ماجرای تیتراژ سریال‌ شهرزاد، به زبان ساده

شنبه, آبان 30, 1394 - 00:54 توسط تحریریه بادبادک

سریال شهرزاد، سریالی است به کارگردانی مهدی فتحی که سریال‌های کلاسیکی مثل شب دهم را پیش از این از او دیده بودیم. این سریال ماجرای عشقی پرفراز و نشیب را در بحبوحه کودتای ۲۸ مرداد و پس از آن روایت می‌کند که بازیگر نقش زن آن ترانه علیدوستی و بازیگر نقش مرد اصلی آن تا این‌جا، مصطفی زمانی است که پیش‌تر در نقش یوسف پیامبر مشهور شده بود.

فردین خلعتبری، آهنگ تیتراژ این سریال را سخته بود که با صدای علیرضا قربانی و نوازندگی علی قمصری پخش می شد. در قسمت پنجم، موسیقی تازه‌ای از محسن چاووشی روی آن نشسته است و از جهت‌های مختلف توانسته مورد استقبال و اعتراض واقع شود. 

یکی از اعتراض‌ها مربوط به علی قمصری بود که در اینستاگرام خود این جایگزینی موسیقی را «صدای چاوشی و ناله‌های سرلک» خواند. او خبر از «سقوط هنری»‌ داد.

سینا سرلک، در اینستاگرام خود موضع سفت و سختی نسبت به یادداشت علی قمصری گرفت و نوشت: «جواب این طور افراد را در صفحه خودشان کوبنده بدهید. چون این‌ها هستند که با این نحوه برخورد و قضاوت‌های بیجا، مردم را از موسیقی اصیل دور کرده‌اند.» پس از این بود که توهین‌ها به صفحه علی قمصری سرازیر شد. 

قمصری که با فضای فشار مخاطبان مواجه شده بود نوشت: «هر هنرمندى در هر ژانرى براى من محترم است. من با محسن چاوشى اشتراکى چه در سبک و نگاه و چه در تعداد مخاطبین ندارم و برایش آرزوى موفقیت مى کنم. همگان هم مى دانند که من ترسى از کسى ندارم که مطلبى را نوشته و پاک کنم. چون در انتقادم بى ادبى وجود ندارد. اما در مورد آقاى سرلک، با توجه به اینکه نوشته ى من تنها درمورد ساختار کلى سریال بود و آداب نگارش در آن رعایت شده بود و اصولا در مورد چیزى نوشته بودم که نقشى هم در شکل گیرى‌اش داشته بودم، بسیار دلگیر هستم و اصلا پیش بینى نمى کردم که یک نقد ساده با دعوت ایشان به حمله مواجه شود، قویا اعلام مى کنم که از صداى ساز من در قسمتهاى بعدى این مجموعه نباید استفاده شود. من تنها به خاطر اعتماد به فردین سازم را بى چشمداشت مالى براى این موسیقى کوک کردم و بدون اینکه حس کنم، سازم نقش بزرگى در این سریال ایفا کرده، درخواست حذف این نواهاى نامانوس را از این سریال دارم. جالب است تا همین قسمت جدید سریال که نامم را خودشان براى اولین بار در پایان نوشتند، من هیچ کجا اعلام نکرده بودم که در آن نواخته‌ام.»

نکته دیگری که در حاشیه این اتفاق‌ها رخ داد این است که برخی از هواداران چاوشی و سرلک یا هواداران سیاسی‌ای که منتظر فرصت بودن از این ترانه به عنوان یک ترانه استعاره‌دار، استفاده کرده و کلیپ‌های زیادی را به صورت سیاسی ادیت کرده و در اینترنت پخش کرده‌اند. چنان که پیش‌تر هم عده‌ای ترانه‌ای با صدای غزل شاکری را بر روی تصاویر این سریال گذاشته‌بودند که صدای تک‌خوانی زن داشت و به عنوان ترانه سریال شهرزاد هنوز هم در شبکه‌های اجتماعی در حال همخوان شدن است. 

اگرچه سوء‌استفاده سیاسی از این سریال، مذموم است، اما تمام این حاشیه‌ها احتمالا منجر به فروش بیشتری در بخش‌های بعدی شهرزاد خواهد شد. به این شرط که، این سریال به سرنوشت سریال‌های نیمه‌تمام دچار نشود. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید