خوبی ها و بدی های زن بودن در صنعت تکنولوژی

سه شنبه, خرداد 9, 1396 - 03:37 توسط صوفیا عبداللهی

شاغل بودن در صنعت تکنولوژی به عنوان یک زن چگونه است؟ شاید زنان مهندس پاسخ های زیاد و جالبی داشته باشند ولی منظور تمامی مشاغل مرتبط با این صنعت است از حقوقی، اداری، اجرایی تا مدیریتی. آیا نسبت های جنسیتی می تواند مشکلاتی را سبب شود؟
پاسخ به این سئوالات به طور کلی و عمومی کار دشواری است؛ زیرا همه افراد تجربیات یکسانی با هم ندارند. در اینجا تجربیات یک خانم طراح محصول که در شرکتی شاغل هستند را میخوانیم:

حقیقتی تاسف بار:
محیط کار صنعتی معمولا زمخت و خشن است. دخترها معمولا متفاوت از پسرها بزرگ می شوند. دختران با دقت و ملایمت بیشتری بزرگ می شوند و به ندرت بازخورد سخت، مستقیم و دشوار نسبت به همتایان مرد خود را دریافت می کنند. این نکته از آنجا مهم است که دنیای تکنولوژی خشن و پر از اظهارنظرهای مستقیم  است.
پس به عنوان یک زن اگر قصد دارید وارد چنین محیطی شوید خود را آماده صحبت های خشن کنید. برای مردان صحبت های اینگونه عادی است ولی برای زن ها عموما غیر منطقی و غیرقابل قبول به نظر می آید.
اولین چیزی که برای موفقیت در دنیای تکنولوژی باید بیاموزدی این است که بعد از بازخواست شدن توسط رئیس تان چطور برخیزید و دوباره به کار برگردید. گذراندن چنین موقعیتی چگونگی ادامه کارتان را تعیین میکند.

عموما احساس تنهایی می کنید:
از آنجایی که دنیای فنی و صنعتی زمخت و خشن است شاید جمعیت زنان در آن هم کمتر از مردان باشد. از این رو زنان با تعداد کمی از زنان دیگر در محیط کار در ارتباط خواهند بود. 
شاید اینکه زنان تصمیمات مدیریتی بگیرند در جامعه قابل پذیرش و جاافتاده باشد. ولی اینکه تصمیمات فنی بگیرند هنوز خیلی هم قابل قبول نباشد. اگر بخواهید به این تصویرهای جامعه دقت کنید، ناخودآگاه در جایگاه تصمیمگیری عقب نشینی کرده اید. 

حقیقتی خوش بینانه:
شما به فرصت های مناسب دسترسی دارید پس تنها نیستید.
اگر کسی به شما بگوید نمی توانید کاری را انجام دهید و شما آن کار را به درستی انجام دهید پس به او نشان داده اید که اشتباه می کرده، اگر هم نتوانستید آن را انجام دهید، کسی شما راهنمایی کرده تا توان خودتان را بشناسید. افرادی که اعتماد به نفس کافی دارند هر شرایطی را برای خودشان قابل تحمل می کنند. اگر بتوانید در محیط کار خودتان را با چنین افرادی  همراه کنید، محیط بهتری برای کار و صحبت درباره ایده هایتان خواهید داشت. 
فرصت های خوب در قالب "کمک" به یکدیگر شکل میگیرد. شما را به پیش می راند. 

نتایج مهم هستند و قدرتمند:
دنیای فنی و تکنولوژی  محیطی کاملا شایسته سالار نیست ولی به نتایج خوب بسیار نزدیک است. هر چقدر هم که مرز روبه روی شما باشد، باز هم محصولات و نتایج بی نظیر همه آنها را از بین می برد. همه در این محیط به دنبال سود بیشتر هستند. 

در تکنولوژی، زن بودن یک مزیت رقابتی است:
توسعه تکنولوژی های جدید در مورد نوسانات بسیار از تمرکز کامل تا کنکاش خلاقانه بسیار وسیعی است. به عنوان یک زن فهمیدن این تناقضات، مجموعی است از ارتباطات و همکاری و جمع آوری نظرات. همچنین به عنوان یک زن توجه بیشتری به جزییات دارید که مردان در حد شما از آن ناتوان هستند. وقتی نیمی از جمعیتی که قرار است از محصول شما استفاده می کنند خانم ها هستند، شما می توانید به راحتی آنها را ترغیب نمایید.
تکنولوژی فوق العاده است. به عنوان یک زن بودن در چنین دنیایی یعنی همواره در محاصره نوآوری های بی نظیر بودن. یک زن فنی بودن یعنی اینکه قادر به ساختن برای مردم بودن، تا زندگی بهتری داشته باشند.
 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید