بزرگی خوش‌خیم پروستات چیست؟

يكشنبه, آذر 28, 1395 - 06:46 توسط تحریریه بادبادک

پروستات غده‌ای است به وزن تقریبی ۲۰ گرم در دستگاه تناسلی مردانه است. 

بزرگی خوش خیم پروستات از عوارض تغییرات هورمونی و افزایش سن است و تقریبا ۱۰۰ درصد مردانی که به سن ۹۰ سالگی می‌رسند به این بیماری دچارند. 

این مشکل در مردان خطر فوری جانی ندارد ولی اگر در درمان آن تاخیر شود ممکن است که تبدیل به سرطان پروستات شود. 

سرطان پروستات شایع‌ترین نوع سرطان دستگاه ادراری -تناسلی  در میان مردان است.

بسیاری از مردان نمی‌دانند که دارای پروستات بزرگ هستند و فقط در هنگام مراجعه به پزشک و معاینه متوجه این موضوع می‌شوند. 


غده پروستات از سن ۵۰ سالگی شروع به بزرگ شدن می‌کند و در سن ۸۵ سالگی تقریبا تمام مردان دارای این مشکل هستند.


از نشانه‌های ابتلا به این بیماری تنگی مجاری ادرار است، تنگی این مجاری باعث سختی دفع ادرار می‌شود و به تدریج عضلات مجاری ادراری را تقویت کرده و در نتیجه آن دیواره مثانه ضخیم شده و حجم مثانه کم می‌شود و این خود باعث می‌شود مثانه حجم ادرار کم‌تری را در خود جای داده و منجر به تکرر ادرار می‌شود.


به طور کلی اگر شب ها یکبار برای ادرار کردن بیدار شوید زیاد سخت نگیرید چه هنوز مشکل چندانی وجود ندارد و اگر چند بار از خواب برای ادرار کردن برخیزید و یا نتوانید برای مدت کمی ادرار خود را نگاه داشته تا به دستشوئی برسید، در این صورت دچار مشکل هستید و بهتر است به پزشک خود و یا متخصص بیماریهای میزراه مراجعه نمائید . ممکن است پس از معاینه معلوم شود که پروستات شما بزرگ نیست چه بسیاری از مردها پروستات بزرگ ندارند ولی باوجود این دارای علائمی هستند که شبیه نشانه های بزرگی پروستات است .


اما برای درمان خانگی و یا حتی پیشگیری از بزرگ شدن پروستات در سنین پایین می توانید از روغن کدوی طبی که با نام کدوی تخمه کاغذی معروف است استفاده کنید.


 امروزه با پیشرفت علم داروسازی و شناخت بیشتر اثرات درمانی این گیاه، از این روغن عمدتاً برای ساخت دارو جهت درمان ورم خوش خیم پروستات در مراحل اولیه و ثانویه استفاده می گردد.


در صورت اطمینان از خوش خیم بودن بزرگی پروستات، بدون شک مصرف این روغن باعث کاهش پیری پروستات می شود. در کشور ما نیز محصولات دارویی متنوعی برای درمان ورم خوش خیم پروستات از این روغن تولید شده و در داروخانه ها عرضه می شود.

ولی لازم به تاکید است که روغن کدوی طبی بر خلاف بسیاری از داروهای شیمیایی ورم پروستات، نه تنها میل جنسی را کاهش نمی دهد، بلکه به دلیل وجود استرول های گیاهی و تاثیر آن بر روی ساخت هورمون های استروئیدی، میتواند افزایش میل جنسی را نیز به همراه داشته باشد. 


مقدار و نحوه مصرف این روغن به توصیه متخصصان ۳ مرتبه در روز و هربار ۱۰ الی ۱۵ قطره است.

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید