درمان قوز کمر با حرکات ورزشی

شنبه, دى 11, 1395 - 05:42 توسط تحریریه بادبادک

زندگی مدرن هر روز به شکل جدیدی سلامتی را از انسان‌ها دورتر می کند.

هر روز انواع بیماری‌های جدیدی که در پی تغذیه نامناسب و سبک‌ زندگی اشتباه ما به وجود می‌آیند در میان جوامع بشری شایع می‌شوند.

این روزها متخصصان بر این باورند که نشستن می‌تواند مانند سیگار کشیدن تاثیرات منفی بر سلامت انسان‌ها داشته باشد، البته اگر تاثیرات منفی آن بیشتر از سیگار نباشد.

در یک مطالعه‌ی ۱۴ ساله بر روی ۱۸۵۰۰۰ شرکت کننده که نتایج آن در مجله‌ی بیماری‌های همه‌گیر در امریکا منتشر شد، نشان داد که زمان نشستن مستقیما با مرگ‌ ومیر در ارتباط است.

نشستن طولانی مدت باعث کیفوز یا قوز کمر، و گرد شدن کمر می‌شود. کیفوز منحنی واقع شده در ستون فقرات پشت  قفسه سینه است.

ابتلا به قوز کمر، سن و سال نمی‌شناسد، از دوران کودکی تا بزرگسالی نحوه نشستن اشتباه منجر به شکل‌گیری قوز کمر می‌شود.

اگر شما از قوز کمر رنج می‌برید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بالا آوردن دستانتان (بالای سر یا طرفین) کمی برایتان  دشوار است.

شما با انجام این تمرین‌ها می‌توانید به مرور زمان قوز کمرتان را درمان کنید:

حرکات کششی
برروی یک صندلی بصورت صاف بنشینید. ستون فقرات، دست و سرتان باید در یک راستا باشد. حالا به آرامی تا می‌توانید سر خود را به پایین خم کنید. باید در پشتتان احساس کشش کنید. این کار را برای ۲ هفته، روزانه ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. حتی می‌توانید به صندلی تکیه دهید و این حرکت را انجام دهید. فقط باید اطمینان حاصل کنید که ستون فقراتتان صاف است.

عضلات گردنتان را تقویت کنید
تمرینات مقاومتی ایزومتریک، بر روی عضلات گردن و شانه کار می‌کنند. معمولاً قوز گردن شما را سفت کرده و آنرا برای حرکت به اطراف به چالش می‌کشد. پس، کف دست خود را به پیشانی‌تان فشار دهید. حالا به آرامی سر خود را به عقب حرکت دهید، و از عضلات گردنتان برای متوقف کردن این حرکت کمک بگیرید. این کار را برای ۵ تا ۶ ثانیه ادامه دهید. حالا استراحت کنید و همین تمرین را برای ۳ تا ۴ بار تکرار نمایید. می‌توانید این تمرین را برای بهبود قوز کمرتان یکبار در روز انجام دهید.

سیم کش نشسته
طنابی را به سیم کش نشسته وصل کنید. پاهایتان را روی تکیه‌گاه قرار دهید، و کمی زانوهایتان را خم کنید. هر طرف طناب را در دستانتان نگاه دارید و سپس آنرا به سمت چانه خود بکشید. آرنج‌هایتان را بالا نگاه دارید و بازوهایتان را به موازات زمین نگه دارید. و یادتان باشد زمانی که تمرین سیم کش نشسته را انجام می‌دهید صاف بنشینید.

کاهش دراز و نشست
تمرینات بیش از حد بدنسازی می‌توانند شما را دچار قوز کمر کنند. پس تمرینات دراز و نشست را کاهش دهید، چرا که می‌تواند بر روی ستون فقرات شما تأثیر بگذارد. تمرینات دراز و نشست چنانچه بیش از حد انجام شوند ممکن است باعث ضعف عضلات ستون فقرات شما شوند.

صاف خوابیدن
برروی زمین صاف بخوابید. دستانتان را در اطرافتان قرار دهید و سرتان را بالا بیاورید. حالا به آرامی عضلات باسنتان را سفت کنید و به آرامی قفسه سینه‌تان را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید. برای چندین ثانیه در همین وضعیت بمانید. حالا استراحت کنید و همین تمرین را برای ۸ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید