گیاهان آپارتمانی: چگونه از کاکتوس‌هایمان مراقبت کنیم؟

پنجشنبه, اسفند 19, 1395 - 01:23 توسط تحریریه بادبادک

کاکتوس و ساکولنت ها از جمله گیاهان پر آب و به اصطلاح گوشتی هستند، به همین دلیل نیاز آبی بسیار کمی دارند و قادرند بدون اب تا مدتها به راحتی به حیاتشان ادامه بدن. کاکتوس ها را میتوانیم از خانواده ساکولنت‌ها بدونیم اما هر ساکولنتی، کاکتوس نیست.  به آن دسته از ساکولنتهایی دارای برآمدگی‌هایی روی بدنه خود هستند  و در ادامه برآمدگی‌ها تیغ های تیزی دارند در دسته کاکتوسها قرار میگیرند. اما به دسته‌ای از گیاهان گوشتی و ابدار و بدون تیغ از دسته ساکولنت‌ها معرفی می شوند.


روش نگهداری کاکتوسها

دما : از بهار تا پاییز به گرمای متوسط نیاز دارد .در زمستان در جای کمی خنک باشد . ۱۰ تا ۱۱ درجه سانتی گراد دمای ایده آل است . می تواند دمای ۵  درجه سانتی گراد را نیز تحمل نماید. 
اگر هوا خیلی سرد باشد و وسیله گرما زا موجود نباشد ، باید کاکتوسهای کنار پنجره را به داخل اتاق منتقل کرد . بعضی از کاکتوسها را باید در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد نگه داشت.

 نور : روشن ترین محل را برای نگهداری کاکتوس در نظر بگیرید . ( به ویژه در زمستان ) در گلخانه ها کمی سایه در ماه های گرم سال ضرورت دارد.

 آب : وقتی خاک شروع به خشک شدن می کند ، به کاکتوس آب بدهید . آبیاری کاکتوس در بهار و تابستان شبیه دیگر گیاهان است . آب باید ولرم باشد . در اواخر تابستان آب را کم کنید و در زمستان کاکتوس تقریبا باید همیشه خشک باشد . یعنی به اندازه ای به گیاه آب دهید که گیاه پژمرده نشود.

رطوبت هوا : در تابستان ، برای کاکتوس ، هوای مرطوب ایجاد نکنید . نیاز اصلی این گیاه هوای تازه است . در تابستان درها را باز کنید تا هوای تازه به این گیاه دمیده شود .

تعویض گلدان : وقتی گیاه جوان باشد بهتر است هر سال گلدانش عوض شود . بعد از آن ، هر موقع ضرورت داشت گلدان تعویض شود . گلدان جدید فقط باید کمی بزرگتر از گلدان قبلی باشد . تکثیر : بسیاری از کاتوسها با قلمه زدن ریشه می دهند . در بهار یا تابستان از ساقه یا پاجوش ها برای تکثیر استفاده میی شود . نکته مهم این است قلمه را قبل از کاشتن در خاک ، چند روزی نگه دارید تا خشک شوند . قلمه های بزرگ را حتی ۱ یا ۲ هفته نگه می دارند تا خشک شود.

 مشکلات خاص:
کاکتوس ساقه دراز و بدشکل دلیل این عارضه ، گرمای زمستانی یا کمبود نور در تابستان است . گلدان را نیز باید گاهی چرخاند تا رشد برگها یکنواخت شود . قسمت های تار مانند بر سطح ساقه عامل این عارضه شپشک آرد آلود است . این آفت ، دسته دسته روی ساقه ها و در پشت برگ های بعضی از گیاهان دیده می شود . اگر آلودگی مختصر باشد ، با پارچه نمناک ، آفت و رشته های سفید را بزدایید . این کار بهتر از سمپاشی است.

وجود پوسته های سخت قهوه ای بر سطح برگها دلیل این موضوع حمله شپشکهاست . این حشرات زیر سپرهای قهوه ای کوچک در پشت برگها و معمولا در امتداد رگبرگها زندگی میکنند . بی حرکت اند . سپر مومی ، آنها را از تاثیر سم محفوظ میدارد . می توان آنها را با پارچه خیس ، از برگهایش زدود .

پوسیدگی قاعده و به دنبال آن افتادن گیاه این عارضه به دلیل رطوبت بیش از حد در زمستان است . قسمت های بالایی گیاه را برای تولید قلمه و تکثیر استفاده نمایید .

از این پس مراقبت نمایید که در زمستان آب زیادی ندهید و خاک گلدان را با لایه از سنگریزه بپوشانید .
پژمردگی نوک ساقه ، پوسیدگی زیر آن دلیل آن آب بیش از اندازه مخصوصا در زمستان است . وجود لکه های چوب پنبه ای بر سطح ساقه دلیل این موضوع ، حمله حشرات به آن نواحی ، صدمات فیزیکی ، یا سرد شدن ناگهانی هواست .

ممکن است ناکافی بودن آبیاری در تابستان هم این عارضه را بوجود آورد . لکه های نرم قهوه ای دلیل این موضوع ، بیماری پوسیدگی ساقه است . گیاهان قوی مبتلا نمی شوند . بافت های مرده را قطع کنید و شرایط رویش را بهتر کنید .

چه کنیم تا کاکتوس گل دهد؟
بعضی از کاکتوس ها هنگامی گل می دهند که گیاه جوان است و بعضی دیگر نیز به سختی گل می دهند . نیمی از کاکتوسها در آپارتمان زمانی گل خواهند داد که سه یا چهار ساله باشند واز آن پس هر ساله گل می دهند .

موقع گلدهی کاکتوس ، بهار است . اما مجموعه ای از آنها را می توان در کنار هم قرار داد که در بین آنها چند تایی در همه اوقات سال گل میدهند . موضوع مهم آن است که گل های اغلب کاکتوس ها روی قطعات تازه روییده ظاهر می شوند .این وضع ایجاب می کند که در تابستان و زمستان مراقبت های خاص آن زمان در مورد کاکتوس به دقت رعایت شود .

نکته دیگر این است که وقتی کاکتوس در گلدان کوچک کاشته شود ، به نحوی که ریشه آن تقریبا با محدودیت رشد مواجه گردد ، گلدهی آن تحریک می شود .

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید