دلایل علمی برای قهوه‌نوشی

سه شنبه, آذر 4, 1393 - 13:09 توسط تحریریه بادبادک

بسیاری از مردم در همه‌جای جهان قهوه را به عنوان یک نوشیدنی معمول برای طول روز استفاده می‌کنند. نوشیدنی که مردم را برای طول روز سرحال می‌آورد. قهوه در واقع از چیزی که شما فکر می‌کنید، می‌تواند مفیدتر باشد.
 

قهوه مملو از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی مفیدی است که می‌توانند سلامت شما را افزایش دهند. کسانی که قهوه مصرف می‌کنند، معمولا در معرض خطر کمتری برای ابتلا به بیماری‌های خطرناک مانند، سرطان کبد، هستند.
 

تحقیقات بسیار نشان می‌دهند که فوائد بسیاری برای سلامتی، در خوردن این نوشیدنی تلخ سیاه است، از کمک به جلوگیری از ابتلا به دیابت گرفته تا کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی. 
 

قهوه دارای آنتی‌اکسیدان است که برای محافظت از رگ‌ها و همچنین عروق قلب مفید است و همچنین تحقیقات نشان داده است که این ماده احتمال ابتلا به دیابت -که خود یکی از عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی است- را کاهش می‌دهد. اما قهوه میزان هموسستین را کاهش می‌دهد و ممکن تأثیرات منفی بر روی آئورت داشته باشد.
 

فوائد قهوه بر روی سلامت
 

سرطان

قهوه احتمالا مواد ضد سرطان دارد. اخیرا، دانشمندان متوجه شده‌اند افرادی که قهوه می‌نوشند حدود 50% کمتر از کسانیکه این نوشیدنی را نمی‌خورند در معرض ابتلا به سرطان کبد هستند. تعداد کمی از مطالعات رابطة محدودی میان قهوه و جلوگیری از سرطان‌های روده، سینه و مقعد پیدا کرده‌اند. تحقیقات نشان داده است که قهوه‌های کافئین‌دار و بدون کافئین، تأثیرات متفاوتی بر سلامت دارند.
 

کلسترول

دو ماده در قهوه وجود داره، که میزان کلسترول را بالا می‌برند. کاغذ صافی (فیلتر قهوه) این مواد را جدا می‌کند، اما این به افرادی که امروزه قهوه صافی نشده را می‌خورند کمکی نمی‌کند. محققان همچنین رابطه‌ای میان قهوه بدون کافئین و افزایش کلسترول یافته‌اند که احتمالا به سبب نوع دانه قهوه‌ای است که برای ساخت قهوه بدون کافئین به کار می‌رود.
 

قهوه ممکن است که به جلوگیری از بیماری پارکینسون کمک کند
 

محققین در آمریکا مطالعاتی را انجام دادند که رابطه میان مصرف قهوه و خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را می‌سنجد. این تحقیق نشان داده است که مصرف بیشتر قهوه و کافئین میزان ابتلا به بیماری پارکینسون را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.
 

قهوه به جلوگیری ازبیماریهای کبد کمک می‌کند

تحقیقات منتشر شده در سال گذشته نشان داده است که نوشیدن قهوه در کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری سیروز کبد(که معمولا معتادان به الکل به آن مبتلا می‌شوند) مؤثر است. محققین مصرف روزانه  2 فنجان قهوه یا بیشتر را برای کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری سیروز کبد به میزان 60% را توصیه می‌کنند.
 

قهوه به شما کمک می‌کند تا احساس شادی بیشتری داشته باشید

مطالعه‌ای که توسط سازمان جهانی سلامت انجام شده، نشان داده است که افرادی که در طول روز 4 فنجان یا بیشتر قهوه می‌نوشند، حدود 10% کمتر از کسانی که اصلا قهوه نمی‌خورند افسرده هستند. و مطمئنا این اثر به دلیل میزان بالای کافئین نیست، نوشینی کوکا هم مقدار زیادی کافئین دارد اما باعث افسردگی می‌شود.
 

قهوه به سلامت مغز شما برای مدت بیشتر، کمک می‌کند

محقیق دانشگاه فلوریدا جنوبی و دانشگاه میامی نشان داده‌اند که افراد بالای 65 سال که میزان بیشتری کافئین در خون‌شان دارند حدود 2 تا 4 سال دیرتر از افراد دیگر مبتلا به بیماری آلزایمر می‌شوند. این محققین گفته‌اند: «ما نمی‌گوییم که مصرف متعادل قهوه کاملا باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر می‌شود. به هرحال ما معتقدیم که مصرف متعادل قهوه به شکل محسوسی می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش و یا حداقل ابتلا به آن را به تأخیر اندازد».
 

سنگ صفرا

افرادی که قهوه می‌نوشند کمتر از علائم بیماری‌های صفرا رنج می‌برند، احتمالا به این دلیل که قهوه محتویات کلسترول زردآبی را که توسط کبد تولید می‌شود، تغییر می‌دهد.
 

مصرف قهوه با کاهش میزان اقدام به خودکشی در رابطه است

مطالعه انجام شده توسط موسسه سلامت دانشگاه هاروارد نشان داده است که نوشیدن 2 تا 4 فنجان قهوه در روز می‌تواند حدود 50% خطر اقدام به خودکشی را در زنان و مردان کاهش دهد. دلیل اصلی آن به سبب عملکرد ملایم ضد افسرگی قهوه به دلیل داشتن موادی چون سروتونین، دوپامین و نورادرنالین است.
 

قهوه شانس ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد

دانشکده پزشکی هاروارد و بریگمن و بیمارستان زنان، در طول 20 سال حدود صد و دوازده هزار زن و مرد را مورد مطالعه قرار دادند، ظاهرا، زنانی‌که 3 فنجان یا بیشتر قهوه در طول روز می‌نوشند کمتر از آن‌هایی که قهوه نمی‌نوشند در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید