طب سنتی به کمک درمان آلرژی فصلی می‌آید

سه شنبه, اسفند 10, 1395 - 01:13 توسط تحریریه بادبادک

با نزدیک شدن فصل بهار و زمان گرده افشانی گل‌ها و گیاهان حساسیت‌ فصلی به سراغ بسیاری از ما می‌آید، عطسه‌های پی در پی، سرفه، خشک شدن مخاط تنفسی و آب ریزش بینی از عوارض حساسیت‌های فصلی هستند. 

بسیاری از داروهای شیمیایی ضد حساسیت خواب آور و کسل کننده هستند و شما را از انجام فعالیت‌های روزانه باز می دارند.  این داروها که خاصیت آنتی هیستامینی دارند مانع ترشح هیستامین‌ها( یکی از مهم‌ترین واسطه‌های شیمیایی آزاد شده در بدن از سلول‌ها است که عملکردهای متفاوت و مهمی دارد. مثلاً هیستامین در حساسیت‌ها، التهاب و بیماری‌های ساده مانند سرماخوردگی آزاد می‌شود)  می‌شوند.

از عوارض مصرف این داروها می‌توان به تضعیف سیستم عصبی مرکزی مانند خواب آلودگی و خشکی دهان اشاره کرد.

اما راه‌کار طبیعت و طب سنتی برای پیشگیری از این حساسیت‌ها چیست؟


در نخستین راه‌کار طب سنتی به شما می گوید که صورت یا مخاط بینی را با روغن بنفشه چرب کنید. مالیدن روغن بنفشه به پیشانی یا چکاندن آن در بینی سبب تقویت مخاط ها شده و علائم آلرژی را کاهش می دهد. در تیپ سرد روغن مرزنجوش می تواند کمک کننده باشد.

حریره بادام یکی دیگر از راه‌های مقابله با حساسیت است.
برای تهیه این حریره ۱۰ عدد بادام را خیس كرده و پوست آنها را جدا كنید. سپس داخل مخلوط كن بریزید و یك قاشق غذاخوری عسل را در آب گرم حل كرده، به بادام‌ها اضافه كنید. سپس آن را روی حرارت ملایم قرار داده و هم بزنید تا غلیظ شود.

یكی از نوشیدنی‌های خوب برای مبتلایان به آلرژی آب سیب است كه می‌تواند میان وعده بهاری خوبی باشد. كاهو سكنجبین هم در تسكین آلرژی تاثیر دارد.

آب گل ختمی بنوشید برخی گیاهان دارویی خاصیت تنظیم کنندگی و متعادل سازی عملکرد سیستم ایمنی را دارند. از برخی از این گیاهان برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی استفاده می کنیم و از تعدادی از آنها برای کاهش علائم بیمار استفاده می کنیم.

به عنوان مثال به بیماری که به کهیر مبتلا شده توصیه می کنیم که از خاکشیر استفاده کند یا به صورت خوارکی یا موضعی از آب گل ختمی،‌ آلوورا یا آب اسفرزه مصرف کند. این گیاهان طبع سرد و مرطوبی دارند که استفاده آنها در درمان آلرژی ها بسیار موثر است.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید