ترجمه جدیدی از رمان “موبی‌دیک”یا وال سفید، مهم‌ترین رمان قرن نوزدهم آمریکا به بازار ایران آمد

يكشنبه, فروردين 29, 1395 - 03:30 توسط تحریریه بادبادک

صالح حسینی، مترجم و منتقدی است که مدرک دکترای زبان انگلیسی‌اش را از دانشگاه جرج واشنگتن گرفته است. او در سال ۱۳۷۶ به عنوان منتقد و مترجم نمونه کشور از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده شده است.

از جمله کارهای او می‌توان به دو کتاب از جوزف کنراد: «دل تاریکی» و «لرد جیم»، و تا حدی «به سوی فانوس دریایی» ویرجینیا وولف و نمونه آخر هم «موبی دیک» ملویل اشاره کرد.

این مترجم از نویسندگان و شاعران بسیاری از ادب قدیم تا معاصر نام می برد که بر او و سبک او تاثیر گذاشتند. ابوالحسن نجفی و محمد قاضی از مترجمان مورد علاقه او هستند. می گوید «قاضی به حدی روی من تاثیر گذاشت که بسیاری فکر می کردند آخرین وسوسه ترجمه اوست.» از نویسندگان ایرانی هم از گلشیری نام می برد، خاصه از «شازده احتجاب» و «آینه های دردار» و هدایت و جمال زاده.

گزارش صالح حسینی از رمان ملویل، با چنان ریزه نگاری ها و سلیقه ورزی هایی توأم است که در بین ترجمه های اخیر کمتر می توان سراغ گرفت. آخاب، ناخدای کشتی پی کواد به دریا و اقیانوس زد تا از موبی دیک – والی که یک پایش را در ربوده بود – انتقام سختی بگیرد اما هر چه بیشتر رفت، بیشتر قلمرو حیوان بر او اثر گذاشت و در نهایت، خود به هیات یک وال دگردیسی پیدا کرد.

این کتاب را انتشارات نیلوفر به بازار ارائه کرده است.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید