ریزش مو

موهای شما چرا می‌ریزند؟

يكشنبه, آذر 8, 1394 - 05:57 توسط تحریریه بادبادک

ریختن موها معمولا تاثیر عمیقی روی زندگی آدم‌ها می‌گذارد. تا آن‌جا که بشر به روش‌های مختلف تلاش کرده است تا موهای ریخته را جایگزینی پیدا کند. اختراع انواع کلاه‌گیس‌ها تا پیدا کردن روش‌های مختلف برای پرپشت نشان دادن موها و یا کاشت موی سر از تلاش‌های بشر برای بازگشتن زیبایی از دست رفته اش بوده است. 

اما موها چرا می‌ریزند؟
اولین دلیل ریزش مو در انسان‌ها وراثت است. در ریزش موی ارثی، موها از موهای پیشانی تا فرق یا تاج سر شروع به کم شدن می‌کنند، که در آقایان به شکل طاسی و در خانم‌ها با کم‌پشتی موها جلوه می‌کند، به طوری که کف سر و لا‌به ‌لای موها دیده می‌شود.

داروها می‌توانند موجب ریزش موها شوند. مصرف بسیاری از  داروها به خصوص داروهای شیمی درمانی، داروهای فشار خون، داروهای مسکن و ضد تشنج و داروهای تیروئید موجب ریزش مو می‌شوند. 

رنگ کردن مداوم موها ریزش مو را افزایش می‌دهد. موقع رنگ کردن مو، کیوتیکول  یا لایه محافظ مو شکسته می‌شود تا رنگ مو در آن نفوذ کند. که در نتیجه آن اکسیدان و رنگ به درون شاخه مو نفوذ کرده و مورا شکننده و آسیب پذیر می‌کند. 

فقرغذایی هم یکی از دلایل ریزش مو است. کمبود بسیاری از مواد غذایی در بدن از جمله روی، آهن و پروتئین‌ها هم موجب ریزش مو می‌شوند.

سیگار کشیدن موجب تنگ شدن عروق خون رسان شده و رسیدن خون به بافت‌های مختلف را مختل می‌کند. و در نتیجه آن ریزش مو افزایش می‌یابد. ترک ناگهانی سیگار هم استرس را در فرد زیاد کرده  که خود آن نیز موجب افزایش ریختن موها می‌شود.

استرس هم یکی از اصلی‌ترین دلایل ریزش موهاست.در بعضی موارد استرس و فشار عصبی زیاد موجب ریزش موها به صورت منطقه‌ای و یا تمام موهای سر می‌شود.

اختلالات هورمونی به خصوص در مردان یکی از دلایل اصلی ریزش موهاست. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید