گیاهان دارویی و تأثیر آن بر سلامت انسان

يكشنبه, خرداد 7, 1396 - 22:14 توسط تحریریه بادبادک

گیاهان همواره برای بشر سودمند بودهاند. به عبارتی گیاهان از ابتدای تاریخ، بخشی جدایی ناپذیر از زندگی انسان محسوب میشدند. ما از گیاهان محصولات متعددی تولید میکنیم که نه تنها بیشترشان برای سلامت ما سودمند هستند بلکه برای وجودمان ضروری نیز میباشند. از همین رو اهمیت گیاهان دارویی در زندگی بشر بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. در ادامه قصد داریم چند نمونه از شناخته شدهترین گیاهان دارویی و تأثیر شگرف آن‌ها در سلامت انسان را بیان کنیم.

گیاهان دارویی و کاربرد شگفت انگیز آنها

آلوئه ورا:

آلوئه‌ورا یکی از رایجترین گیاهان مورد استفاده در طب جایگزین و سنتی محسوب میشود. این گیاه به دلیل خاصیت درمانی که دارد بسیار شناخته شده است. یکی از معروفترین خصوصیات این گیاه دارویی میتوان به نقش آن در درمان زخمهای کوچک پوست اشاره کرد. از جمله خواص دارویی و درمانی این گیاه میتوان به تأثیر آلوئه ورا در تسکین خارش و ناراحتیها پوستی، درمان سوختگی، درمان تبخال، رطوبترسانی به مو و پوست سر، درمان یبوست، نقش سازنده در هضم غذا، تقویت سیستم ایمنی بدن و تولید آنتی اکسیدان و کاهش التهابات، بیمارهای دهان و دندان، التهابات روده و همچنین درمان دیابت اشاره کرد. به علاوه  این گیاه دارویی تاثیر درمانی شگفت آوری در زمینههای زیر دارد که بسیار جالب توجه است.

نقش‌های مهم آلوئه ورا:

  • پیری پوست: همانگونه که پیشتر اشاره شده بود یکی از مهمترین و مشهورترین خواص درمانی این گیاه نقش آن در درمان زخمها و التهابات پوستی است. اما نباید از خاصیت این گیاه برای کاهش چین و چروک پوست غافل شد. به عبارتی آلوئه ورا خاصیت ضد پیری داشته و میتوان از آن برای جوانسازی و حفظ شادابی پوست بهره برد.
  • پسوریازیس: پسوریازیس یک معضل پوستی است که به دلیل نقص دستگاه ایمنی بدن بوجود میآید. بدین ترتیب که تقسیم سلولی این افراد در طول روز بیش از حالت عادی بوده و این امر منجر به بروز پلاک و خارش در فرد میشود. همانگونه که قبلاً اشاره شد این گیاه در تقویت سیستم ایمنی بدن نقشی اساسی دارد. از سوی دیگر کرمهای حاوی آلوئه ورا به بیماران مبتلا به پسوریازیس کمک شایانی در تسکین خارش و التهابات پوستی آنها مینماید.
  • سرطان: علاوه بر نقش آلوئه ورا در درمان بیماریهای پوستی این گیاه دارویی در پیشگیری و درمان سرطان پوست نقش بسزایی دارد. این گیاه دارویی علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، تکثیرسلولهای سرطانی را مهار میکند. به علاوه در درمان سرطان دهانه رحم نیز نقش دارد.

 

اکالیپتوس:

برگ‌های این گیاه دارویی معمولاً به منظور کاهش دردهای آرتریت (درد مفاصل) و کاهش التهابات مفصلی به صورت موضعی مورد استفاده قرار میگیرد. البته پیش از مصرف موضعی اکالیپتوس مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید. این گیاه در درمان دردهای مفصلی، مراقبت از دندان، درمان میکروبهای رودهای، مراقبت از پوست، انواع دیابت، درمان زخم، رفع لک و بوی بد و تب نقش دارد.

نقشهای مهم اکالیپتوس:

  • کمک به رفع مشکلات تنفسی و تسهیل آن: این گیاه دارویی میتواند به تسکین آبریزش بینی، سرفه و سرماخوردگی کمک شایانی نماید، از سوی دیگر به تنفس آسان و نرمی خلط نیز کمک میکند.
  • سینوس و آلرژی: مطالعات نشان میدهد که اکالیپتوس در درمان سینوزیت مؤثر است. بیماران مبتلا به آلرژی و معضلات سینوسی پس از استفاده از روغن اکالیپتوس به عنوان مکمل درمانی با سرعت بیشتری بهبود مییابند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته نه تنها مصرف روغن آکالیپتوس کمک میکند بلکه حتی غره غره آن منجر به پاکسازی گلو میشود.

 

زنجبیل:

زنجبیل یکی از ادویه‌های پرطرفدار در جهان محسوب می شود. از سوی دیگر زنجبیل خاصیت درمانی نیز دارد. این گیاه دارویی خاصیت ضد التهابی فوقالعادهای دارد، از سوی دیگر زنجبیل در کاهش تورم مفصل، افزایش گردش خون، درمان انواع آرتریت، درمان سکته مغزی و بیماریهای قلبی، سوء هاضمه و تهوع، سوء جذب، ایمنی و عملکرد تنفسی، درمان عفونت، کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و بهبود عملکرد مغز، مقابله با سرطان نقش دارد.

نقش های مهم زنجبیل:

  • کاهش فشارخون: طبق مطالعات انجام شده مصرف زنجبیل در کاهش قند خون نقش بسزایی دارد. طبق تحقیقات صورت گرفته روی افراد دارای دیابت نوع ۲ مصرف زنجبیل به کاهش قند خون آنها کمک شایانی نمود.
  • کاهش سطح کلسترول: از سوی دیگر طبق پژوهشهای صورت گرفته روی افراد دارای سطح کلسترول بد بالا، مصرف زنجبیل در کاهش کلسترول در این افراد بسیار موثر بوده است. به افراد دارای کلسترول بالا توصیه میشود در کنار داروهایی خود مصرف زنجبیل را فراموش نکنند.

 

چای سبز:

 چای سبز یکی از متداولترین نوشیدنیهای جهان محسوب میشود. طبق تحقیقات صورت گرفته این گیاه دارویی خاصیت ضد التهابی دارد و در درمان آرتریت مؤثر است.

افزایش هوش و بهبود عملکرد مغز، افزایش چربی سوزی و بهبود عملکرد فیزیکی، کاهش ابتلا به سرطانهای سینه، پروستات و روده بزرگ، کاهش خطر ابتلا به پارکینگسون و آلزایمر، بهبود سلامت دندان و کاهش ابتلا به عفونت، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی از دیگر خصوصیات درمانی این گیاه دارویی است.

به علاوه مصرف چای سبز در حفظ جوانی و زیبایی پوست بیتأثیر نیست. این گیاه در درمان بیماریهای کبدی بی تأثیر نیست.

 

زردچوبه:

 زردچوبه که یکی از ادویههای محبوب در کشورمان است علاوه بر خاصیت خوراکی از خواص درمانی بی‌نظری برخوردار است.
یکی از خواص بی‌نظیر زردچوبه در کاهش التهابات و درمان آرتریت است. از خصوصیات این گیاه دارویی میتوان به خاصیت ضد انعقادی و ضد پلاکتی، خاصیت ضد افسردگی، درمان آرتروز، خاصیت ضد التهابی، درمان سرطان، درمان دیابت، درمان دستگاه گوارش، خاصیت تنظیم کلسترول، مسکن، خاصیت استروئیدی اشاره کرد.
به علاوه نمیتوان خاصیت سمزدایی، رفع فیبروز سیستیک و افزایش سلامت چشم توسط این گیاه دارویی را کتمان کرد. به علاوه زردچوبه در تقویت معده موثر بوده و در درمان یرقان مفید است. برای رفع کک و مک صورت میتوانید از گل آن استفاده کنید. به علاوه این گیاه دارویی در رفع بیماریهای کبدی و مشکلات صفرا نیز موثر است.

گیاهان دارویی آن دسته از گیاهانی هستند که در یکی دو بخش آن موادی وجود دارد که برای اهداف درمانی مورد استفاده قرار میگیرند. زمانی که یک گیاه به عنوان گیاهی دارویی تعیین میشود، بدین معنی است که گیاه فوق به عنوان دارو و یا فاکتور درمانی و یا ماده اولیه تولید دارو مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید