ایست قلبی به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

سه شنبه, فروردين 31, 1395 - 05:07 توسط تحریریه بادبادک

ساعتی پیش خبر آمد که مهرداد اولادی مهاجم جوان تیم پرسپولیس در اثر ایست قلبی درگذشت، چند ماه پیش هم هادی نوروزی کاپیتان این تیم در سن ۳۰ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. این‌ها خبر از شیوع این اتفاق در میان جوان‌ترها و حتی ورزشکاران می‌دهد. اما دلایل ایست قلبی و مراقبت‌های آن چیست؟

زمانی که ضربان قلب به علت کارکرد ضعیف قلب در پمپاژ خونرسانی از بین می رود حالت ایست قلبی پیش می آید. عواملی مانند شوک و خونریزی شدید باعث ایست قلبی می شوند.

اما علائم ایست قلبی:
منگی‌ کوتاه‌مدت‌ و به‌ دنبال‌ آن‌ غش‌ کردن‌ و از دست‌ دادن‌ هوشیاری‌ نبض‌ لمس‌ نمی‌شود.
تنفس‌ نیز معمولاً متوقف‌ می‌شود.
پوست‌ به‌ رنگ‌ آبی‌ ـ سفید در می‌آید. مردمک ها نیز گشاد می‌شوند.
تشنج‌
گاهی‌ از دست‌ رفتن‌ کنترل‌ ادرار و مدفوع‌
غش‌ کردن‌ ساده‌ در نگاه‌ اول‌ ممکن‌ است‌ شبیه‌ ایست‌ قلبی‌ به‌ نظر آید، اما در غش‌ کردن‌ ساده‌ نبض وجود دارد و تنفس‌ قطع‌ نمی‌شود.

علت ایست قلبی :
نامنظمی‌های‌ ضربان‌ قلب‌
حمله‌ قلبی‌ (انفارکتوس، بیماری‌ تصلب‌ شرایین‌ قلب‌)
فقدان‌ گردش‌ خون و شوک‌ عمیق‌ ناشی‌ از خونریزی‌ یا عفونت‌ شدید فقدان‌ اکسیژن ناشی‌ از غرق‌شدگی‌، خفگی‌، یا بیهوشی‌
تغییرات‌ عمده‌ در ترکیب‌ الکترولیتی‌ خون‌، مثلاً به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ پتاسیم یا مایعات‌

علت ایست قلبی در ورزشکاران به گفته احمد باقری مقدم، متخصص طب ورزشی این عوامل است:
بررسیهايي که انجام شده نشان می‌دهد شايع ترين علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران که بسيار هم مورد توجه است، مرگ بر اثر بيماري هاي قلبي است. مشکلاتی از قبيل کارديوميوپاتی عضلانی قلب(افزايش حجم عضلات قلب)، تنگي عروق کرونر، ضربات مستقيم به قفسه سينه و ناهنجاري هاي عروقي از جمله مهم ترين دلايل مرگ ناگهانی در ورزشکاران است.
وی در ادامه توضيحاتش در اين مورد خاطرنشان کرد:
مشکل کارديوميوپاتی قلب (افزايش حجم و ضخيم شدن ماهيچه هاي قلب) که مهم ترين علت مرگ ناگهاني در ورزشکاران محسوب مي شود يک مشکل ژنتيکی و مادرزادی است. به اين معنی که فرد به طور ژنتيکي مستعد اين بيماری است و در طول زمان عضلات قلب افزايش حجم پيدا مي کند اما هيچ علايمی از خود بروز نمیدهد و به يکباره به صورت مرگ ناگهانی خود را نشان می‌دهد.

دکتر هدایت داریوش، متخصص قلب و عروق هم درباره علت سکته‌های قلبی در جوانان می‌گوید:
بیشترین علت ایست قلبی، ضخامت دیواره عضله قلب در ورزشکاران است. البته علت‌های دیگری مثل بیماری‌های نهفته عروق قلب می‌توانند باعث ایست قلبی شوند.
ضخیم شدن دیواره قلب اصلی‌ترین علت است که می‌تواند یا مادرزادی باشد، یا براثر ورزش و تمرینات این دیواره ضخیم شده باشد که البته با انجام اکو مشخص می‌شود که این مشکل مادرزادی است یا ناشی از عوامل دیگر مثل تمرینات ورزشی است. گاهی اوقات استرس زمینه ساز ایست قلبی است، البته علت نیست، بلکه زمینه را برای ایست قلبی آماده سازی می کند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید