صادرات بی‌سابقه سریال ترکی به جهان

چهارشنبه, آذر 5, 1393 - 13:17 توسط تحریریه بادبادک

«سریال سده طلایی که ما در ایران به نام «حریم سلطان» می‌شناسمش، به طور باورنکردنی در ترکیه و کشورهای دیگر محبوبیت پیدا کرد و حدود ۲۰۰ میلیون نفر این سریال را نگاه کرده یا می‌کنند.» خیلی از ما ممکن است فکر کنیم این سریال تنها در ایران محبوب است اما شاید جالب باشد برای خوانندگان بادبادک که بدانند ترکیه در حال حاضر دومین صادرکننده سریال بعد از ایالات متحده آمریکاست و پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰۲۳، یعنی فقط ۹ سال دیگر درآمدی حدود ۲ میلیارد دلار از طریق فروش محصولات فرهنگی به خارج از مرزهایش داشته باشد. مهمت بویوککشی،  رئیس مجمع صادرات ترکیه در یک گفتگوی خبری که با حضور «رابی روت» کارگردان آمریکایی سریال «لاست» تشکیل شده بود، گفت: «ما انتظار داریم حجم صنعت سینما و تلویزیون تا سال 2017 به 100 میلیارد دلار برسد. ترکیه نقش مهمی در صادرات درام‌های تلویزیونی دارد، ما بزرگترین صادر کننده سریال‌های تلویزیونی بعد از آمریکا هستیم.» محبوبیت سریال‌های ترکی در دهه‌های اخیر به ویژه در خاورمیانه و کشورهای جنوب اروپا، بسیار زیاد شده است.
سریال‌های ترکی امروزه به حدود ۱۰۰ کشور در دنیا صادر می‌شوند و این کشور به جمع کشورهایی که صنعت تلویزیون را در اختیار دارند، اضافه شده است. در سال 2012 ، سریال‌های تلویزیونی ترکی،  صادراتی به ارزش 200 میلیون دلار داشته است، که از کمتر از ۱۰ سال گذشته، به طرز ناباورانه‌ای روند صعودی را طی کرده است. صنعت سینما و تلویزیون یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ترکیه است، که باعث شده این کشور تبدیل به یک قدرت فرهنگی در منطقه شود.یکی از داستان‌های بسیار موفق آن «سده طلایی (حریم سلطان)» است، که تمرکزش  برقرن  16 و بر زندگی سلطان عثمانی «سلیمان» یا «سلیمان قانونی» است. این سریال به شکل غیرقابل پیش‌بینی، در ترکیه و کشورهای دیگر محبوبیت پیدا کرد، در 43 کشور پخش شد و حدود 200 میلیون نفر این سریال را نگاه کردند. پخش این سریال از سوی افراد مختلفی هم مورد اعتراض قرار گرفته‌است، از جمله رجب طیب اردوغان که رویای تقدس در چهره عثمانی را در سر دارد و برخی از ایرانیان هم به خاطر جنگی که عثمانی و صفوی داشته‌اند، نسبت به این سریال دید انتقادی دارند. انتقادهایی که باعث شد در فیلمی که به زبان فارسی از شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از ایران پخش شود به جای ایران از کشوری مستعار استفاده شود. 
 روت(کارگردان آمریکایی سریال گمشده) که برای کارگردانی قسمت‌هایی از سریال جدید خود در ترکیه است، می‌گوید: «ترکیه تا زمانی که داستان‌های صادقانه از کشورش بگوید، پتانسیل بالایی در صنعت تلویزیون دارد».

به نظر می‌رسد اما صداقت ترکیه، گاهی طوری دیگر تعریف می‌شود که نقش رسانه‌ای آن را در حد یک پروپاگاندا بالا می‌برد. پروپاگاندایی که نه لزوما صداقت، که کیاست برای به دست آوردن پول بیشتر است. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید