هفت راز برای داشتن کلیه‌هایی سالم‌تر

سه شنبه, بهمن 12, 1395 - 00:33 توسط تحریریه بادبادک

اگر از ابتلا به ناراحتی‌های کلیه نگران هستید و دنبال این می‌گردید که علاج واقعه را قبل از وقوع بگیرید، این راه‌حل‌ها را حتما در نظر بگیرید.

فشار خون بالا و سابقه خانوادگی بیماری‌های قند خونی،  از جمله بیماری‌هایی هستند که ممکن است شما را به سمت بیماری‌های کلیه سوق دهد.

اما برای داشتن کلیه‌های سالم چه باید بکنید؟
- آب بنوشید و بدنتان را همیشه مرطوب نگه دارید. اما حواستان باشد که بیش از اندازه هم ننوشید.
متخصصان می‌گویند نوشیدن بیش‌ از ۶ لیوان آب در طول روز هیچ کمکی به بهبود کار کلیه نخواهد کرد.

- غذاهای سالم بخورید
بسیاری از متخصصان می‌گویند بیماری‌های کلیه پیامد بیماری‌هایی مانند فشار خون هستند. پس با داشتن رژیم غذایی سالم  می‌توانید از ابتلا به این بیماری‌ها پیش‌گیری کنید.

- منظم ورزش کنید
درست مثل رژیم غذایی سالم، ورزش مرتب و همیشگی می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده، از اضافه وزن جلوگیری کند و فشار خون شما را تنظیم کند. اما حواستان باشد که چقدر ورزش می‌کنید، اگر آمادگی بدنی کافی برای ورزش‌های سخت ندارید مراقب باشید که به اندازه  توانتان ورزش کنید چرا که ورزش‌های سنگین به کلیه‌ها و ماهیچه‌های شما فشار نابجا وارد می کنند و باعث پاره شدن ماهیچه‌ها می‌شوند.

- سیگار کشیدن را متوقف کنید
سیگار کشیدن به رگ‌های خونی شما آسیب می‌زند و باعث سخت شدن جریان خون در رگ‌های شما شده که در نهایت خون کم‌تری به کلیه‌ها می‌رسد.
زمانی‌که کلیه‌ها در معرض جریان مناسب خون قرار نداشته باشند نمی‌توانند مطلوب کار کنند. همین‌طور سیگار کشیدن یکی از دلایل فشار خون بالاست و احتمال ابتلا به سرطان کلیه را بالا می‌برد.

- مراقب داروهایی که می‌خورید باشید 
برخی از داروها اگر به صورت معمول و همیشگی استفاده شوند می‌توانند به بافت کلیه شما آسیب برسانند.
قرص‌های مسکن ایبو بروفن و ناپروکسن از جمله داروهایی هستند که به کلیه آسیب می‌رسانند.
اگر داروها را گه‌گاه و هر چند وقت یک‌بار استفاده می‌کنید خطری شما را تهدید نمی‌کند اما مواظب استفاده دائمی از آن‌ها باشید.

- از عصاره اورتیکا استفاده کنید
عصاره اورتیکا، محلولی خوراکی است که در شل شدن عضلات کلیه و مجاری اداری، و همچنین خروج سنگ کلیه تاثیر به‌سزایی دارد. این عصاره موجب افزایش گردش خون در کلیه شده و با به حرکت درآوردن عضلات کلیه به دفع سنگ کمک می کند. ترکیبات موجود در این گیاه مُدر بوده و این امر باعث تسهیل دفع سنگ می شود.

- اگر سابقه بیماری‌های خانوادگی دارید به طور مرتب به پزشکتان مراجعه کنید و آزمایش‌های مربوط به کلیه را انجام دهید.
از مهم‌ترین بیماری‌ها می توان به قند خون و فشار خون اشاره کرد که خطر ابتلا به بیماری‌های کلیه را در شما زیاد می کنند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید