجات پر برگ سبز تیره، جوانه بروکسل و کلم میتوان یافت.
 
مواد معدنی

 

اهمیت مواد معدنی در محصولات مراقبت از پوست به ویژه در مقایسه با ویتامینها به شدت نادیده گرفته میشوند. مواد معدنی اساساً "وسیله‌ی سوخت و ساز" بدن هستند که از طریق واکنش آنزیمها، بسیاری از وظایف مهم بدن را انجام میدهند.
 

مواد معدنی با کمک ویتامینها انتقال مواد غذایی مغذی را از طریق غشای سلولی تسهیل میکند. به علاوه این مواد در حفظ تعادل PH بدن، رهبی مناسب عصبی، انقباض و شل کردن ماهیچهها، تنظیم رشد بافتی و ارائه پشیبانی ساختاری نقش بسزایی دارد. بنابراین مواد معدنی در حفظ عملکرد سالم بدن و سلامت پوست نقش بسزایی دارد.


زینک (فلز روی):
ماده معدنی زینک(فلز روی) وظایف مهمی در بدن برعهده دارد، به علاوه رایجترین مادهای است که ممکن است بدن دچار کمبود آن شود. کمبود روی تأثیرات منفی روی پوست بدن خواهد داشت.
کمبود این ماده منجر به رنگ پوست غیرعادی، ایجاد ضایعات پوستی و بروز ورم پوستی میشود. به علاوه کمبود روی در ریزش مو و جلوگیری از رشد ناخن نقش دارد. فلز روی برای رشد مناسب ، حمایت از ایمنی بدن، حفظ تعادل قند خون مناسب و  سرعت سوخت و ساز بدن و همچنین ارتقاء سلامت پروستات نقش مهمی دارد.

فلز روی در بهبود و ترمیم پوست آسیب دیده از جمله بهبود زخم مزایای فوقالعادهای دارد و به علاوه بدلیل خاصیت آنتی اکسیدانی خود از بدن در برابر اشعه UV محافظت میکند. به علاه زینک آزادسازی ویتامین A از کبد را سامان دهی مینماید. از آنجا که روی یک ماده ضد التهابی است مصرف آن به پیشگیری از بروز جوش و کاهش زخم و آکنه کمک میکند.

در صورت کمبود روی در بدن جذب روی از منابع غذایی حیوانی به مراتب آسانتر از منابع گیاهی است. بهترین منابع غذایی حاوی روی شامل صدف خوراکی و انواع صدف، جگر گوساله، گوشت بره، دانه کدو تنبل و گوشت گاو کبابی خواهد بود.


سولفور(گوگرد): 
سومین ماده معدنی که به وفور در بدن انسان وجود دارد گوگرد است که به میزان زیادی در پوست، مو و ناخن یافت میشود. رژیم غذایی فاقد گوگرد منجر به بروز علائم اولیه در سطح پوست می‌شود.
در گذشته متخصصان پوست مصرف موضعی گوگرد را برای درمان بیماریهای چون آکنه، ورم پوستی، اگزما، آکنه روزاسه و حتی شوره سر تجویز میکردند. چشمه گوگرد در گذشته برای تسکین درد، جلوگیری از پیری زودرس و درمان مشکلات پوستی مورد استفاده قرار میگرفت.

گوگرد به تقسیم سلولی بیش از حد پوست کمک میکند. میزان نامناسب مصرف گوگرد میتواند منجر به انسداد منافذ پوستی شده و در نهایت محیط مناسبی برای رشد باکتریها پدید بیاورد. گوگرد در مبارزه با باکتری، روشن شدن پوست، کاهش منافذ و اجتناب و بهبود آسیبهای ناشی از لک نقش دارد.

رژیم غذایی گوگرد به میزان قابل توجهی روی تولید کلاژن در پوست تأثیر میگذارد، که به نوبه خود ساختار و استحکام پوست را تثبیت کرده و منجر به کاهش چین و چروک پوست میشود. بهترین منابع غذایی حاوی گوگرد شامل گوشت حیوانات تغذیه شده در چمنزار همچون گوشت گاو و مرغ، تخم حیوانات تغذیه شده در چمنزار، سیر، پیاز، جوانه بروکسل، مارچوبه، کلم پیچ و کلم ترش و غیره میباشد.


سلینیم:
سلینیم یک آنتی اکسیدان قوی محسوب میشود که با ترکیب با ویتامین E به تقویت تولید گلوتاتیون در بدن کمک میکند و به گونهای بلاقوه در کاهش و کنترل آکنه مفید میباشد. ترکیب آنتی اکسیدانها تاثیر ضدالتهابی عظیمی داشته و با رادیکالهای آزاد مبارزه میکند.
یک رژیم غذایی کم سلینیم نیز میتواند بیماریهای پوستی مشکلسازی را بوجود بیاورد. افرادی که از کمبود سلینیم رنج میبرند بیشتر با خطر ابتلا به سرطان پوست مواجه خواهند شد.
افزون بر این کمبود سلینیم منجر به کند شدن فرایند رشد مو و افزایش ریزش مو شده و از رشد طبیعی سلولهای پوستی جلوگیری میکند. چنانچه رژیم غذایی مناسبی دارید اما همچنان از کمبود سلینیوم رنج میبرید ضروری است بدانید سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکی و مصرف قرص های ضد بارداری مانع جذب سلینیوم شده و خطرناک میباشند. مواد غذایی شامل فراوردههای فرعی گوشتی، انواع ماهی همچون ساردین و سالمون، جگر، گوشت تغذیه شده در علفزار همچون بره، بوقلمون و گوشت گاو و آجیل برزیلی سرشار از سلینیوم است.

مس، سیلیکا و منیزیم: 
ماده معدنی مس به حفاظت از پوست کمک شایانی می نماید. به علاوه این ماده منجر به سفت شدن و استواری پوست میشود و به پوست ظاهری درخشان میبخشد. مس در مواد غذایی چون شکلات، گوشت قرمز، قارچ، مغزیجات آجیل، صدف، ماهی مرکب است.

 سیلیکا دیگر ماده معدی است که بدن بدان نیاز دارد. سیلیکا نیز برای سفتی و استواری پوست مفید است و از سوی دیگر پوست را نرم نگه میدارد. سیلیکا را میتوان در نخود، تره فرنگی، لوبیا سبز، مارچوبه، خیار، کرفس، هویج، توت فرنگی، انبه، ریواس، موزو کشمش، غلات سبوس دار و برنج قهوه ای یافت.
هرچند مصرف بیش از حد سیلیکا منجر به پیری زودرس میشود. منیزیم به حفظ رطوبت پوست کمک میکند. آوکادوو، سویا، تخمه کدو، بادام برزیلی، تخم گشنیز، تخم آفتاب گردان، تخم کتان، سالمون، خرما، موز و غیره سرشار از منیزنیم هستند.

همگی میدانیم مصرف مواد غذایی مغذی برای سلامت پوست ضروری است. آنچه میخوریم در سلامت بدن و پوست بسیار حائز اهمیت است.  مراقبت طبیعی از پوست پیچیده‌تر از آن است که فکرش را می‌کنیم. این مراقبت طبیعی با مواد طبیعی چون ویتامینها، مواد معدنی و گیاهان آغاز میشود.
خوردن میوه و سبزیجات کافی حاوی آنتی اکسیدان نه تنها برای سلامت کل بدن ضروری است بلکه برای سلامت پوست نیز حائز اهمیت است

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید