علائم ابتلا به سنگ کلیه و راه‌های خانگی درمان آن

سه شنبه, بهمن 5, 1395 - 01:55 توسط تحریریه بادبادک

از سر گذراندن سنگ کلیه می‌تواند بسیار دردناک باشد.سنگ کلیه می‌تواند روزها و حتی ماه‌ها شما را از انجام دادن کار، ورزش کردن و یا حتی یک پیاده روی ساده  ناتوان کند.  همان‌طور که همیشه گفته شده پیشگیری بهتر از درمان است.
اگر شما نشانه‌ها و علائم ظهور سنگ کلیه را بشناسید احتمالا پیش از این‌که این بیماری شما را از پا بیاندازد و به دردهای مزمن دچار کند به مقابله با آن خواهید رفت.

سنگ کلیه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مجاری ادراری است و هر ساله بیشتر از ۱ میلیون نفر در آمریکا برای این بیماری به پزشک مراجعه می‌کنند.
پزشکان می‌گویند که حداقل ۱ نفر از هر ۱۰ نفر در زندگیش با سنگ کلیه مواجه می‌شود.

از کجا بدانیم که سنگ کلیه به سراغمان می‌آید؟
کلیه‌ها ارگان‌هایی از بدن هستند که در پشتبدن  و در زیر دنده‌ها قرار گرفته‌اند. این اعضا کوچک و لوبیا شکل وظیفه تصفیه مواد زائد بدن و خارج کردن سموم از بدن را بر عهده دارد.
نشانه‌های سنگ کلیه عبارتند از :

- درد مزمن در کلیه‌ها( در ناحیه پشت و در زیر دنده‌ها) در می‌تواند دائمی نباشد و به صورت رفت و آمدی حرکت کند. ممکن است زمان این درد تا ۱۵ دقیقه هم به طول بیانجامد مخصوصا زمانی‌که به دستشویی می‌روید.

- درد کمر ممکن است به قسمت‌های پایین‌تر مانند کشاله ران‌ها هم کشیده شود.

- دیدن خون در ادرار، ادرار تیره با بوی زیاد اوره.  تغییر رنگ ادرار به صورتی یا قهوه‌ای.

- نیاز مداوم به دستشویی و احساس ادرار زیاد.

- سوء هاضمه، تهوع و استفراغ (به خصوص به هنگام درد شدید)

 - تب و لرز در هنگام پیشرفته شدن بیماری اتفاق می‌افتد.
 

سنگ کلیه در چه کسانی بیشتر اتفاق می‌افتد؟


گفته می‌شود که به دلایل کاملا ناشناخته سنگ کلیه در مردان بیشتر از زنان تشکیل می‌شود.

آدم‌ها در سنین میانسالی و در فاصله سنی بین ۳۰ تا ۵۰ سال بیشترین احتمال ابتلا به سنگ کلیه را دارا هستند.

افراد سفید پوست بیشتر از رنگین‌پوست‌ها به سنگ کلیه دچار می شوند.

کسانی که داروهای خاصی که باعث کاهش آب در بدن می‌شوند استفاده می‌کنند بیش از دیگران در خطر ابتلا به این بیماری هستند.

راه‌های خانگی برای پیش‌گیری از ابتلا به سنگ کلیه:
-زیاد آب بنوشید و بدن را مرطوب نگه دارید. ننوشیدن آب کافی راه این بیماری را در بدن شما آسان می‌کند، مخصوصا اگر زیاد ورزش می‌کنید بایستی بسیار زیاد آب بنوشید.

- رژیم غذایی مغذی
اگر رژیم غذایی شما به اندازه کافی مواد لازمرا به بدن شما نرساند و یا مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان،‌چربی‌های ضروری و پروتئین به اندازه کافی نداشته باشد شما را در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه قرار می‌دهد.

-میوه و سبزیجات را به اندازه کافی در رژیم روزانه خود قرار دهید.

- غذاهای سرشار از ویتامین «ای» بخورید.
- غذاهای سرشار از منیزیم و پتاسیم بخورید. این مواد معدنی را می‌توانید در سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج،  ملون‌ها، موز و آووکادو بیابید.

از محلول خوراکی اورتیکا استفاده کنید.

 این عصاره از پیکر رویشی گیاه گزنه تهیه شده است، مواد موثر این گیاه سبب افزایش حجم ادرار شده و از حبس شدن ادرار در مجاری ادراری جلوگیری می‌کند و با این اتفاق به دفع سنگ کلیه کمک می‌کند.

از دیگر خواص گزنه ضد باکتری بودن آن است، گزنه حرکت باکتری «ای‌کولی» را که مهم‌ترین عامل عفونت‌های ادراری است را کاهش داده و از تشکیل کلونی این باکتری جلوگیری می‌کند. آنزیم‌های موجود در عصاره این گیاه باعث کاهش التهاب در بدن می‌شوند.

‍شما می‌توانید از این عصاره ۲ بار در روز (صبح و شب)، هر بار یک قاشق غذاخوری میل نمایید و تا زمان درمان بیماری مصرف آن را ادامه داده و جهت پیشگیری از تشکیل سنگ نیز می‌توانید این عصاره را چندبار در هفته مصرف کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید