بعد از غذا این کارها را نکنید

شنبه, دى 18, 1395 - 13:02 توسط تحریریه بادبادک

غذا خورده‌اید و دلتان یک چای داغ می‌خواهد یا بعد از یک نهار حسابی دوست دارید دراز بکشید و استراحت کنید؟ متخصان می‌گویند این کارها بعد از غذا خوردن صحیح نیست و سلامت بدن شما را به خطر می‌اندازد.

در این‌جا ما شما را با عادت‌های ناسالم بعد از غذا خوردن آشنا می‌کنیم:

سیگار کشیدن
مطالعات نشان داده‌اند که سیگار کشیدن پس از یک وعده غذایی می تواند معادل کشیدن ۱۰ نخ سیگار به طور همزمان باشد. افزون بر این، این کار خطر ابتلا به سرطان های روده و ریه را افزایش می دهد.

میوه خوردن
مصرف میوه در زمانی نزدیک به یک وعده غذایی یا پس از آن می تواند به آروغ زدن، سوزش سر دل، سوء هاضمه و بسیاری ناراحتی های دیگر منجر شود.

خوابیدن
اگر بلافاصله پس از یک وعده غذایی به خواب بروید، احتمال تجربه نفخ، ناراحتی و الگوهای خواب عجیب نیز افزایش می یابد زیرا سوزش معده در طول شب را به همراه دارد. نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که پس از صرف غذا مدت زمان بیشتری پیش از به خواب رفتن صبر می کنند، احتمال کمتری دارد سکته مغزی را تجربه کنند. بر همین اساس، چند ساعت پیش از خواب نباید غذای سنگین بخورید.

دوش گرفتن
اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا دوش بگیرید جریان خون در بدن، به خصوص در دست و پاها افزایش یافته و جریان خون به سمت معده کاهش می‌یابد. این اتفاق باعث ضعف سیستم گوارشی شده و درد معده را سبب می‌شود.

چای نوشیدن
نوشیدن چای بلافاصله بعد از غذا در جذب آهن اختلال ایجاد می‌کند که در نهایت می‌تواند منجر به کم‌خونی و کمبود آهن در بدن می‌شود. درد سینه، سردی دست ها و پاها، شکنندگی ناخن ها، بی اشتهایی، پوست رنگ پریده، خستگی شدید، ضعف و سرگیجه در نتیجه کم‌خونی به وجود می‌آيند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید