آیا در رژلب شما هم سرب وجود دارد؟

سه شنبه, اسفند 18, 1394 - 04:13 توسط تحریریه بادبادک

حقیقت‌هایی پنهان شده در پشت جنجال وجود سرب در محصولات آرایشی

چند سالی می‌شود که بسیاری از نهادها و سازمان‌های بهداشت جهانی درگیر این ماجرا هستند که آیا واقعا در ساخت رژلب‌ها از سرب استفاده می‌شود یا نه! در سال ۲۰۱۱ سازمان غذا و داروی آمریکا وجود سرب را در ۴۰۰ رنگ رژلب از کمپانی‌های مختلف را بررسی کرد.
 با توجه به نتیجه تحقیقات FDA  که نشان از عدم وجود سرب در بسیاری از این رژلب‌ها داشت هنوز هم ادعاهایی بر وجود سرب در این محصول آرایشی وجود داشت.

کمپینی به نام "مواد آرایشی سلامت" هم با توجه به نتایج بررسی‌های سازمان غذا و دارو هشدار داد که این حقیقت هنوز هم هست که در همه مواد غذایی که می‌خوریم و حتی در آبی که می‌نوشیم و حتی هوایی که تنفس می‌کنیم سرب و سایر املاح سنگین معدنی وجود دارد. 

حالا بگذارید تعصب را کنار بگذاریم و از نزدیک نگاهی به واقعیت‌ها بیاندازیم.

آیا سرب به رژلب شما افزوده می‌شود؟

سرب به هیچ ماده آرایشی و یا هرچیزی که برای مصرف انسان ساخته می‌شوداضافه نمی‌شود.

سطح قابل تشخیصی از سرب در مواد آرایشی وجود دارد و سرچشمه آن از از رنگدانه‌های استفاده شده برای ایجاد رنگ در رژلب است.

تقریبا تمام رنگدانه‌های لوازم آرایشی از مواد معدنی و به طور طبیعی از زمین تهیه می‌شوند. همه مواد معدنی به صورت کاملا طبیعی از آلومینیوم گرفته تا اکسید روی دارای میزان متفاوتی از عناصر طبیعی مانند سرب هستند. اما زمانی که این مواد معدنی درلوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند برای جلوگیری از هرگونه آسیب‌های احتمالی که به پوست وارد می‌کنند تا سطح قابل توجهی که موجب آسیب جدی به پوست نشوند زدوده می‌شوند.   

سرب تقریبا در همه موادی که از طبیعت به دست می‌آیند با درصد یک در میلیون وجود دارد، بنابراین جای تعجبی نیست که در مواد آرایشی که از محصولات معدنی و طبیعی ساخته می‌شوند هم درصدی وجود داشته باشد.

برای این‌که تصویر درستی از این میزان سرب در مواد طبیعی داشته باشید، این مقدار برابر است با یک دانه شکر در هر ۲ کیلوگرم شکر.

بر اساس گفته سازمان FDA میزان سربی که در هر رژلب وجود دارد با تخمین این‌که هر رول رژ یک و نیم گرم وزن داشته باشد، حدود ۳۰۰ ریز دانه است که در برابر تقسیم بندی یک میلیونی هر رول این مقدار بی معنی به نظر می‌رسد.

هر زن بایستی در طوی زندگی‌اش هزاران رول رژلب را درسته بخورد تا به میزان لازم سم حاصل از سرب به بدنش وارد شود و البته که خانم‌ها رژلبشان را نمی‌خورند.

متاسفانه صاحبان خبرگزاری‌ها بدون داشتن و دادن اطلاعات کافی فقط از عنوان “وجود سرب در رژلب‌ها” استفاده می‌کنند. 

این ادعا وجود دارد که گزارش سازمان دارو و غذای آمریکا درباره عدم وجود سرب در لوازم آرایشی غلط است. این سازمان هم این ادعا را رد نکرده است اما می‌گوید که در آزمایش‌هایی که در مورد تک تک مواد استفاده شده در ساخت لوازم آرایشی انجام شده است هیچ اثری از استفاده از سرب به عنوان یک ماده معدنی جدا در تولید محصولات آرایشی نبوده است و تنها ذراتی از سرب در رنگدانه‌های طبیعی مورد استفاده در رنگ دهی مواد آرایشی مانند رژلب وجود داشته است.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید