اولین عضو بدن شما که شروع به پیر شدن می‌کند کدام است؟

پنجشنبه, خرداد 18, 1396 - 00:31 توسط تحریریه بادبادک

تا به حال به این فکر کرده‌اید که اولین عضو بدن شما که پیری را آغاز می‌کند کدام است؟

 مطالعاتی که اخیرا بر روند پیری در بدن انجام شده است نشان می‌دهد که یکی از اولین نشانه‌های پیر شدن در بدن ضعیف شدن عملکرد دهلیزی گوش داخلی است. 
ضعیف شدن عملکرد دهلیزی گوش داخلی که باعث سرگیجه و عدم تعادل است, یکی از علائم اولیه پیری است.

می توانید از یک گروه از اندام های گوش داخلی تان به نام سیستم دهلیزی vestibular system برای درکی که از تعادل، حرکت و آگاهی محیطی دارید، تشکر کنید. ولی همچنین ممکن است که در ۴۰ سالگی این سیستم را لعنت کنید(سنی که عملکرد دهلیزی شروع به خراب شدن می کند)

محققان با قرار دادن افراد بین ۱۸ تا۸۰ سال در یک سری آزمایش مشاهده کردند که چگونه می توانند به خوبی حرکات ظریف، مانند چیدن مکعب ها کنار هم یا چرخیدن روی یک دایره را انجام دهند. شرکت کنندگانی که در اوایل دهه ۴۰ قرار داشتند نسبت به افراد جوان تر عملکرد ضعیف‌تری داشتند و این عملکرد با بالا رفتن سن شرکت کنندگان ضعیف‌تر هم می شد. شرکت کنندگانی که در تشخیص حرکات ضعیف بودند در آزمون های تعادلی هم شکست می‌خوردند.

به گفته دکتر دانیل ام مرفلد Daniel M. Merfeld، نویسنده مطالعه و استاد گوش و حلق و بینی دانشکده پزشکی هاروارد: "سیستم دهلیزی هم درست مثل بقیه بدن شما به اثرات پیری حساس است. با این که حس های دیگر بدن از جمله بینایی و عملکردهای حسی تا ۶۰ سالگی هم قدرتمند باقی می مانند. حالا اگر سیستم دهلیزی را با سایر سیستم های حسی مقایسه کنیم به نظر می آید که کمی ضعیف تر می شود، که این جای تعجب دارد.

ضعیف شدن عملکرد دهلیزی گوش داخلی, یکی از علائم اولیه پیری است.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید