قهوه بنوشید، آلزایمر را فراری دهید

يكشنبه, مهر 18, 1395 - 23:45 توسط تحریریه بادبادک

آلزایمر بیماری است که از آن به زوالِ عقل یاد می‌شود.
بر اساس آمارها در حال حاضر در هر ۱ ثانیه یک نفر در جهان به آلزایمر مبتلا می‌شود و تعداد افراد مبتلا به آلزایمر در جهان به ۴۶ میلیون نفر رسیده است. در ایران در هر ۷ دقیقه یک نفر به آلزایمر مبتلا می‌شود و افزایش آمار بیشتر به سمت زنان پیر می‌رود و در آینده با شمار زیاد خانواده‌هایی روبرو خواهیم بود که زنان پیر آلزایمری در آن‌ها خواهند بود. 

طبق اعلام انجمن آلزایمر هیچ درمان و داروی قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما راه‌حل کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل را رژیم غذایی مناسب می‌دانند.

مطالعه جدید نشان می دهد زنان مسنی که کافئین بیشتری مصرف می کنند کمتر احتمال تجربه اختلال شناختی را دارند.
در حدود ۶۵۰۰ زن بین سن ۶۵ تا ۸۰ سال به مدت ۱۰ سال در مورد میزان کافئین مصرفی شان گزارش می دادند. بررسی ها نشان داد زنانی که بیش از ۲۶۱ میلیگرم کافئین در روز مصرف می کردند ۳۶ درصد کمتر در معرض ریسک ابتلا به دمانس یا زوال عقل قرار داشتند.

این میزان کافئین می تواند معادل حدود سه فنجان ۲۳۵ میلی لیتری قهوه یا بین ۵ تا ۶ فنجان چای سیاه باشد. ایرا دریسکول، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ویسکانسین، در این مورد می گوید: «ما هنوز به رابطه مستقیم بین مصرف بیشتر کافئین و کاهش بروز اختلال شناختی و دمانس پی نبردیم، اما مطالعات بیشتر می تواند بهتر به وجود این رابطه با پیامدهای آن برای مغز دست یابد.»

به گفته محققان، کافئین از آن جهت از نقض شناختی حفاظت می کند چراکه با گیرنده های آدنوزین مغز پیوند برقرار می کند. عملکرد این گیرنده ها با روند پیری نرمال و پاتولوژی مرتبط با سن منحرف می شود. در نتیجه ریسک ابتلا به زوال عقل نیز افزایش می یابد.

بادبادک با توجه به این ملاحظات، از این پس در بخشی ویژه به آلزایمر، نحوه مراقبت از بیماران آلزایمری و روش‌های پیشگیری از آن خواهد پرداخت که می‌توانید آن‌ها را در صفحه آلزایمر پیگیری کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید