ماست پروبیوتیک چیست؟

جمعه, بهمن 22, 1395 - 02:51 توسط تحریریه بادبادک

پروبيوتيك، به عنوان صفت مواد غذایی حاوی باکتری‌های لاکتوباسیلوس‌ها، قارچ و مخمر به كار می‌رود.
اين اصطلاح را به “ارگانيسم های زنده ای گفته می‌شود كه در صورت مصرف مداوم ، اثرات سلامت زايی موثری برای ميزبان خود دارند.

کلمه پروبیوتیک از کلمه یونانی، به معنی "برای زندگی" گرفته شده است . پروبیوتیک ها معمولا یک یا مخلوطی از چندمیکروارگانیسم هستند که چنانچه توسط انسان یا حیوان مصرف شوند، می توانند با بهبود خصوصیات میکروفلور گوارشی میزبان، اثرات سودمند بسیار زیادی را اعمال نمایند.

ارزش غذایی ماست‌های پروبیوتیک نسبت به ماست‌های معمولی بیشتر است و مصرف این نوع ماست موجب افزایش دفاع ایمنی بدن می‌شود.

به طور طبیعی روده انسان دارای انواع خاصی باکتری است و اگر از طریق موادی مانند ماست، مقدار آن‌ها افزایش یابد، هضم غذا تسهیل می‌شود و عوارض بیماری‌هایی نظیر کرون و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کاهش می‌یابد.

این باکتری‌های مفید می‌توانند نقش تأثیرگذاری را در مقدار جذب اجزای مفید مواد غذایی مصرفی و کلاً سلامت دستگاه ایمنی بدن ایفا کنند.

مصرف یک دوز روزانه از پروبیوتیک ها می تواند از ابتلا به دیابت نوع ۲  پیشگیری کند.

تحقیقات نشان داده‌اند که بیماران سالمند بستری در بیمارستان با مصرف نوشیدنی حاوی ماست پروبیوتیک کمتر به اسهال ناشی از مصرف مداوم آنتی بیوتیک دچار شدند.

قطعاً خوردن ماست پروبیوتیک مضر نیست و ماستی که حاوی مقادیر بیشتری کشت‌های باکتریایی باشد، برای سلامت مفیدتر است. اما توجه داشته باشید که این نوع ماست‌ها گران‌تر از نوع معمولی هستند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید