تهران، زابل و بوشهر در میان آلوده‌ترین شهرهای جهان

دوشنبه, ارديبهشت 4, 1396 - 10:33 توسط تحریریه بادبادک

بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون از بین ۲۹۷۲ شهر مورد مطالعه، شهر تهران در رتبه ۳۳۱ آلودگی قرار داشته و از منظر آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون (آلاینده اصلی تهران که توسط وسایل نقلیه تولید می‌شود) در رتبه ۴۹۷ آلودگی بوده که میانگین این دو عدد رتبه تهران را به ۴۱۴ می‌رساند.

بر اساس این گزارش منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) در خصوص وضعیت آلاینده ذرات معلق در شهرهای جهان که مربوط به ماه می ۲۰۱۶ است، بیش از ۸۰ درصد مردم جهان در معرض آلودگی هوای بیش از حد استاندارد قرار دارند.

این آمار مربوط به شهرهایی است که وضعیت آلودگی هوا در آنها اندازه‌گیری می‌شود. اطلاعات این پایگاه داده نشان می‌دهد، شهرهای با جمعیت بالا و سطح درآمد پایین، بیش از سایر شهرهای جهان در معرض آلودگی هوای فراتر از حد استاندارد قرار دارند.

شرایط نامطلوب کیفی هوا در بسیاری از شهرها عامل افزایش آمار سکته مغزی، بیماری قلبی، سرطان ریه و بیماری‌های حاد و مزمن تنفسی از جمله آسم شده است.

بنا بر گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آمار مربوط به ۲۰ شهر آلوده جهان از منظر آلاینده‌های PM۱۰ و PM۲٫۵ نیز نشان می‌دهد، شهر زابل در ایران با میانگین غلظت سالانه ۲۱۷ میکروگرم بر مترمکعب، آلوده‌ترین شهر جهان از منظر آلاینده PM ۲٫۵ و در رتبه سوم آلودگی به لحاظ آلاینده PM ۱۰ بوده است. شهر بوشهر از ایران نیز در بین ۲۰ شهر آلوده جهان به لحاظ آلاینده PM۱۰ قرار دارد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید