چطور کتاب‌خوان شویم و کتاب‌خوان بمانیم

چطور کتاب‌خوان شویم و کتاب‌خوان بمانیم

سه شنبه, دى 8, 1394 - 01:50 توسط صوفیا عبداللهی

اگر بسیار پر مشغله‌اید و فکر می‌کنید وقت فراغتی برای خواندن کتاب ندارید باید فکری به حال این مشکل بکنید چرا که مطالعه مغز شما را فعال می‌کند باورهایتان را تقویت می‌کند و یا آن‌ها را قلقلک می‌دهد تا به آن‌ها شک کنید، دیدتان را به همه مسايل عوض می‌کند و اعصاب شما را آرام می‌کند. 

این‌که شما این فرصت را پیدا کنید تا بدون این‌که بخواهید حرف بزنید شنونده خوبی باشید، شما را صبورتر خواهد کرد.  با خواندن هر کتاب شما این فرصت را دارید با یا به جای  شخصیت یا شخصیت‌هایی زندگی کنید، رفتارها را در مواقع سخت ببینید، و به جای تجربه کردن، تجربه‌های آن‌ها را بخوانید و در ذهنتان ذخیره کنید. 

خواندن شما را شادتر خواهد کرد چرا که داناتر خواهید بود و این دانایی دید شما را به دنیا و زندگی تغییر خواهد داد.

حالا اگر سرتان شلوغ است و فکر می‌کنید وقت کتاب‌خواندن ندارید من به شما چند راه حل پیشنهاد می‌کنم:
اول از همه این‌که همیشه توی کیف، توی ماشین و حتی توی تلفن هوشمند و تبلت همراهتان یک کتاب به همراه داشته باشید.

شما که نمی‌دانید اگر سر قراری می‌روید، طرفِ قرار به موقع می‌رسد، یا در کدام خیابان در چه ترافیکی خواهید ماند، یا صف‌های مترو چقدر شلوغ هستند؟ از فرصت‌های سوخته این‌چنینی کمال ِ استفاده را بکنید.

۱۵ دقیقه قبل از خواب را به خواندن اختصاص دهید. حتما قبل از خواب ۱۵ دقیقه وقت دارید همان زمانی که به غلت زدن و  جا به جا شدن در رختخواب می‌گذرانید. ۱۰ صفحه کتاب بخوانید و بعد راحت بخوابید.

اگر در بین کارهایتان استراحت می‌کنید یا کمی زمان اضافه دارید، از کتابی که همراهتان دارید چند صفحه بخوانید.

نخندید. اصلا به این پیشنهاد من نخندید. زمانی که به دستشویی می‌روید با خودتان کتاب ببرید. یا اصلا کتابی را توی دستشویی خانه بگذارید که هر بار چند صفحه‌ای از آن را بخوانید. 

در هنگام سفر با خودتان کتاب ببرید وبخوانید. اگر سفرتان کاریست، توی راه و توی هواپیما یا قطار یا اتوبوس که قرار نیست قرارداد ببندید. پس کتابتان را با خودتان بردارید و بخش‌هایی از آن را بخوانید.

توی خانه، در محل کار، دانشگاه، مدرسه، کتابی را در دسترس خودتان بگذارید تا هر وقت که وقتی اضافه داشتید چشمتان به کتاب بیافتد و چند صفحه‌ای از آن را ورق بزنید. فکر نکنید حالا که می‌خواهم استراحت کنم ! کتاب خواندن خودش استراحت کردن است. مغزتان را آرام می‌کند و روحتان را شاد. پس اگر واقعا دلتان می‌خواهد کتاب‌خوان باشید همه بهانه‌ها را کنار بگذارید.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید